niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
poniedziałek, 18 październik 2021 11:53

Austria: Dolina Ŏtz – sporty zimowe, człowiek lodu i muzeum Jamesa Bonda Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Otzal zarówno dla wyczynowców, nie tylko narciarzy, ale również snowboardzistów czy amatorów sanek, jak i początkujących Otzal zarówno dla wyczynowców, nie tylko narciarzy, ale również snowboardzistów czy amatorów sanek, jak i początkujących Oetztal Tourism

67 kilometrowej długości Dolina Ŏtz – Ŏtztal w Tyrolu nad rzeką Ŏtztaler Ache jest jednym z najpopularniejszych w Austrii lodowcowych terenów narciarskich. Ale nie tylko one przyciągają tłumy turystów, w tym licznych z Polski.

To w tym regionie odnaleziono Człowieka Lodu, zamrożonej ofiary morderstwa z około 3300 r. p.n.e. nazwanego Ŏtzim. Zaś w restauracji ICE Q na szczycie Gaislachkogl, zboczach tej góry i w kolejkach linowych nakręcono film „Spectre” o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. Przypomniano o tym, prezentując nowości i atrakcje sezonu 2021/22 podczas spotkania z prasą w Warszawie.

 

Przedstawił je, z bogatą ilustracją fotograficzną, gość z Tyrolu, Daniel Goldstein z Sölden Tourismus, najważniejszej miejscowości regionu. Ŏtztal obejmuje 4 tereny narciarskie: Ŏtz/Hochötz, Sölden/Hochsölden, Vent i Obergurgl/Hochgurgl. W regionie jest 144 km doskonale przygotowanych tras zjazdowych czynnych od października do maja oraz 31 kolejek gondolowych i krzesełkowych mogących przewozić do 65 tys. osób na godzinę. „Nr 1” wśród nich jest Giggijochbahn wożąca narciarzy i turystów z dolnej stacji na wysokości 1362 m, na 2283 m n.p.m. Trasę o długości 2650 m, z liną 5371 m podwieszoną na 26 podporach, 134 wygodnych, 10-osobowych kabin pokonuje s niespełna 9 minut.

Prezentowany region jest jedynym w Austrii, gdzie można wjechać kolejkami i wyciągami na 3 trzytysięczniki. Na ich szczytach znajdują się słynne platformy widokowe, których zespół nazywany jest BIG3. Tereny narciarskie w i nad Doliną Ŏtz położoną w odległości 65 km od stolicy Tyrolu, są na wysokościach od 820 do 3774 m n.p.m. i zapewniają stoki wszystkich kategorii trudności.

Zarówno dla wyczynowców, nie tylko narciarzy, ale również snowboardzistów czy amatorów sanek, jak i początkujących. Są w niej, oczywiście, szkółki narciarskie dla dorosłych i dzieci, wypożyczalnie sprzętu i inne udogodnienia dla turystów i urlopowiczów.

Bezpłatne skibusy i parkingi, bogatą ofertę „po nartach”: imprezy kulturalne, tyrolski folklor, znakomita kuchnia, różnorodne rozrywki z życiem nocnym itp. W regionie działa 65 wyciągów, w tym 10 kolejek gondolowych, 34 krzesełkowe i 21 orczykowych. Jedną z atrakcji jest m.in. połączenie wyciągami i kolejką Gletscherexpress lodowców Rettenbach i Tiefenbach nazywane po angielsku Golden Gate to the Glacier. Inne, to BIG 3 Ralley – 50 kilometrów oznakowanej trasy narciarskiej pomiędzy trzema wspomnianymi platformami widokowymi.

