wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
piątek, 10 sierpień 2018 13:20

Bezdroża: Frankfurt nad Menem - Travelbook

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Frankfurt nad Menem – czytam na tylnej okładce nowego przewodnika po nim Bezdroży z serii travelbooków – to w powszechnej świadomości przede wszystkim miasto biznesu, ośrodek finansowy wysokiej rangi, siedziba giełdy, dużych banków niemieckich i kilku instytucji unijnych, ważne centrum wystawiennicze i znaczący w skali europejskiej węzeł komunikacyjny.

Turyści zaglądają tu rzadko, choć miastu warto poświęcić uwagę nie tylko przy okazji wizyt biznesowych.

Z futurystycznymi wieżowcami sąsiadują tu (w większości zrekonstruowane po wojnie) zabytki kilku epok, a miłośników sztuki kuszą znakomite muzea. Frankfurt czeka na odkrycie!”. I przewodnik ten ma, jak sadzę, szansę zwiększyć zainteresowanie tym miastem wśród polskich turystów, z których zapewne większość zna go tylko z przesiadkowego portu lotniczego.

    Tym bardziej, że w jego pobliżu, w odległości od kilkunastu do nieco ponad stu kilometrów, znajduje się parę ważnych i zabytkowych miast. A komunikacja jest bardzo dobra, podobnie jak w mieście, centrum 2,3 milionowej aglomeracji. W 725-tysięcznym Frankfurcie n/M jest aż 9 linii metra z 85 stacjami. I, oczywiście, tramwaje oraz autobusy. Para polskich autorów tego przewodnika, który wzbogaca blisko 120 kolorowych zdjęć, 8 planów i mapek, 7 dużych wkładek oraz 30 krótszych informacji w ramkach, przedstawia najpierw najważniejsze atrakcje miasta i jego okolic. Po 4 najciekawsze muzea, z których tylko 2 są we Frankfurcie, a z katedr tylko jedna – pozostałe stoją w Moguncji, Spirze i Wormacji. Niezapomniane widoki miasta, tyleż w nim interesujących ulic i bulwarów. A także 3 parki o ogrody.

    Z ważnych w tej serii przewodników rozdziałów wstępnych: Informacji praktycznych z Informatorem A-Z i Informacji Krajoznawczych z ABC czytelnik – turysta dowie się sporo nie tylko o komunikacji, ale również o różnorodnych możliwościach noclegowych w domitoriach, hostelach, hotelach itp. z przykładowymi cenami oraz radą, że jak chce się aby były one jak najniższe, warto miejsca zamawiać przez Internet i czekać do ostatniej chwili na wyprzedaż niesprzedanych. Dużo jest informacji na temat kuchni, zarówno niemieckiej i europejskiej, jak i egotycznych. Z innych wspomnę o zagrożeniu terrorystycznym, ale uzupełnieniem, że pomimo niego życie toczy się w mieście normalnie. Czy o nie doliczaniu napiwków do rachunku, które zależą od dobrej woli oraz zadowolenia klientów i konsumentów.

    Co najmniej wystarczający jest zakres informacji ogólnie określanych jako krajoznawcze. Na temat historii miasta z jego kalendarium od VIII w. do roku 1999 – utworzenia we Frankfurcie Europejskiego Banku Centralnego. Języka – z zaznaczeniem, że chociaż wszyscy rozumieją i przeważnie mówią w hochdeutsch – niemieckim literackim, to na codzień rozmawiają, podobnie jak w innych  częściach Niemiec, lokalnym dialektem. Oczywiście także o gospodarce, klimacie, florze i faunie oraz innych sprawach, o których powinien wiedzieć turysta wybierający się do jakiegoś kraju czy jego regionu.

    Najobszerniejsza część przewodnika – prezentacja miasta i jego atrakcji, to dosyć dokładne informacje o Starym Mieście i innych dzielnicach: Innenstadt – też ze średniowiecznym rodowodem, Dzielnicy bankowej, w której stoi Stara Opera i jest jedno z muzeów. Dzielnicy dworcowej, a także położonych poza centrum dzielnicach: targowej i muzealnej (8 muzeów !). Na koniec zaś o obrzeżach miasta: dzielnicy portowej, ZOO i cmentarzem głównym. Z ich historią oraz oprowadzaniem czytelnika – turysty po placach, ulicach, zabytkach, kościołach, muzeach itp. Z wydrukowanymi czerwoną czcionką informacjami o ich adresach, także www., dniach i godzinach otwarcia, cenach biletów wstępu itp. Na końcu zaś informacjami praktycznymi o noclegach i wyżywieniu w mieście.

    Osobno podobnie, chociaż nieco krócej, przedstawione są, dosyć szeroko rozumiane, okolice Frankfurtu. Miasta: Wiesbaden, Moguncja, Wormacja, Heidelberg i Spira. Z informacjami o ich historii, zabytkach i innych atrakcjach. Na końcu przewodnika jest krótki słowniczek niemiecko – polski z podstawowymi zwrotami oraz Indeks uwzględniający tylko poszczególne obiekty we Frankfurcie i odsyłający do pozostałych miast numerami stron, na których można o nich przeczytać. Wspomniane duże, 2-4 stronicowe wkładki, to: „Bracia Grimm i Niemiecki Szlak Baśniowy”, „Modernistyczne osiedla – socjalizm w domu i mieszkaniu”, „Parlament frankfurcki – początki demokracji”, „Frankfurt literacki”, „Powstańcy warszawscy i frankfurcki koniec ich historii”, „Na granicy światów, czyli Limes Górnogermańsko – Retycki” i „Muzea techniki w Sinsheim i Spirze”.

    Natomiast krótkie informacje w ramkach włamanych w tekst są na takie tematy, jak m.in.: „Frankfurt w liczbach”. „Święta i dni wolne od pracy”. „Linie metra we Frankfurcie”. „Frankfurt Card” czy „Parkingi”. Więcej ma charakter ciekawostek. Np. „Tramwaj „Ebbelwei Express”. „Rejs Menem”. „Kanał Ren-Men-Dunaj”. „Hermann Zvi Guttmann”. „Niedźwiedź i byk”. „Złota bulla – dokument na wagę złota”. „Wilhelm Emil Messerschmitt”. „Katedry cesarskie – świątynie inne niż wszystkie”. „Najsłynniejsza Żydówka i jej pamiętnik”. „Commerzbank Tower – nowy pomysł na wieżowce”. „Rothschildowie”. „Ernst May. Między Wrocławiem a Frankfurtem”. „Kolorowe przedwiośnie”, czy „Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu”.

Cezary Rudziński

FRANKFURT

FRANKFURT NAD MENEM. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorzy: Beata Pomykalska i Paweł Pomykalski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 159, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-3959-0

a