piątek, maj 03, 2024
Follow Us
środa, 16 listopad 2016 10:02

Karkonoskie Dni Lajtowe Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Siedemnasta edycja „Karkonoskich Dni Lajtowych” - wielkie święto wszystkich miłośników gór - rozpocznie się w Karpaczu w Hotelu Gołębiewski 18 i potrwa do 20 listopada 2016. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć filmy poświęcone tematyce górskiej, wysłuchać relacji z interesujących wypraw, spotkać się i podyskutować z elitą polskiego i światowego alpinizmu oraz z wielkimi gwiazdami sceny wspinaczkowej.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w piątek pokazem filmów górskich - przygodą na północnej ścianie Eigeru i północnej ścianie Grandes Jorasses. Będzie można prześledzić historię ich zdobywania oraz zobaczyć dokąd zaprowadziła współczesną wspinaczkę ewolucja sprzętu i wzrost ludzkich umiejętności. Tematem kolejnego filmu Real Rock jest wspinaczkowe ryzyko. W roli głównej Hazel Findlay.

Wśród 11 gości festiwalu będą przedstawiciele himalaizmu, wybitni wspinacze skalni i autorzy ekstremalnych przejść wielkościanowych. Sobotnie pokazy gwiazd otworzy zdobywca Złotego Czekana za 1997 rok, rosyjski himalaista Jura Jermaczek. Jako członek elitarnej reprezentacji Rosji z tzw. "złotej ery" Jura brał udział w wielu ekstremalnych projektach, m.in. w przejściu zachodniej ściany Makalu czy w zdobyciu średniego wierzchołka Lhotse. Na festiwalu zaprezentuje film z przejścia północnej ściany Mt Everestu. Kolejny gość to Alex Gavan, rumuński himalaista młodego pokolenia, ale już ze sporym dorobkiem powyżej 8000 metrów. Alex opowie o górach, ale też o swojej dobroczynnej działalności, której się poświęca równie dużo czasu co wspinaniu. Z Hiszpanii przyjedzie Pipi Cardell, który pokaże jak wchodzi się solo na dziewicze szczyty w Karakorum. Tematem przewodnim wystąpienia Michaiła Fomina i Nikity Bałabanowa będzie wspinaczka na mierzący 7349 metrów Mt. Talung. Ukraińscy wspinacze wytyczyli na jego północno-zachodnim filarze nową drogę, za co w 2015 roku otrzymali Złoty Czekan. Wieczór zakończy legendarny austriacki wspinacz prof. Peter Habeler. Lista osiągnięć sportowych, pochodzącego z Tyrolu himalaisty, jest bardzo długa. Od pierwszego wejścia na Mt Everest bez tlenu, w parze z Reinholdem Messnerem, przez trzydniowe wejście na Gasherbrum I po wejścia na Nanga Parbat i Kangchenjungę. Podczas festiwalu okaże się też w czyje ręce w tym roku powędruje nagroda Primus inter Pares i kto ją wręczy. Dyskusje o górach i wspinaniu będziemy kontynuować w restauracji Dwór Liczyrzepy, gdzie też odbędzie się koncert Kapeli Timingeriu.

Niedziela to kolejny dzień pokazów gwiazd. Na początek wystąpi Jarosław Botor, ratownik medyczny, członek beskidzkiej grupy GOPR, alpinista z dużym stażem, zdobywca, Artensonraju, Alpamayo czy Ama Dablam, uczestnik programu PHZ, który opowie o tegorocznej wyprawie na K2. Następnie głos zabierze Laurentiu Anghelow, miłośnik wspinaczki tradowej, autor wielu nowych dróg w różnych rejonach świata. Kolejnym gościem będzie Denis Urubko, wybitny himalaista, który swoje wystąpienie poświęci problematyce szkolenia i treningu. Nie zabraknie też tematów z naszego podwórka, a mianowicie wspinania w Tatrach. Za sprawą Jozefa Kristoffyego, utalentowanego słowackiego alpinisty, przeniesiemy się na najtrudniejszą drogę Tatr wytyczoną na Jastrzębiej Wieży. Jozo zaprezentuje też piękny materiał poświęcony wspinaniu w Patagonii, gdzie korzystając z dobrych warunków atmosferycznych wytyczył nową drogę o trudnościach 8b. Pokazy zakończy wystąpienie Alexa Txikona. Każdy, kto interesuje się himalaizmem wie, że w tym roku wreszcie zdobyto Nanga Parbat. Zimowe wejście jest dziełem m.in. Alexa. Wszyscy widzą finalny efekt, ale jak do tego doszło, jak Alex trafił do wspinania, którędy wiodły jego górskie ścieżki? O sobie i swojej drodze na szczyt sympatyczny Hiszpan opowie w niedzielne popołudnie.

Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, istniejącym od 2000 roku. Do głównych celów klubu należą: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie oraz krzewienie kultury górskiej w społeczeństwie. Członkowie PKA mają na koncie ponad 100 wypraw na pięciu kontynentach m.in. w takich pasmach górskich jak: Himalaje, Tien Shan, Pamir, Atlas Wysoki, Andy, Kaukaz, Góry Elbrus oraz Alpy.

Dodatkową atrakcja festiwalu może być fakt, że Karpacz jest pierwszym miastem w Polsce  w którym sezon narciarski rozpoczął się już 5 listopada na stoku Relaks. Dzięki nowoczesnej technologii Snow Factory na nartach można pojeździć już w listopadzie. W planach inwestycyjnych miasta jest budowa stadionu lekkoatletycznego, rozbudowa stoku Euro oraz modernizacja toru saneczkowego.
(http://www.karpacz.pl/).

Więcej na: www.dnilajtowe.pl.

a