sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/7331.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/7331
sobota, 05 maj 2012 10:57

Karaimi - egzotyka Trok Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od ponad 600 lat w Trokach mieszkają Karaimi - najmniejsza mniejszość narodowa, którą do Trok sprowadził Wielki Książę Witold. Osiedlił ich blisko siebie pomiędzy dwoma zamkami, jako wojskowych, sumiennych i wiernych sług, nadając im przywileje i ziemie.

Karaimi etnicznie są pochodzenia tureckiego. Język karaimski należy do kipczackiej gałęzi języków tureckich. Z Litwą historia Karaimów wiąże się od 1397-1398 roku. Wielki Książę Litewski Witold przywiózł na Litwę kilkaset rodzin karaimskich z Krymu jako sumiennych i wiernych wojskowych. Osiedlił ich w Trokach między dwoma zamkami Wielkiego Księcia, przy obecnej ulicy Karaimskiej, składającej się z parterowych domków z XIX w. Charakterystyczną cechą zespołu urbanistycznego są ściany frontowe domów, które zwykle mają trzy okna: jedno dla Boga, drugie dla Witolda, trzecie dla domowników.

{gallery}7331{/gallery}

Troki były i nadal są centrum administracyjnym i duchowym, a zarazem ojczyzną dla wspólnoty karaimskiej na Litwie. "Karaimi ipso iure byli niby wpół szlachtą, przynajmniej byli uważani w dosłownym sensie tego słowa za obywateli kraju, a nie obce plemię" - pisał w XIX w. Władysław Syrokomla. Choć Karaimi mieszkają już na Litwie ponad 600 lat, to ich kultura nadal wykazuje wiele orientalnych cech.

 

 

Karaimi są wyznawcami karaimizmu - religii powstałej w VIII w. w Mezopotamii (dziś Irak). Zgadzają się z Blibią, ale nie z Nowym Testamentem, Talmudem, Koranem i żadnymi innymi świętymi tekstami, słownymi i pisemnymi komentarzami i autorytetami. Każdy wierzący Karaim ma prawo samodzielnie poszuiwać prawd w tekście Bliblii.

Karaimi modlą się w kościołach, które mają znaczenie świątyni i nazywane są Kienesa. Najstarsza Kienesa na Litwie jest właśnie w Trokach przy ulicy Karaimskiej 30. Pierwsza kienesa była zbudowana tu już w XV w. Budynek, podobnie jak dzisiejszy, był drewniany, niejednokrotnie w historii palił się.

 

 

Najbardziej popularnym i znanym daniem karaimskim jest kybyn (kybynlar-dużo kybynów). Jest to pierożek z ciasta drożdżowego w formi półksiężyca, nadziewany krajaną baraniną lub wołowiną, pieczony w piekarniku. O jego niewątpliwym wspaniałym smaku można się przekonać w wielu restauracjach, zwanych kybyniarniami.

Karaimi mają także swój tradycyjny trunek alkoholowy - nalewkę "Tradicine karaimu trauktine" o ładnym złotawym kolorze. Gotuje się ją na podstawie różnych wschodnich przypraw i korzeni, takich jak goździki, gałka muszkatałowa i inne. Świetnie smakuje do kybynów i innych dań kuchni karaimskiej.

 

 

{jumi[*6]}

a