poniedziałek, maj 06, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/3530.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/3530
czwartek, 17 marzec 2011 08:36

Dzień Świętego Patryka Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dzień Świętego Patryka Fot.: Faitle Ireland

W Dzień Świętego Patryka – 17 marca – wszyscy jesteśmy Irlandczykami! Świętuje też cała Irlandia. Jest to ich narodowe święto, hucznie obchodzone także poza tym krajem.

{jumi [*4]}Irlandczycy mają tego dnia nie pracują; religijni uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy a wszyscy balują w pubach i uczestniczą w paradach. A jako, że narodowym kolorem Irlandii jest kolor zielony, ludzie ubierają się na zielono i piją zabarwione na zielono piwo. Wszędzie też można spotkać zielony liść koniczyny, który obok harfy jest symbolem Irlandii.

Dzieje Świętego Patryka
Święty Patryk, patron Irlandii i święty Kościoła Katolickiego pochodził z Brytanii. Żył na przełomie IV i V wieku. W jego żyłach płynęła ponoć rzymska krew. Jako młody chłopak uprowadzony został  przez piratów na Irlandię, gdzie przez kilka lat pasł owce i bydło ucząc się irlandzkiego i poznając miejscowe obyczaje i tradycje. Po kilku latach udało mu się zbiec do Galii, gdzie został duchownym i przyjął święcenia biskupie. Przebywał też w klasztorze w Italii a w 432 roku wysłany został przez papieża Celestyna z misją do Irlandii, aby głosić tam Ewangelię.
Święty Patryk nawrócił i ochrzcił niemal wszystkich lokalnych władców na wyspie. W misjonarskiej posłudze pomagał mu święty Kieran. Patryk wręczył mu dzwon którym Kieran zwoływał mnichów na posiłki i modlitwy. Stąd wziął się zwyczaj dzwonienia na Mszę i wieszania dzwonów w kościołach.

Legendy i koniczyna
To właśnie św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol - koniczynę. Za jej pomocą tłumaczył istnienie Trójcy Świętej i odpowiadał na wątpliwość jak możliwy jest jeden Bóg w trzech osobach. Koniczyna symbolizuje krzyż i Trójcę św. W czasach przedchrześcijańskich była magicznym symbolem druidów co ułatwiło przyjęcie chrześcijaństwa przez mieszkańców Irlandii.
Według legendy, Święty Patryk posiadał cudowne właściwości uzdrawiania a nawet przywracania życia. Z nim wiąże się również podanie mówiące, że wygnał z Irlandii wszystkie węże. Jak było naprawdę – nie wiemy, faktem jest że w Irlandii węży nie ma.
Święty Patryk mimo iż nie pochodził z Irlandii, należy do najwybitniejszych związanych z nią postaci. Wyspa zawdzięcza mu chrześcijaństwo i nową kulturę. Chociaż nie był pierwszym misjonarzem chrześcijańskim w Irlandii - przed nim działał m.in. biskup św. Palladiusz i św. Declan., to właśnie on spotkał się w Tarze z Druidami i zniósł ich pogańskie rytuały. Nawrócił lokalnych wodzów i książęta chrzcząc ich wraz z tysiącami poddanych w Świętych Studniach. Koniec życia spędził w klasztorze w Down, gdzie zmarł 17 marca 461 r.

Patryk i jego święto
Św. Patryk jest patronem górników, kowali, bednarzy, fryzjerów, opiekunem zwierząt domowych oraz ludzi ceniących dobrą zabawę, dlatego też w dniu jego święta odbywają się parady, pije się piwo i whiskey, oraz baluje po pubach.
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest przez wszystkich Irlandczyków rozsianych po całym świecie. Wszędzie tam, gdzie są skupiska Irlandczyków odbywają się huczne Parady Świętego Patryka. Najstarsza i największa (ostatnio obserwowało ją ponad 2 miliony !!! osób) odbywa się od 1762 roku w Nowym Jorku. W Dublinie parada połączona jest z pięciodniowym festiwalem i uczestniczy w niej około pół miliona osób.
Święto narodowe, obchodzone oficjalnie w Irlandii i Irlandii Północnej. W innych krajach Dzień Świętego Patryka nie jest świętem oficjalnym ale jest chętnie obchodzony za granicą a ponieważ jest to święto wesołe chętnie obchodzą je także inne narodowości. Dzień ten jest także świętem w Kościele Katolickim.

W ostatnich latach Dzień św. Patryka obchodzony jest także w Polsce. W wielu pubach można napić się zielonego piwa i posłuchać irlandzkiej muzyki

{gallery}3530{/gallery}W przeddzień dnia Świętego Patryka w warszawskim pubie Bradley's Bar odbyło się spotkanie zorganizowane przez Tourism Ireland i irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus.  Licznie przybyłych dziennikarzy turystycznych i touroperatorów powitali – Justyna Schramm, szefowa polskiego przedstawicielstwa Tourism Ireland, Eddie Brannigan – pierwszy sekretarz ambasady Irlandii w Warszawie oraz Radosław Grabski, szef Tal Aviation i przedstawiciel linii lotniczych Aer Lingus. Wszyscy bawili się świetnie przy Guinnesie i irlandzkiej muzyce.

{jumi [*6]}

Więcej w tej kategorii: « Rejs roku Planujemy majowy weekend »

a