wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/8456.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/8456
sobota, 21 lipiec 2012 15:22

Pałac Zdunowo, samoloty i anioły

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pałac Zdunowo, samoloty i anioły Fot.: Grzegorz Micuła

Pałac w Zdunowie od nowego lotniska w Modlinie dzieli zaledwie piętnaście kilometrów, a są to zupełnie inne światy. Plany rozbudowy Mazowieckiego Portu Lotniczego w Modlinie zapowiadają tam coraz większy ruch, natomiast odrestaurowany z wielkim pietyzmem pałac jest oazą spokoju, w której czasem można spotkać nawet anioły.

Z Modlina od 16 lipca samoloty Ryanair latają do Budapesztu, Dublina, Londynu, Mediolanu, Oslo, Rzymu, Brukseli i Sztokholmu, a już szef linii Ryanair Michael O'Leary zapowiedział, że do końca października uruchomi stąd loty do kolejnych 12 miast.

Anioły wokół pałacu
Pałac w Zdunowie położony kilometr od obecnej drogi E 7 z Warszawy do Gdańska, między stolicą a Płońskiem oprócz wygodnego noclegu, doskonełgo jedzenia i odpoczynku wśród parkowych drzew jest miejscem w którym w czasie prowadzonych tu warsztatów można spotkać się nawet swego anioła.
Pałac zbudowano w latach 1905–1910 dla Stanisława i Cecylii Jaworowskich herbu Lubicz. Podczas II wojny światowej użytkowany był przez Niemców jako sztab, później szpital, a w 1946 roku został przejęty przez Skarb Państwa. Stacjonowały w nim wojska radzieckie, później Wojsko Polskie, a kolejno mieściły się w nim: Państwowy Dom Dziecka, Szkoła Podstawowa, Szkoła Ogrodnicza i Kombinat Rolny w Nacpolsku.
Zespół Pałacowo–Parkowy w Zdunowie został co prawda wpisany w 1980 roku do rejestru zabytków ale pozostawiony przez wiele lat bez opieki, popadał w ruinę. W 1989 roku nabyły go osoby prywatne, a po pożarze i zabezpieczeniu przed ostatecznym upadkiem - obecni właściciele - , którzy przeprowadzili gruntowny remont, łącznie z odkopaniem, wzmocnieniem i izolacją fundamentów, wymianą dachu, stropów i wszystkich instalacji. Wymieniona też została elewacja pałacu, odtworzono stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, schody i sztukaterie. Wnętrza praktycznie trzeba było zbudować od nowa, a potem je wyposażyć.

Pan na Zdunowie
– "Od lat pasjonuję się zabytkami, mówi Dariusz Chwiejczak – Chcieliśmy z żoną Małgorzatą kupić jakiś zapuszczony pałac. Oglądaliśmy różne obiekty, ale w momencie kiedy ujrzeliśmy ogłoszenie o sprzedaży Zdunowa, wiedzieliśmy, że musimy go mieć. W dwa tygodnie później był już nasz. Na zewnątrz prezentował się nieźle. Po pożarze, poprzedni właściciel położył dach, wstawił drzwi i okna oraz odmalował fronton. Wewnątrz był jednak ruiną, którą rewaloryzowaliśmy pod nadzorem konserwatora, przez pięć lat.".

W rezultacie w kwietniu 2009 państwo Chwiejczakowie zostali nagrodzeni przez Generalnego Konserwatora Zabytków Tomasza Mertę za rewaloryzację Pałacu w Zdunowie w konkursie „Zabytek Zadbany A.D. 2009".
Obecnie w pałacu o pow. 1500 m² jest 40 komfortowych miejsc noclegowych w 20 pokojach, w tym są trzy apartamenty. Są też trzy sale konferencyjne z profesjonalnym wyposażeniem i bezprzewodowym Internetem, biblioteka oraz restauracja zaliczona do „100 najlepszych" w Polsce. Organizowane są w nim konferencje, imprezy rodzinne i bale, a także różne spotkania artystyczne, koncerty, wernisaże. Restauracja z wieloma daniami kuchni polskiej i śródziemnomorskiej i specjałami, np. słynną kaczką „ z nutą róży w żurawinie" jest ogólnie dostępna.

