niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
poniedziałek, 30 grudzień 2019 12:12

Globtroter: Sri Lanka i Andaluzja Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fresk ze Sri Lanki Fresk ze Sri Lanki Cezary Rudziński

Prelegentem na ostatnim w 2019 roku spotkaniu z cyklu Goście Globtrotera był pan Jacek Czauderna, konsul honorowy Sri Lanki. Drugim tematem spotkania była hiszpańska oliwa extra vergine z Andaluzji.

Całe 25-letnie życie zawodowe Jacka Czauderny związane było z napojami i restauracjami na terenie Warszawy, Gdańska i Sopotu. Sri Lanka słynie z herbaty, dlatego nie dziwi, że otrzymał on propozycję zostania honorowym konsulem tego kraju w Polsce.

Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone jest od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar.

Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Na Cejlonie żyje 21,5 mln. mieszkańców, z czego 74% to Syngalezi, 18% Tamilowie, a pozostałe 8% to Chińczycy, Malezyjczycy i Holendrzy.

Sri Lanka kojarzy się przeważnie z herbatą cejlońską. Ale także z medycyną ajurwedyjską, która liczy sobie już kilka tysięcy lat i pochodzi z pobliskich Indii. Jest ona szczególnie popularna na Sri Lance, a gabinety oferujące ajurwedyjskie masaże i kąpiele w olejkach znajdują się praktycznie w każdej miejscowości. Jest także celem licznych podróży turystycznych. Na wyspie jest 8 miejsc z listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

  • Święte miasto Anuradhapura

  • Zabytkowe miasto Polonnaruwa

  • Dawne miasto Sigirija

  • Rezerwat leśny Sinharaja

  • Święte miasto Kandy

  • Zespół zabytkowy w Galla wraz z fortyfikacjami

  • Złota świątynia Dambulla

  • Płaskowyż Centralny Sri Lanki

Ostatnio Sri Lanka stała się łatwiej dostępna dla Polaków po otwarciu bezpośredniego połączenia PLL LOT Warszawa – Colombo.

Coraz ściślejsze są więzy gospodarcze tego kraju z Europą. 90 % eksportu Sri Lanki trafia do Europy Zachodniej. Jest to głównie herbata, przyprawy, suplementy diety turystyka, biożywność, mleko kokosowe, odzież i Ayurweda. Na ostatnich targach turystycznych TT Warsaw Sri Lanka promowała się jako kraj bezpieczny i przyjazny turystom, co jest istotne zwłaszcza po ostatnich zamachach terrorystycznych w tym kraju. Sri Lanka Export Dewelopment Board zorganizowała seminarium w Colombo, a w planie na 2020 rok są: seminarium przedsiębiorców Sri Lanki w Polsce w marcu 2020 oraz event mody Sri Lanki w Polsce w trzecim kwartale tego roku.

Drugim tematem spotkania była oliwa hiszpańska z Andaluzji.

W Andaluzji rośnie największy na świecie las zasadzony ludzką ręką składający się z 50 milionów drzew oliwnych. InterOleo jest konsorcjum skupiającym farmerów i producentów oliwy z oliwek. W roku 2018/2019 jego produkcja wyniosła 75 000 000 kg oliwy z oliwek, co stanowiło: 4% jej produkcji w Hiszpanii i 2,25% produkcji światowej.

W Polsce konsumpcja oliwy z oliwek wynosi zaledwie 0,7 l na mieszkańca; w Hiszpanii – 14 litrów. Firma InterOleo może dostarczyć 7 razy więcej swoich produktów aniżeli cała konsumpcja oliwy z oliwek w Polsce. Konsorcium grupuje 32 producentów, u których pracuje ponad 17 000 farmerów.

Extenda, Agencja Promocji Regionu Andaluzji, jest jednostką powołaną przez Rząd Regionu Autonomicznego Andaluzji (Hiszpania) w celu promowania produktów andaluzyjskich za granicą i wspierania andaluzyjskich firm na rynkach światowych.

