środa, maj 15, 2024
Follow Us
piątek, 28 październik 2011 07:16

Dlaczego Zanzibar? Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dlaczego Zanzibar? arch.

Egzotyczna, tanzańska wyspa Zanzibar może stać się w Polsce modna dzięki książce Małgorzaty Szejnert pt. „Zanzibar. Dom żółwia". Dlaczego warto odwiedzić ten raj dla nurków, królestwo goździkowca, palmy kokosowej i raf koralowych?

Zanzibar to tropikalna wyspa u wybrzeży Afryki Wschodniej. Składa się z Unguji (popularnie zwanej właśnie Zanzibarem) i Pemby. Jest największą wyspą Archipelagu Zanzibaru. Powierzchnia wyspy wynosi 2 600 km² (15 na 40 km). Należy w całości do Tanzanii i wchodzi w skład jej autonomicznej części, Zanzibaru. Największym miastem na wyspie jest Zanzibar, stolicą - Stone Town.
Zanj+Bar
Nazwa Zanzibar pochodzi od połączenia słowa „Zanj", które w języku arabskim oznacza „ziemia czarnych ludzi" oraz „Bar", znaczącego „wybrzeże". Wyspa jest mozaiką czterech kultur: afrykańskiej, hinduskiej, arabskiej i europejskiej, co czyni ją niesamowicie egzotyczną. Zamieszkiwana obecnie przez około 450 tysięcy osób pochodzenia afrykańskiego. Porozumiewają się w języku suahili. Większość ludności zamieszkuje urodzajną północ i zachód kraju. Na wschodzie natomiast znajdują się bajeczne plaże, malownicze wioski rybackie i znane na całym świecie ośrodki wypoczynkowe.
Od Arabów do Tanzanii
W X wieku wyspa została skolonizowana przez Arabów i Persów i pełniła rolę arabskiej bazy handlowej w kontaktach z wybrzeżem afrykańskim. Od przełomu wieków XIV i XV należała do Portugalii. Pod koniec XVII w. wyspa stała się częścią sułtanatu Omanu. W 1886 nad Zanzibarem przejęła kontrolę Wielka Brytania, ale formalnie dalej panowali miejscowi sułtanowie, co stanowiło swoistą dwuwładzę. W celu zaspokojenia niemieckich roszczeń do wyspy (Niemcy opanowali w tym czasie Tanganikę) Zjednoczone Królestwo oddało Niemcom w 1890 wyspę Helgoland na Morzu Północnym oraz region Caprivi. Od 1890 r. władztwo brytyjskie zostało usankcjonowane przez powołanie protektoratu, w którym sułtan zachował jedynie stanowisko ceremonialne. Zniesiono wówczas na wyspie niewolnictwo. 10 grudnia 1963 r. Zanzibar wraz z inną wyspą Pembą uzyskał niepodległość. 12 stycznia 1964 r. wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i proklamowano Republikę Zanzibaru i Pemby. 26 kwietnia 1964 roku państwo to utworzyło wraz z Tanganiką Zjednoczoną Republikę Tanzanii.
Wyspa korzeni i nurkowania
Zanzinbar jest często nazywany „Spice Island", czyli wyspa korzeni i przypraw. Ponad 40 z najcenniejszych, tropikalnych roślin aromatycznych uprawianych jest właśnie tutaj. Wraz z pobliską wyspą Pembą jest największym światowym producentem goździków. Od dawna są tam plantacje gałki muszkatałowej i cynamonu. Uprawia się palmę kokosową, ryż, bataty, maniok, warzywa. Gospodarka opiera się na rolnictwie, rybołówstwie oraz przemyśle spożywczym i włókienniczym.
Zanzibar to idealne miejsce dla amatorów nurkowania, snorklowania i oceanicznego wędkowania, ale też wylegiwania się na tropikalnych plażach połączonego z poznawaniem miejscowej kultury. Dla siebie znajdą tu coś zarówno zwolennicy wypoczynku w luksusowych hotelach, jak i Ci, którzy preferują ciche domki na plaży w lokalnym stylu.
Ciekawostka: Mercury, czyli Farrokh
Z wyspy pochodzi Freddie Mercury, słynny wokalista zespołu Queen. Urodził się tam jako Farrokh Bulsara 5 września 1946 r. i tam miał swój pierwszy publiczny występ udokumentowany przez zanzibarskiego fotografa, który otrzymał za to nagrodę za najlepsze zdjęcie 1947 r. Po kilku latach nauki w Indiach Farrokh w 1963 r. znów wrócił na Zanzibar, do szkoły przy klasztorze św. Józefa. Wojna domowa zmusiła jego rodzinę w 1964 r. do przeprowadzki do zachodniej Europy, do Anglii. Mercury był bardzo zadowolony z przeprowadzki– już na Zanzibarze interesował się zachodnim światem muzyki i mody.

{jumi [*6]}

a