Jak również Almdudle Snowpark dla amatorów jazdy ekstremalnej z przeszkodami. Trasa BMW Xdrive – zjazd z pomiarem prędkości i czasu. Oraz, raz w tygodniu, 4 kilometrowa podświetlana wieczorem trasa zjazdowa. Jest w nim też ponad 330 schronisk i hoteli. Najpopularniejszą miejscowością regionu jest Sölden położone na wysokości 1368 m n.p.m., posiadające około 3,1 tys. stałych mieszkańców i oferujące gościom ponad 900 kwater różnej kategorii. To tam tradycyjnie sezon wielkich imprez sportowych otwierają zawody Puchary Świata w narciarstwie alpejskim, w b.r. 23 i 24 października.

Zamyka zaś festiwal muzyczny Electronic Mountain. Co dwa lata, w nadchodzącym sezonie w kwietniu 2022 roku, organizowane jest słynne widowisko „Hannibal”. Przypomina ono słynne przejście przez Alpy kartagińskiego wodza Hannibala walczącego z Rzymem w 216 r p.n.e. Z 37 słoniami, tysiącami koni i armią 60 tys. żołnierzy. Odbywa się ono na lodowcu Rettenbach na wysokości ponad 3 tys m n.p.m. i jest największym współczesnym na świecie. Z tym, że zwierzęta kartagińskiego wodza zastępują w nim ratraki, skutery śnieżne i śmigłowiec. Na wstępie wspomniałem także o dwu innych tamtejszych atrakcjach.

Jedną jest „Człowiek Lodu”, od tej doliny nazywany Ŏtzim, znaleziony został przez turystów w okolicy Niederjoch Ferner 19 września 1991 roku. Badania wykazały, że nie są to zwłoki współczesnej ofiary, lecz zamordowanego człowieka, który żył około 3300 roku. Początkowo przekazane zostały do Innsbrucku, ale po ustaleniu, że miejsce znalezienia znajdowało się już na terenie sąsiednich Włoch – Południowego Tyrolu nazywanego też Górną Adygą, trafiły – i są tam eksponowane – do Museo Archeologico delli Alto Adige w Bolzano.

I nadal badane przez specjalistów z rożnych dziedzin, przynosząc mnóstwo cennych informacji na temat życia i kondycji ówczesnych mieszkańców Alp, ich sposobu odżywiania się, dręczących ich chorób, insektów i pasożytów itp. Dla narciarzy i turystów przebywających w Ŏtztal większym jednak „hitem” są, świetnie wykorzystywane w celach promocyjnych, pamiątki po filmie „Spectre” z serii 007 – Jamesa Bonda. Do którego znakomite, dynamiczne sceny kręcono w roku 2015 przez 15 dni na stacji Gaislachkogl wysokogórskiej trasy Gleitscherstrasse, w znajdującej się na górze restauracji ICE Q oraz w Sölden.

Z udziałem 600-osobowej ekipy filmowej i ponad 250 pojazdów mechanicznych różnych typów. W lipcu 2018 roku obok stacji i tej restauracji, którą ostatnio rozbudowano zarówno wewnątrz, jak i jej taras zewnętrzny, otwarto ekspozycję 007 Elements. Jest to Muzeum Jamesa Bonda, jedyne tego rodzaju, wykute w skale. Zaprojektował je arch. Johann Obermeser, ma ono powierzchnię 1300 m², ekspozycja jest dziełem Neala Callona, dyrektora artystycznego filmu „Spectre”, a wśród licznych eksponatów i rekwizytów z tego filmu najważniejszym jest „Tech Lab” – wrak samolotu Jamesa Bonda, który rozbił się w trakcie pościgu.

Sporo atrakcji znajduje się również w muzealnej Hali Dziedzictwa – Legacy Hall. Na zakończenie zwiedzania można wypić lampkę „bonzowskiego” Martini z wódką („wstrząśnięte, nie zmieszane”) lub kawę. Wszystkie te atrakcje przyciągają turystów, są też wykorzystywane w promocji najnowszego filmu z tej serii, będącego częściową kontynuacją kręconego m.in. w Ŏtztal „Spectre” – „Nie czas umierać”. Jego wyświetlenie zakończyło prezentację tego austriackiego regionu sportów zimowych.

a