środa, maj 08, 2024
Follow Us
sobota, 24 lipiec 2021 15:57

Bezdroża: Bieszczady – Trek&Travel Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bezkresne widoki roztaczające się z połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, długie siodło Tarnicy, dzikie ostępy Otrytu Bezkresne widoki roztaczające się z połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, długie siodło Tarnicy, dzikie ostępy Otrytu Photo by Marek Piwnicki on Unsplash

Dotychczas wydane przewodniki po Bieszczadach składają się na sporą już biblioteczkę. Ale nadal ukazują się kolejne, bo jest to region ciekawy i ciągle z mnóstwem oaz ciszy i spokoju, tak ważnych dla wielu ludzi.

Najnowszy, wydany w serii trek&travel Bezdroży, tak zachęca na tylnej okładce do podróży i zwiedzania polskiej części tych gór: „Bezkresne widoki roztaczające się z połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, długie siodło Tarnicy, dzikie ostępy Otrytu, wychodnie skalne Bukowego Berda, klimatyczne schroniska pod Małą Rawką, w Ciasnej i w Jaworcu – to tylko część wyjątkowych miejsc, które przyciągają w te odległe góry turystów. Ale Bieszczady to też atrakcje rozsiane w regionie: drewniane cerkwie i kościoły, ślady nieistniejących wsi łemkowskich, Jezioro Solińskie, Bieszczadzka Kolejka Leśna czy skansen i wypełniony dziełami sztuki zamek w Sanoku.”

Nowy przewodnik po Bieszczadach autorstwa Tomasza Hajdasa przede wszystkim zawiera propozycje poznawania konkretnych tras trekkingowych. Ale ich dosyć dokładne opisy, z kilometrażem i przekrojami różnic wysokości oraz charakterystyką poszczególnych odcinków, poprzedza krótki wstęp „Zdobądź i poznaj” zachęcający do wypraw na szczyt Tarnicy, przejścia połonin Wetlińska i Waryńską, zajrzenia do bacówki „Pod Małą Rawką”, nad Jezioro Solińskie, na grzbiet Krzemieńca, do cerkwi św. Michała Archanioła w Smolniku oraz do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Sanoka. Oczywiście z ich zdjęciami – w sumie w przewodniku jest ich 120 – oraz krótkimi informacjami i ciekawostkami o tych miejscach.

Króciutkie „Bieszczady w pigułce” zawierają na dwu stronach kontury Bieszczadów i sąsiadujących z nimi polskich regionów górskich, a także informacje o oznakowaniu szlaków, 11 najwyższych szczytach polskiej części tych gór, ich infrastrukturze turystycznej, służbach ratunkowych i ochronie przyrody. Natomiast wstępny, ponad 30 stronicowy rozdział „Bieszczady” przybliża czytelnikowi i turyście genezę ich nazwy, topografię, hydrografię, przyrodę, klimat, i zagospodarowanie turystyczne. A także doradza, jak przygotować się do trekkingu po bieszczadzkich trasach oraz jaki potrzebny jest do tego ubiór i ekwipunek, co robić w przypadku spotkania z niedźwiedziem, jak planować trasy, wędrować z dzieckiem, na jaką można natrafić zmianę pogody oraz jak, w razie potrzeby wezwać pomoc.

W części przewodnikowej autor prezentuje 15, sugerowanych przez niego, tras trekkingowych, rzeczywiście przez najciekawsze i najbardziej atrakcyjne, także widokowo miejsca. Ponadto 8 tras dodatkowych, chyba przede wszystkim dla tych, którzy zdołali już przejść wymienione wcześniej, lub szukają czegoś innego. Kilkunastostronicowa wstawka „O regionie” zawiera podstawowe informacje o jego historii, mieszkańcach, opuszczonych miejscowościach, a także tamtejszej ciszy, spokoju i dziczy, będących jednym z najsilniejszych argumentów, aby wybrać się właśnie w ten region kraju.

W osobnym rozdziale „wypunktowane” zostały inne bieszczadzkie atrakcje. Miasta i miejscowości: m.in. Sanok, Kalwaria Pacławska, Myczkowce, Myczków, Cisna, A także szczególnie warte poznania cerkwie, ruiny, wodospady i inne miejsca np. rezerwat przyrody „Sine Wiry”. W sumie jest to mnóstwo informacji, są mapki poszczególnych tras, praktyczne rady i ciekawostki zachęcające do poznawania Bieszczadów i dosyć swobodnego poruszania się po nich z tym przewodnikiem w ręku.


BIESZCZADY. Przewodnik turystyczny Bezdroży z serii trek&travel. Autor: Tomasz Hajdas. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 240, cena 44,90 zł. ISBN 978-83-283-7471-3

a