poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
środa, 15 czerwiec 2022 10:43

Bezdroża: Jura Krakowsko – Częstochowska – Activebook Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W opisie każdej z proponowanych przez autora 30 wycieczek pieszych, 13 rowerowych i 3 kajakowych, znajduje się schemat trasy, mapka terenu, przez który ona przebiega W opisie każdej z proponowanych przez autora 30 wycieczek pieszych, 13 rowerowych i 3 kajakowych, znajduje się schemat trasy, mapka terenu, przez który ona przebiega Jan Jerszyński/mat.pras

„Wyżyna Krakowsko – Częstochowska i będąca jej przedłużeniem Wyżyna Wieluńska to regiony znane przede wszystkim mieszkańcom Polski południowej – czytam na tylnej okładce drugiego, który recenzuję, przewodnika z nowej serii przewodników Bezdroży Activebook, dla aktywnych turystów, po regionach Polski „pełnych wrażeń”.

A szkoda, bo tutejsze krajobrazy, fenomeny przyrodnicze i historyczne zabytki zasługują na szerszą renomę. Średniowieczne zamki – słynne „orle gniazda”, wapienne dolinki i fantazyjne ostańce skalne, na których wychowały się cale rzesze wspinaczy, to tylko niektóre z atrakcji. Jura to także liczne jaskinie i unikatowa Pustynia Błędowska, Wyżyna Wieluńska przyciąga zaś Załęczańskim Łukiem Warty. Specyficzne warunki siedliskowe czynią Jurę zaskakująco bogatą przyrodniczo…”.

Przewodnik ten, napisany przez znanego z kompetencji, wiedzy i dobrego stylu autora także kilkudziesięciu przewodników również z innych krajów, których już wiele recenzowałem zachęcając do zainteresowania się nimi, zgodny jest, oczywiście, z koncepcją i schematem tej serii. Ale już wybory tras oraz ciekawych na nich miejsc mają charakter autorski. A ten autor wie, co szczególnie polecać. W „Jurze” zastosowano, podobnie jak w innych przewodnikach tej serii, system ikonek. Informujących o parametrach opisywanych tras. Typ: pętla czy tranzyt, długość, suma przewyższeń, czas trwania wycieczki, stopień trudności. A także ich charakterystyce. Co na nich jest ciekawego: możliwość obserwacji botanicznych, ornitologicznych, zwierząt, rozlegle widoki, historia, geologia, zabytki, osobno również techniki, kultura i sztuka oraz etnografia i folklor.

W opisie każdej z proponowanych przez autora 30 wycieczek pieszych, 13 rowerowych i 3 kajakowych, znajduje się schemat trasy, mapka terenu, przez który ona przebiega. A także, oznaczone odpowiednią ikonką, zwięzłe informacje o najważniejszych na nich obiektach i miejscach. Oprócz tych trzech rodzajów wycieczek, czy spływów, autor w osobnej, krótkiej części proponuje „spróbowania czegoś nowego”. Oczywiście z odpowiednimi informacjami, zdjęciami i ikonkami. Wspinaczki skałkowe, eksplorację jaskiń, poznawania Jury konno lub z powietrza, latając nad nią na paralotniach. Ponadto wędrówki na nartach, różne „leśne przygody”, geocaching i „tropienie” fortyfikacji.

W tekście przewodnika są też, wyróżniające się kolorowym tłem, informacje praktyczne, a także sporo, włamanych w ramkach, ciekawostek. M.in.: „Bunkry w Nielepicach”. „Pańskie Kąty” (jaskinia). „Zamek rycerski w Białym Kościele”. „Spacer przez lasy rezerwatu „Dolina Kluczwody” (i osobno tamtejsze jaskinie). „Dębnicki marmur”. „Do Groty Łokietka i Bramy Krakowskiej”. „Bitwa pod Ibramowicami”. „Umocniona granica”. „Pałac w Złotym Potoku”. „Rezerwat hrabiów Raczyńskich”. „Skąd buczyna sudecka na jurze?”. „Skalne paprotki”. „Melafir – zastygła lawa”. „W czeluściach Awenów” (jaskinie). „Skąd się wzięła Pustynia Błędowska”. „Człowiek pierwotny w jaskini na Biśniku”. „Skrzydlaci rybacy”. I sporo innych. 

Są też w tym przewodniku obszerniejsze, 2-4 stronicowe informacje ze zdjęciami, włamane w tekst: „Ach ta Jura!”, „Jura z bliska”, „Z czego zbudowana jest Jura”, „Klimat Jury”, „Co rośnie na Jurze”, „Co lata, pełza i biega po Jurze”, „Ostrożności nigdy za wiele” (problemy bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas wspinaczek), „Ochrona przyrody” i „Jura praktycznie”, a więc kiedy najlepiej się tam wybrać, jak dojechać, poruszać się na miejscu, gdzie spać i jeść. Szybkie odszukiwanie potrzebnych miejsc ułatwia Indeks znajdujący się na końcu przewodnika. Jedyną, w mojej ocenie, jego wadą jest stosunkowo duża waga, która wynika z dobrego, ale dosyć grubego papieru, na którym został on wydrukowany, podobnie jak i pozostałe z tej serii. Ale stanowi spore obciążenie w trakcie wędrówek. Co nie zmienia jednak faktu, że, oczywiście, zasługuje on na polecenie.

JURA KRAKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKA PEŁNA WRAŻEŃ. Przewodnik Bezdroży z serii Activebook. Autor: Krzysztof Bzowski. Wyd. I, Helion, Gliwice 2022, str. 271, cena 49,90 zł. ISBN 978-83-283-8710-2

a