Główna siedziba Agencji znajduje się w Sewilli. Posiada sieć 18 biur zlokalizowanych na strategicznych rynkach na świecie, w tym w Polsce. Obecna jest także w wielu innych krajach, gdzie realizuje konkretne projekty za pośrednictwem partnerskich firm konsultingowych. Łącznie Extenda jest reprezentowana w 55 krajach położonych na 4 kontynentach. Jej celem są branżowe kampanie promocyjne oraz wspieranie stowarzyszeń eksporterów andaluzyjskich. Przedstawia ofertę andaluzyjskich firm, a także ułatwia bezpośrednie kontakty biznesowe z producentami z tego regionu oraz organizuje wizyty w Andaluzji umożliwiające osobiste zaznajomienie się z produkcją regionu i bazą, jaką dysponują andaluzyjskie przedsiębiorstwa.

Biuro Extenda w Polsce działa od 17 lat, stąd posiada duże doświadczenie w nawiązywaniu kontaktów handlowych między partnerami z Polski i Andaluzji.

Extenda wspiera andaluzyjskie marki i przeprowadza wspólne akcje promocyjne. Tak jest m.in. w przypadku Grupy InterOleo, której oliwa z oliwek pochodzi z Regionu Andaluzji, z prowincji Jaen.

Ciekawym obszarem działania Agencji Extenda jest sektor prywatnych szkół językowych, zaliczany do szeroko pojętej turystyki językowej. Polskie Biuro Extendy prowadzi portal www.hiszpańskiwandaluzji.pl , na którym zarejestrowanych jest obecnie 70 szkół z Andaluzji organizujących wyjazdy językowe do tego regionu.

Portal Hiszpański w Andaluzji.pl ma za zadanie przedstawiać w jednym miejscu szeroką ofertę andaluzyjskich szkół językowych. Każda z nich jest wyjątkowa i wyróżniająca się swoją ofertą. Znajdują się tam szkoły zlokalizowane przy samej plaży, w centrum historycznym miasta i w gaju oliwnym. Łączą one kurs hiszpańskiego z aktywnym wypoczynkiem – surfing, taniec, jazda konna, albo też nauka gotowania, tworzenia ceramiki czy udziału w hiszpańskich maratonach filmowych.

Więcej o oliwie z oliwek.

Dlaczego oliwa z oliwek jest gorzka i pikantna?

Popifenole

Polifenole to grupa związków chemicznych obecnych w większości produktów pochodzenia roślinnego. Na przykład polifenole występują w herbacie (flawonoidy), w piwie, w czerwonym winie (garbniki), w czekoladzie i w oliwie z oliwek (tyrozole).
Polifenole ogólnie wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. W przypadku oliwy z oliwek polifenole chronią obecne w oliwie kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, co zapobiega utlenianiu tłuszczów we krwi i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach. Podobnie istnieją dowody na przeciwnowotworowe właściwości polifenoli.

Ilość polifenoli w oliwie może się znacznie różnić. Ich ilość w oliwce jest maksymalna tuż przed dojrzewaniem, to znaczy w zielonych oliwkach lub przed rozpoczęciem dojrzewania. Dlatego zielone oliwki z wczesnych zbiorów będą zawierać więcej polifenoli.
Skąd wiemy, czy dana oliwa z oliwek zawiera obfite polifenole?

Istnieje kilka wskazówek, które możemy zastosować, aby wiedzieć o zawartości polifenoli w oliwie z oliwek:

Po pierwsze, oliwa musi być virgin, ponieważ proces rafinacji usuwa z niej większość polifenoli, więc oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera znacznie więcej polifenoli w porównaniu z czystą oliwą z oliwek lub oliwą z wytłoczyn.

Ważne jest, aby oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia pochodziła z wczesnych zbiorów. Wskazaniem tego może być zielony kolor oleju. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zielony, tym lepiej. Oleje z późniejszych upraw są zwykle bardziej złote.
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia powinna mieć gorzki smak i pozostawić lekkie swędzenie w gardle. Polifenole nadają olejowi gorzki smak dzięki oleuropeinie, polifenolowi właściwemu wyłącznie dla oliwy z oliwek. Z drugiej strony swędzenie gardła wynika z obecności oleocanthal, innego polifenolu oleju, który ma silne działanie przeciwzapalne i który jest naturalną „wersją” ibuprofenu.

Zdjęcie ze spotkania autora, ze Sri Lanki Cezary Rudziński

 

 

a