wtorek, maj 14, 2024
Follow Us
środa, 20 czerwiec 2012 14:17

Pałac Zdunowo odnowiony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pałac Zdunowo odnowiony www.palaczdunowo.pl

Pałac w Zdunowie położony kilometr od obecnej drogi nr 7 Warszawa–Gdańsk, między stolicą i Płońskiem, zbudowano w latach 1905–1910 dla Stanisława i Cecylii Jaworowskich herbu Lubicz. W latach II wojny światowej użytkowany był przez niemieckich okupantów jako sztab, później szpital. Teraz można tu zanocować i smacznie zjeść.

Gośćmi Stowarzyszenia Dziennikarzy-Podróżników „Globtroter" na pierwszym czerwcowym spotkaniu był właśnie Pałac w Zdunowie i jego właściciel Dariusz Chwiejczak oraz dyrektor generalny Ela Truszkowska. Tematem bardzo interesującej prezentacji był nie tylko ten zabytek, lecz przede wszystkim życiowe pasje naszego gościa. Bo pałac, kupiony w ruinie i doprowadzony do stanu świetności, jest tylko jedną z nich.
– Od lat pasjonuję się zabytkami – usłyszeliśmy na wstępie od Pana na Zdunowie - Chcieliśmy z żoną kupić jakiś zapuszczony pałac, objeżdżaliśmy kraj, oglądaliśmy różne obiekty. Mamy fotografie wielu. Gdy tylko zobaczyliśmy w gazecie małe ogłoszenie o sprzedaży Zdunowa, wiedzieliśmy, że musimy ten pałac kupić. Znaliśmy go zresztą z pobytu tam i wykonania mu zdjęć. W dwa tygodnie później pałac był już nasz - dodał Dariusz Chwiejczak.
Na zewnątrz kupiony pałac prezentował się nieźle. Po pożarze, który go strawił, poprzedni właściciel położył dach, wstawił drzwi i okna oraz odmalował fronton. Wewnątrz była jednak ruina, którą państwo Chwiejczakowie rewaloryzowali, jako zabytek pod nadzorem konserwatora, przez pięć lat.
Historia pałacu jest dość rozbudowana. W 1946 roku przejęty został przez Skarb Państwa. Początkowo stacjonowały w nim wojska radzieckie, później Wojsko Polskie. I kolejno był: Państwowym Domem Dziecka, Szkołą Podstawową, Szkołą Ogrodniczą, a w końcu należał do Kombinatu Rolnego w Nacpolsku. W 1980 roku Zespół Pałacowo–Parkowy w Zdunowie wpisano do rejestru zabytków. Pozostawiony przez wiele lat bez opieki, popadł w ruinę. W 1989 roku kupiły go osoby prywatne, a po wspomnianym pożarze i zabezpieczeniu przed ostatecznym upadkiem - obecni właściciele. Ci ostatni przeprowadzili tu gruntowny remont.
Trzeba było odkopać i wzmocnić fundamenty, wymienić dach i stropy wszystkich instalacji. Odtworzono elewację pałacu, stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, schody i sztukaterie. Wnętrza praktycznie trzeba było zbudować od nowa. A następnie stylowo je wyposażyć. Zrewaloryzowano również pałacowy park oraz trzy, zabagnione i częściowo wyschnięte stawy. Opowieści jak to robiono, towarzyszył pokaz zdjęć.
W rezultacie obiekt otrzymał nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie „Zabytek Zadbany A.D. 2009." Obecnie jest to pałac o powierzchni 1500 m², w którym jest 40 komfortowych miejsc noclegowych w 20 pokojach, w tym 3 apartamentach. Do dyspozycji gości są też 3 sale konferencyjne z profesjonalnym wyposażeniem i bezprzewodowym internetem, biblioteka oraz restauracja zaliczana do „100 najlepszych w Polsce".


W pałacu organizowane są konferencje, spotkania i bale oraz imprezy rodzinne. Można tu urządzić wesele z menu dostosowanym do życzeń, chrzciny, komunie, przyjęcia jubileuszowe, a także różne spotkania artystyczne, koncerty, wernisaże. Restauracja jest ogólnie dostępna. Znajdziemy tu wiele dań kuchni polskiej i śródziemnomorskiej i specjały, np. słynną kaczkę „ z nutą róży w żurawinie".
Specjalnością pałacu są też organizowane w nim warsztaty nazywane „Podróżą do krainy szczęścia". Jest to trzecia pasja naszego gościa. Drugą stanowi podróż po świecie duchowym i książki, które zmieniły jego życie. Podróż ta – dwudniowe warsztaty prowadzone przez gospodarza, który samodoskonaleniu i rozwojowi wewnętrznemu poświecił już 30 lat – jest nauką umiejętności kochania, współczucia, życzliwości. Znaczące miejsce w tym zajmuje specjalna dieta niskokaloryczna (800 kalorii dziennie) oraz indywidualne medytacje, „wsłuchiwanie się w szepty docierające z własnego wnętrza".
Warsztaty te oparte są na hawajskim procesie uzdrawiania Ho'oponopono. Chwiejczak zapewniał o zdumiewającej, potwierdzonej na świecie skuteczności tej metody. Kurs nie uzdrawia ludzi, lecz uczy ich samouzdrawiania. „Efekty są niezwykłe – czytam w otrzymanym, poświęconym tym warsztatom folderze – zaniedbane relacje z bliskimi odzyskują blask, wraca spokój i poczucie bezpieczeństwa. Łagodniej patrzymy na otoczenie, odczuwamy więcej szczęścia, a niektórzy poprawę zdrowia".
Dodatkowym walorem miejsca jest wspomniany park, który wraz z budynkami posiadłości zajmuje ponad 7 hektarów. Rośnie w nim kilkaset drzew, głównie dęby, jesiony, graby, lipy, świerki i wierzby. Najstarsze mają ponad 200 lat. Jest wśród nich 10 pomników przyrody. Z tym większym zaskoczeniem uczestnicy spotkania przyjęli informację właściciela pałacu w Zdunowie, że... zamierza go sprzedać. Kupując i odbudowując go, zrealizował bowiem już jedną ze swoich pasji.
Więcej na temat pałacu i jego oferty można przeczytać na: www.palaczdunowo.pl.

{jumi [*6]}

a