niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9624.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9624
środa, 10 październik 2012 14:35

Północna Francja i jej atuty

Napisane przez Andrzej Ratajczyk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lille, Palais de Beaux Arts Lille, Palais de Beaux Arts fot. Andrzej Ratajczyk

W Nord Pas-de-Calais - najbardziej wysuniętym na północ regionie Francji - niemal na każdym kroku można natrafić na polskie ślady. W Lille i innych miejscowościach regionu znajdziemy liczne zabytki architektury, które zachwycają nie mniej niż wspaniałe budowle Paryża.

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem świata. Trudno się temu dziwić, gdyż kraj ten oferuje wszystko, o czym można marzyć, wybierając się w podróż w celach turystycznych: wspaniałe miasta, zamki i pałace, dużą liczbę zabytków, niepowtarzalne krajobrazy, szerokie nadmorskie plaże i majestatyczne góry. Niezaprzeczalnymi atutami Francji są też jej kuchnia i tradycje winiarskie. I chociaż celem większości wycieczek są Paryż, Dolina Loary bądź Lazurowe Wybrzeże, to nie mniej interesująco można spędzić czas w innych regionach Francji.

Miejscem, w którym Polacy mogą czuć się jak w domu jest położony na północy region Nord Pas-de-Calais, którego stolicą jest Lille. To właśnie w tym regionie znajduje się największe skupisko Polonii we Francji, a nie wykluczone, że nawet w całej Europie. Szacuje się, że prawie 600 tys. mieszkańców regionu ma polskie korzenie. Jest to głównie wynik zarobkowej emigracji z pierwszej połowy XX wieku. Do tego do niedawna wielkiego zagłębia górniczego do pracy w kopalniach Polacy przyjeżdżali jeszcze przed pierwszą wojną światową, a następnie w dwudziestoleciu międzywojennym. Po fali wielkiej emigracji pozostała prężnie działająca Polonia, która ma tu swoją organizację i gazetę.
Ale polonica to nie jedyna atrakcja Nord Pas-de-Calais. W tym jeszcze mało rozpoznawalnym w Polsce regionie można mile spędzić czas, odpoczywając w jednym z nadmorskich kurortów bądź delektując się licznymi zabytkami architektury i sztuki. O walorach tego regionu mogli przekonać się polscy dziennikarze uczestniczący w tegorocznym warsztacie prasowym, zorganizowanym przez Francuską Agencję Rozwoju Turystyki - Atout France.

{gallery}9624{/gallery}
Najważniejszym miastem oraz stolicą regionu jest Lille – rodzinne miasto legendarnego prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a. Jako miasto z tysiącletnią historią Lille posiada wiele architektonicznych atrakcji. Jedną z nich jest Plac Generała De Gaulle, przy którym można podziwiać wiele malowniczych XVII-wiecznych kamieniczek. Niektóre budynki zachowały się nawet z XV wieku. Przy placu można też zobaczyć budynki Starej Giełdy oraz Opery. Miejscem godnym odwiedzenia jest budynek Izby Przemysłowo-Handlowej z wieżą Beffroi. Koniecznie trzeba też zwiedzić XIX-wieczny Palais des Beaux-Arts, gromadzący dzieła malarstwa i rzeźby takich twórców, jak Rubens, Van Dyck, Goya, Delacroix, Rafael i Monet.
Miłośnicy zabytków architektury nie będą też rozczarowani, zwiedzając Arras. To właśnie od nazwy tego miasta wywodzi się określenie tapiserii wiszących m. in. na Wawelu. Na najważniejszym placu miasta - Grand Place można obserwować unikatowy w Europie zespół architektoniczny, składający się z 155 kamienic o fasadach w stylu flamandzkiego baroku. Kilkanaście metrów pod powierzchnią głównych placów Arras rozciągają się Boves – dawne kamieniołomy wapienia, wydrążone w średniowieczu.
Z kolei dla miłośników sztuki nie lada atrakcją będzie Muzeum Louvre-Lens w mieście Lens, które swoje podwoje otworzy w grudniu tego roku. W placówce będą wystawiane prace takich mistrzów, jak Leonardo da Vinci, Delacroix czy Rembrandt. Zlokalizowanie filii największego muzeum świata w niewielkiej, dawnej miejscowości górniczej ma przyczynić się do ożywienia tej nieco podupadłej po zamknięciu kopalń, części północnej Francji. W kopalniach regionu pracowali przedstawiciele ok. 30 nacji. A jedną z najliczniejszych grup narodowościowych byli Polacy. Nic więc dziwnego, że Lens nazywany jest czasami „Małą Polską".

Ale nie tylko liczne zabytki architektury i sztuki decydują o atrakcyjności turystycznej regionu Nord Pas-de-Calais. Wielkim walorem regionu jest położenie nad Morzem Północnym. I chociaż sezon jest tu znacznie krótszy niż nad Morzem Śródziemnym to urokliwe nadmorskie kurorty regionu mają liczne grono wielbicieli i to po obu stronach kanału La Manche. Warta szczególnego polecenia jest miejscowość Le Touquet-Paris-Plage, która ze względu na położenie przy pięknych, szerokich plażach, od stu lat jest tradycyjnym miejscem odpoczynku paryżan. Kilkadziesiąt kilometrów od Le Touquet, w Boulogne-sur-Mer, miłośnicy morskiej fauny mogą podziwiać podwodny świat w jednym z największych oceanariów w Europie - Nausicaá. Na obszarze 5 tys. m kw. zgromadzono niespotykaną kolekcję 35 tysięcy ryb i innych stworzeń morskich, jak rekiny, pingwiny czy foki.
Podróżując po północnym wybrzeżu Francji, warto odwiedzić też miasta portowe - Dunkierkę i Calais, w których do tej pory można znaleźć ślady po burzliwych wydarzeniach wojennych. Dziś są to ważne porty, odgrywające dużą rolę w transporcie pasażerskim i frachtowym między Europą i Wielką Brytanią. Przeprawy promowe z tych portów są bardzo popularne wśród polskich emigrantów podróżujących z Polski do Anglii i Irlandii.

{jumi [*6]}

a