wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
sobota, 04 grudzień 2010 14:43

Polska twierdza Białowieża Wyróżniony

Napisane przez Eliasz Ghassan Nachabe
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, fragment centralnej dioramy z żubrami Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, fragment centralnej dioramy z żubrami Fot. Wikipedia
Zabytkowy kościoł i cerkiew, pradawne kurchany i oczywiście dzika puszcza z Żubrami jest turystyczną wizytówką Białowieży. Jak twierdzą mieszkańcy, zimą jest tu najfajniej. Przekonajcie się sami.

Pierwsze wzmianki o osadnictwie w Białowieży odnoszą się {jumi [*4]}do roku 1639, gdy istniał tu folwark i dwór królewski króla Władysława IV Wazy. Następny dwór powstał w czasach panowania Augusta III Sasa. W roku 1775 roku wieś liczyła 20 domów. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej w 1795 r., Białowieża do 1915 roku znalazła się pod zaborem rosyjskim. Okoliczne obszary puszczy były podczas zaboru objęte powstaniami narodowymi. W okresie powstania listopadowego w roku 1831, cała straż leśna przyłączyła się do powstania. W czasie powstania styczniowego w 1863 r. walki z wojskami rosyjskimi prowadziły tu powstańcze oddziały Rogińskiego, Duchińskiego i Wróblewskiego. Od 1915 do końca 1918 roku teren Białowieży znajdował się pod okupacją II Rzeszy Niemieckiej. Po zakończeniu I Wojny Światowej, na przełomie 1918 i 1919 r., Białowieża na krótko znalazła się pod administracją litewską, a oddziały polskie wkroczyły tu dopiero na początku 1919 roku.
Oblegana natura
Białowieża swą popularność zawdzięcza przede wszystkim Puszczy Białowieskiej i Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który wraz z częścią Puszczy Białowieskiej na terenach Białorusi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Z uwagi na turystów odwiedzających puszczę, Białowieża ma obecnie rozbudowaną bazę turystyczną. We wsi znajdują się cztery hotele (ciągle powiększane), kilka zajazdów i pensjonatów, a miejscowa ludność prowadzi kilkadziesiąt kwater agroturystycznych. Rocznie miejscowość udziela 44 400 noclegów, w tym spora część to obcokrajowcy.
Głównym celem przyjazdu gości jest pobyt wypoczynkowy połączony z dzikimi wędrówkami. Oczywiście główną atrakcją jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, zaś dla przyrodników - żubry na wolności i rzadkie ptaki Puszczy Białowieskiej, których nie można już spotkać w innych częściach kraju, a tym bardziej za granicą, oraz jezioro Siemianówka.
Zapraszamy państwa to poznania tego fascynującego świata mieszkańców puszcz, łąk i mokradeł. W odludnych miejscach tego pięknego regionu poczujecie klimat starych czasów. Czekają na was wierni przyjacie: Puszcza Białowieska, Bagna Biebrzańskie, Narwiański Park Narodowy, Puszcza Knyszyńska.Polska na was czeka!

{jumi [*7]}

a