środa, maj 01, 2024
Follow Us
wtorek, 10 lipiec 2012 10:58

Międzyzdroje tętnią życiem Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Międzyzdroje tętnią życiem fot. uliniemuli.pinger.pl

Choć festiwal filmowy już za nami, to nadal jest mnóstwo powodów, by zawitać do Międzyzdrojów. Delikatny piasek na plaży, imprezowa atmosfera, a także Woliński Park Narodowy to tylko niektóre z nich. Na Wyspie Wolin nie sposób się nudzić.

Międzyzdroje to jedna z najbardziej popularnych miejscowości wczasowych na Zachodnim Pomorzu. To malownicze miasto na Wyspie Wolin. Nadmorskim kurortem jest od 150 lat. I cały czas się rozwija.
W Międzyzdrojach koniecznie trzeba się przespacerować Promenadą Gwiazd. To tu można spotkać polskie gwiazdy: aktorów, piosenkarzy, filmowców. Tutaj także zostawili oni ślady swoich rąk – pamiątki po corocznym Festiwalu Gwiazd. Przy promenadzie znajduje się baza rybacka, a obok ceglany XIX-wieczny budynek. Tutaj kiedyś mieściła się baza ratownictwa morskiego. Spacerując dalej, natrafimy na wiele barów i restauracji, a także prywatnych kwater, hoteli i pensjonatów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli jest nowoczesny i luksusowy Amber Baltic o kształcie pasażerskiego statku.
Międzyzdroje to zadbane miasto pełne zieleni. Możemy się o tym przekonać dalej specerując promenadą – znajduje się przy niej Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Ładnie utrzymany park z fontannami i stylowymi lampami zachęca do wypoczynku na ławeczkach. Niedaleko jest też Międzynarodowy Dom Kultury. To tutaj można wpaść na koncert czy spektakl albo imprezę do piwnicznej dyskoteki Scena. W pobliżu znajdziemy również Muzeum Figur Woskowych. Oprócz ponad 100 figur woskowych, w gabinecie obejrzeć można wystawy czasowe. W tym samym budynku znajduje się planetarium oraz wystawa doświadczeń interaktywnych „Eureka".

Dla tych, którzy pragną lepiej poznać polską przyrodę, wartościowa będzie wycieczka do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego. Na wystawach okresowych zobaczymy obrazy albo fotografie natury. Na stałą ekspozycję składają się zbiory fauny, flory oraz przyrody nieożywionej. Tutaj można dowiedzieć się więcej o tym, co żyje w Parku Narodowym. Położone przy ul. Niepodległości 3 muzeum oferuje wiele przewodników, map i widokówek. A obok muzeum znajdziemy orła bielika i puchacza.
W okolicach Miedzyzdrojów też znajdziemy wiele atrakcji. Wieczorami w przystani w Zalesiu organizuje się ogniska i plenerowe imprezy. Niedaleko niefunkcjonującej już przystani Marina Wicko znajduje się unikatowe muzeum. Zalesie jest bowiem byłym, tajnym poligonem doświadczalnym. Dziś mamy tu jedyną w naszym kraju wystawę tajnej broni niemieckiej V-3 z okresu II wojny światowej. W bunkrze obejrzeć można militarne ciekawostki, które mogły zmienić przebieg wojny. W tym właśnie bunkrze były składowane pociski V-3. Niedaleko bunkra znaleźć można pozostałości stanowisk artyleryjskich. Obejrzeć tu można fundamenty podłoża dalekonośnych dział, przy których podczas drugiej wojny światowej prowadzone były tajne doświadczenia. Hitlerowcy zamierzali właśnie tego typu działami z Francji atakować Londyn.
Innym ciekawym miejscem położonym w gminie Międzyzdroje jest Zagroda Pokazowa Żubrów. Znajduje się ona 2 kilometry od centrum miasta. Najlepiej wybrać się tam na piechotę – najpierw ulicą Leśną, a potem przez całą drogę szlakiem zielonym. Osoby wybierające się do zagrody samochodem, mogą zatrzymać się na parkingu przy drodze nr 102 w kierunku Wisełki. Następnie trzeba przejść do zagrody czarnym szlakiem.
Do zagrody sprowadzono żubry jeszcze w 1976 roku. Ściągnięto je z Borek koło Augustowa. 13 lat temu w rezerwacie urodził się pierwszy żubr. Nazwano go Poleczką. Przez lata w zagrodzie było od 8 do 12 żubrów. Oprócz tych ogromnych zwierząt w rezerwacie zobaczymy sarny, dziki, jelenie i bieliki. Wszystkie te dzikie zwierzęta żyją w Wolińskim Parku Narodowym. W parku żyje 270 chronionych gatunków zwierząt.
Miłośnicy historii z pewnością będą chcieli wybrać się do grodziska Lubin, z którego mamy piękny widok na 44 wyspy Delty Wstecznej Świny. Siedem kilometrów od Międzyzdrojów znaleziono pozostałości jednej z najstarszych pomorskich osad. Ludzie w tym wczesnośredniowiecznym grodzie żyli w X-XII wieku. W wakacje archeologowie prowadzą tu wykopaliska. W centralnym miejscu wzgórza odkryto relikty fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła pochodzącego z XII-XIIIw. Był on pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Podczas badań archeologicznych zostały również odnalezione fundamenty średniowiecznej baszty mieszkalnej. Znaleziono tu także skarb zawierający ponad sto monet z 951 roku. Lubiński gród był w XII w. główną siedzibą urzędnika książęcego zarządzającego krainą - a więc był ważną jednostką administracyjną. Dzisiejsi turyści oprócz odkrycia historycznych pozostałości mogą podziwiać niezwykłe widoki na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu wysp oraz tor wodny do Szczecina.
W Międzyzdrojach z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Nie ma tu również problemów ze znalezieniem zakwaterowania. Baza turystyczna Międzyzdrojów składa się z 8 hoteli, 60 pensjonatów i 310 prywatnych kwater. W przystani Marina Wicko znajdziemy także pole namiotowe. Listę prywatnych kwater w Międzyzdrojach można znaleźć na stronie www.miedzyzdroje.pl.

{jumi [*6]}

a