poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
poniedziałek, 25 październik 2021 12:07

Saksonia: wystawy i poloniki Wyróżniony

Napisane przez Sachsen Tourismus
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Saksonia: wystawy i poloniki Sachsen Tourismus

W Saksonii, niemieckim kraju związkowym graniczącym z Polską, stale dzieje się coś nowego, atrakcyjnego dla turystów. Oto kilka nowości, informacje o których otrzymaliśmy z Sachsen Tourismus w Dreźnie.

Vermeer: Wystawa sztuki światowej rangi

Niezwykle bogata oferta drezdeńskich muzeów sztuki jest nieustannie powiększana o kolejne wystawy; a każda z nich warta jest podróży do nadłabskiej metropolii. Wiszący w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie obraz „Dziewczyna czytająca list” Johannesa Vermeera znany jest chyba na całym świecie. Po czterech latach renowacji pokazał się jednak ze swojej nieznanej dotychczas strony, wywołując tym samym małą sensację wśród historyków sztuki.

Na ścianie za dziewczyną odkryto zamalowanego kupidyna. Dzieło, wraz z innymi arcydziełami tego holenderskiego malarza, prezentowane jest w ramach wystawy „Johannes Vermeer. Zatrzymanie”, obok najwyższej klasy obrazów, wypożyczonych na czas trwania wystawy z Europy i USA.

Banksy: Gwiazda street-artu

W Dreźnie gości jedna ze światowych gwiazd sztuki współczesnej. Prace artysty street-artu Banksy’ego oglądać można w Zeitenströmung Dresden. Wciąż nie wiadomo, kim dokładnie jest urodzony w Brystolu artysta, co tylko wzmacnia wrażenie, jakie jego dzieła wywierają na odbiorcach. Jego, odnoszące się krytycznie do ważnych tematów społecznych, graffiti, pojawiające się na całym świecie pod osłoną nocy, kwestionują prawa rządzące współczesnym rynkiem sztuki. W myśl jego własnego hasła „Copyright is for losers ©™“ do 9 stycznia 2022 na wystawie „The Mystery of Banksy – A Genius Mind“ będzie można oglądać ponad 100 replik jego prac.

Polskie ślady na Twierdzy Königstein

Oddalona zaledwie 35 km od Drezna twierdza górska uważana była za niemożliwą do zdobycia, dlatego od 1588 aż do 1922 mieściło się tam m.in. więzienie..

Do najsłynniejszych więźniów twierdzy należeli Johann Friedrich Böttger (wynalazca miśnieńskiej porcelany) oraz Jakub i Konstanty Sobiescy. August Mocny kazał zamknąć synów Jana III Sobieskiego na Königstein w czasie walki prowadzonej o polski tron w latach 1704-1706. Podczas drugiej wojny światowej twierdza służyła jako obóz jeniecki, w którym aresztowany był również polski generał brygady Franciszek Kleeberg.

Chcesz odkryć więcej śladów polskiej historii w Górach Połabskich? Odwiedź Twierdzę Königstein!

Świat Przeżyć Haus MEISSEN w Miśni

MEISSEN, najstarsza manufaktura porcelany w Europie, czerpie ze swojej ponad 300-letniej historii, kreując równocześnie nowoczesne wzory, w zgodzie z najlepszą sztuką rzemieślniczą. W Świecie Przeżyć można przyjrzeć się z bliska miśnieńskiej porcelanie, od wieków ściśle złączonej z leżącą nad Łabą Miśnią, a dzisiaj jednej z najważniejszych tutaj atrakcji turystycznych.

Warto zanurzyć się w świecie Miśnieńskiej Porcelany, przyjrzeć z bliska procesowi powstawania tych szlachetnych przedmiotów w warsztatach pokazowych i poznać ponad 300-letnią historię manufaktury, prezentowaną w tamtejszym muzeum. Jeszcze do lutego 2022 można odkrywać i podziwiać eksponaty prezentowane w ramach aktualnej wystawy „Tęsknota”. Po zwiedzaniu czas na zakupy i rozkosze dla podniebienia!

a