niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
poniedziałek, 30 lipiec 2012 15:12

Licheń - więcej niż sanktuarium Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Licheń - więcej niż sanktuarium wikimedia commons

Licheń położony jest w uroczym zakątku samego serca Polski. To tu od lat ściągają tysiące pielgrzymów, aby pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej. Nieuczciwością jednak byłoby nie wspomnieć o pozostałych zaletach gminy Ślesin.

Od momentu ukończenia budowy w 2004 r., Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski góruje nad okolicą. Nietrudno zapomnieć o jakichkolwiek innych obiektach w obecności największej świątyni w Polsce. Ogromne rozmiary budowli pozwoliły umieścić wewnątrz m.in. jedne z największych na świecie organów, a na szczycie 141-metrowej wieży rozbrzmiewa dzwon-rekordzista o wadze 15 ton. Na wieżę można również wejść by obejrzeć panoramę okolicy – w pogodny dzień widoczność sięga nawet 30 km i zapiera dech w piersiach.

Nie trzeba jednak wspinać się tak wysoko, by docenić walory gminy Ślesin. Okoliczne lasy i jeziora – leżące na południu Gosławskie i Pątnowskie oraz położone na północy Pojezierze Gnieźnieńskie – to wspaniała wakacyjna sceneria. Tym bardziej, że akwenów nie pozostawiono samych sobie. Na turystów czeka pełna infrastruktura, obejmująca sporty wodne (żeglarstwo, motorówki, skutery, narty wodne i pływanie), turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną, liczne sporty zespołowe oraz siłownie i fitness. Nie zabraknie też miejsc, w których można spokojnie poleżeć i popluskać się w wodzie – plaż i strzeżonych kąpielisk jest nieopodal Lichenia pod dostatkiem. Dzieciom poświęcone są duże place zabaw oraz pola do minigolfa.

Tym, którzy lubią starą architekturę, na pewno przypadną do gustu zespoły dworskie i pałacowe, takie jak Piotrkowice, Mikorzyn czy Biskupie. Te przeważnie XIX-wieczne zabytki połączone są z pięknymi parkami, które przetrwały w świetnym stanie do dziś. Jest w okolicy również kilka interesujących kościołów, a także pochodząca najprawdopodobniej jeszcze z XII w. kapliczka z granitowym krzyżem, którą zobaczyć można na licheńskim rynku.

Szczególnie ważny dla Lichenia jest sierpień, kiedy to w Sanktuarium trwają obchody święta Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Tym radosnym obchodom towarzyszyć będą imprezy w okolicznych miasteczkach i wsiach, zaś samo święto zainteresować może nie tylko pielgrzymów.

Informacje dotyczące wydarzeń w Bazylice, świąt i organizacji pielgrzymek można znaleźć na stronie www.lichen.pl . Informacje nt. atrakcji, życia gminy i turystyki, łącznie z bazą noclegową i gastronomiczną, mapami okolicy i trasami, znajdują się pod adresem www.slesin.pl .

{jumi [*6]}

a