Podróż do krainy szczęścia
Harmonijna energia pałacu w Zdunowie sprzyja procesom regeneracji i odnowy. Organizowane są tu tygodniowe pobyty dla osób poszukujących wyciszenia, oczyszczenia, odmłodzenia i uzdrowienia. Podstawą jest niskokaloryczna dieta owocowo-warzywna dr Ewy Dąbrowskiej, której dodatkowym efektem jest zgrabniejsza sylwetka.
Specjalnością pałacu są też dwudniowe warsztaty nazywane „Podróżą do krainy szczęścia", pasja Dariusza Chwiejczaka, który samodoskonaleniu i rozwojowi wewnętrznemu poświęcił już 30 lat. Jest to nauka umiejętności kochania, współczucia i życzliwości, czyli najpiękniejsza część natury człowieka. Znaczące miejsce w tym zajmuje specjalna dieta niskokaloryczna (800 kalorii dziennie ) oraz indywidualne medytacje. Warsztaty oparte są na hawajskim procesie uzdrawiania Ho'oponopono. Twórczynię tego procesu - Morrnah Simeonę uznano za żywy skarb kultury hawajskiej.
Odkrycie własnej tożsamości duchowej może być wzruszającym doświadczeniem, ale kurs nie uzdrawia ludzi, lecz uczy ich samouzdrawiania. Jak mówi prowadzący warsztaty, efekty bywają niezwykłe – zaniedbane relacje z bliskimi odzyskują blask, wraca spokój i poczucie bezpieczeństwa. Łagodniej patrzymy na otoczenie, odczuwamy więcej szczęścia, a niektórzy poprawę zdrowia. Kurs obejmuje wykłady, ćwiczenia praktyczne, naukę relaksu, koncentracji, wchodzenia w stan alfa, podnoszenia wibracji i 5 medytacji dziennie. Doświadczamy spotkania ze swoim wewnętrznym dzieckiem i z wyższym Ja. Dodatkowym walorem warsztatów są pyszne, lekkie posiłki i świeże soki.


{gallery}8456{/gallery}


Damy, dżentelmeni i aktorzy
Atutem Zdunowa jest zadbany park pałacowy, który wraz z budynkami posiadłości zajmuje ponad 7 hektarów. Rośnie w nim kilkaset drzew, wśród nich 10 pomników przyrody. Najstarsze z nich mają ponad 200 lat.
„Mamy ogromny szacunek do przyrody – mówi Dariusz Chwiejczak. Moja żona Małgorzata która jest architektem krajobrazu przywróciła dawne założenie parkowe. Było mnóstwo pracy związanej z leczeniem drzew. Usunęliśmy młode samosiewy, posadziliśmy liczne kolekcjonerskie gatunki drzew, zrewaloryzowaliśmy zabytkową aleję lipową, pogłębiliśmy i zrewaloryzowaliśmy 3 wyschnięte stawy".
Pałac w Zdunowie wystąpił w serialu „Rezydencja" emitowanym w programie 1 TVP jako rezydencja filmowej rodziny Pohoreckich. Występowali w nim m.in. Grażyna Szapołowska, Katarzyna Figura, Weronika Książkiewicz, Jan Wieczorkowski i Jerzy Zelnik.
W sierpniu 2012 roku w pałacu w Zdunowie rozpoczną się zajęcia pierwszego w Polsce Klubu Młodych Dam i Dżentelmenów Society of Young Ladies & Gentelmans (SYLG).
www.modlinlotnisko.pl

www.palaczdunowo.pl

{jumi [*6]}

a