poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/8774.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/8774
czwartek, 16 sierpień 2012 13:40

Wyjątkowe Krzemionki Opatowskie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wyjątkowe Krzemionki Opatowskie Fot.: Grzegorz Micuła

Nie bez powodu Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu w lipcu tego roku monety okolicznościowe upamiętniające Krzemionki Opatowskie, prehistoryczną kopalnię krzemienia pasiastego u podnóży Gór Świętokrzyskich.

Wyjątkowym elementem rewersu jednej z monet jest inkrustowany krzemień pasiasty wkomponowany w tło przedstawiające fragment komory poeksploatacyjnej neolitycznej kopalni krzemienia. Motyw komory poeksploatacyjnej widnieje również na awersie monety. Rewers monety dwuzłotowej przedstawia wizerunek ostrza siekiery z krzemienia pasiastego oraz narzędzia górnicze: rekonstrukcję kilofa z krzemiennym ostrzem, krzemienne ostrze kilofa bez oprawy, dźwignię z rogu jeleniego oraz kamienne ostrze kilofa.

Prehistoryczna kopalnia krzemienia znana pod nazwą Krzemionki Opatowskie jest jednym z najważniejszych zabytków kultury materialnej w Polsce i najwybitniejszym zabytkiem z młodszej epoki kamienia (neolitu) w Europie Środkowej. Jest świadectwem wysokiej kultury technicznej społeczności ludzkich zamieszkujących w dorzeczu Wisły przed 5000 lat, gdy nie znano jeszcze technologii produkcji brązu i żelaza. Krzemień pasiasty z Krzemionek Opatowskich służył przede wszystkim do wytwarzania ostrzy siekier, które były  narzędziami pracy, bronią i symbolami prestiżu ich posiadaczy. Kopalnia w Krzemionkach została odkryta 19 lipca 1922 r. przez geologa Jana Samsonowicza, współpracującego z archeologiem Stefanem Krukowskim.

{gallery}8774{/gallery}

Najstarsze kopalnie skał krzemionkowych pojawiły się na obszarze Egiptu, gdzie eksploatowały je społeczności zbieracko–łowieckie środkowego i górnego paleolitu. W końcowej fazie starszej epoki kamienia surowce krzemionkowe (i inne np. obsydian) były wydobywane już w wielu miejscach Europy oraz dzisiejszej Polski (Wołowice, Orońsko, Gojść). Największy rozkwit górnictwo krzemienia przeżywało w młodszej epoce kamienia, kiedy wzrosło zapotrzebowanie na ten surowiec. Obok niewielkich kopalń jamowych czy niszowych powstawały szyby o głębokości 16 m. Powierzchnia podziemnych wyrobisk przekraczała niekiedy 500 m2. W epoce brązu, ze względu na pojawienie się nowego surowca do wyrobu narzędzi, krzemień, a z nim jego wydobycie, tracił na znaczeniu. Najmłodszą z europejskich kopalń krzemienia odkryto na uroczysku Zele w Wierzbicy w powiecie radomskim. Szyby kopano tu jeszcze u schyłku epoki brązu, około 1000 r. p.n.e. W chwili obecnej znamy ponad 250 kopalń skał krzemionkowych z epok kamienia i brązu w całej Europie, w tym ponad 20 w Polsce.
Historia trasy podziemnej w Krzemionkach sięga końca lat 50-tych XX wieku, kiedy turyści zaczęli zwiedzać odgruzowane przez inż. Tadeusza Żurowskiego podziemia kopalń w rejonie szybów 1,2 i 3.  Obecna trasa podziemna liczy 465 długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia ona zwiedzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu, a także ze sposobami zabezpieczania i konserwacji prastarych kopalń stosowanymi w ciągu ostatnich 50 lat. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.
Krzemień pasiasty zyskał miano polskiego diamentu i jest obecnie wykorzystywany przy produkcji biżuterii.
Przez teren rezerwatu "Krzemionki Opatowskie" przechodzi niebieski szlak turystyczny Łysa Góra - Pętkowice.
www.krzemionki.pl
www.krzemionki.info

www.poland.gov.pl

{jumi [*6]}

a