updated 4:15 PM CET, Mar 19, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Rok Slovacki w Kyjovie

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Jazda Królów CzechTourism Jazda Królów

Rok Slovacki w Kyjovie to najstarsza impreza etnograficzna w Czechach, która będzie miała miejsce w dniach 11-14 sierpnia 2011 roku.

{jumi [*4]}Historia Roku Slovackiego w Kyjovie (60 km od Brna) na Slovacku, najstarszej imprezy etnograficznej w Republice Czeskiej, sięga roku 1921. Należy on niewątpliwie do najstarszych festiwali folklorystycznych w Czechach i największych imprez kulturalnych o znaczeniu ponadregionalnym i międzynarodowym.

Tradycja organizowania festiwalu została przerwana po wybuchu drugiej wojny światowej i wznowiona w roku 1956. Od 1971 roku impreza odbywa się regularnie, co cztery lata.

Pierwszy Rok Slovacki zorganizowało miejscowe towarzystwo gimnastyczne Sokół w roku 1921 z okazji pięćdziesiątej rocznicy swego powstania. Celem organizatorów była pomoc przy zachowaniu i dalszym rozwoju slovackiej kultury ludowej.

Impreza ma wielkie znaczenie dla regionu kyjovskiego i całego Slovacka. Regularnie odbywające się festiwale w latach 1921 – 1931 i od roku 1956 mobilizowały działalność miejscowych towarzystw regionalnych, zespołów pieśni i tańca, orkiestr dętych i cymbałowych a także artystów ludowych.

Impreza w Kyjovie jest licznie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy. W roku 2011 odbędzie się już jej XVIII edycja. Do miasta przybędą tysiące miłośników zwyczajów, strojów, muzyki i rzemiosł ludowych. Na gości czekają wystawy, spotkania z folklorem, przegląd orkiestr dętych, cymbałkowych, zabawy taneczne, jarmarki, tradycyjne korowody w strojach ludowych i oczywiście regionalne przysmaki.

Najważniejszym punktem festiwalu będzie tak zwana Jazda Królów, upamiętniająca ucieczkę króla Macieja Korwina z Węgier po przegranej bitwie w 1468 roku. Królem zostaje tradycyjnie 10 – 12-letni chłopiec, jadący w damskim stroju ludowym, strzeżony przez dwóch członków straży przybocznej, którzy zbierają datki dla swojego pana.

Bilety wstępu na festiwal można zakupić w kasie Miejskiego Ośrodka Kultury i w Centrum Informacji.

Ceny biletów: od 150 koron (niedziela) do 500 koron (od czwartku do niedzieli). Można zakupić także bilety na poszczególne imprezy.

Region Slovacko może poszczycić się tytułem European Destinations of ExelleNce 2011, przyznanym w ramach międzynarodowego konkursu na najlepsze destynacje. Region ten jest znany z produkcji wina a także wciąż żywych tradycji folklorystycznych. Swoje ślady pozostawili tu łowcy mamutów, Rzymianie, władcy Wielkich Moraw, Żydzi, budowniczowie zamków i artyści ludowi.

Wybrane ciekawostki w okolicy:

Miejscowość Dolní Věstonice jest znana na całym świecie z odkrycia archeologicznego tzw. Vestonickiej Wenus, wykonanej z palonej gliny figurki kobiety powstałej 29000-25000 lat temu. Figurka ta, wraz z kilkoma innymi znalezionymi w pobliżu jest najstarszą znaną ceramiką na świecie.

Zamek Milotice

Nazywany perłą południowych Moraw, z unikatowo zachowanym zespołem budynków barokowych i architektury ogrodowej. Ekspozycja zamkowa prezentuje życie ostatnich właścicieli – rodu Seilern-Aspang, którym zamek został po wojnie skonfiskowany na podstawie Dekretów Beneša

Zamek Buchlovice

Klejnot architektoniczny w stylu baroku włoskiego otacza wspaniały ogród tarasowy i park angielski. Jednym z symboli zamku są fuksje, których tutejszy zbiór liczy 1200 rodzajów.

Pałac Arcybiskupów i ogrody w Kroměřížu

Letnia rezydencja arcybiskupów oraz biskupów ołomunieckich. Pałac razem z ogrodem kwiatowym, leżącym pierwotnie za murami miasta, znalazł się na liście UNESCO. Ozdobą ogrodu są rabaty ułożone w symetryczne wzory, labirynt oraz kolumnada z galerią rzeźb przedstawiających antyczne i bajkowe postacie.

W podziemiach pałacowych znajdziemy piwnice winne, w których produkowane są świetne jakościowo wina mszalne. Tutejsza tradycja produkcji wina ma 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów gotyckiego zamku z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości - największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów. Najstarsza pochodzi z roku 1805. Turyści mogą rezerwować zwiedzanie piwnic z przewodnikiem, połączone z degustacją win mszalnych, ewentualnie z poczęstunkiem.

Miejsce pielgrzymkowe Velehrad

Barokowa bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Cyryla i Metodego jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Czechach. Związana jest z misjonarską działalnością w IX wieku Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego. Bazylika velehradzka jest jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie, którym papież Jan Paweł II ofiarował Złotą Różę.

Uherské Hradiště

Nazywane jest sercem regionu Slovacka. Tradycyjnie w połowie września odbywa się tu barwna impreza - święto wina i dni otwartych zabytków, przybliżająca historię i bogate tradycje folklorystyczne. Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty.

Kompleks Lednicko-Valticki

Powstawał w XVII-XX wieku w majątku Lichenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicach. Znajdziemy tu liczne stawy, lasy i wspaniałe parki z rzadkimi okazami drzew. Na życzenie właścicieli zaprojektowano sporo niedużych budowli o poetyckich nazwach. Kompleks lednicko-valticki wpisany został na listę UNESCO.

Bukovanský Młyn

Zbudowany w roku 2004 młyn dominuje nad okolicą gminy Bukovany koło Kyjova. Niezwykłe miejsce przyciąga corocznie tysiące turystów. Znajdziemy tu niewielką ekspozycję muzeum wsi slovackiej XIX wieku i galerię prezentującą głównie twórczość regionalnych artystów. Z tarasu umieszczonego na ostatnim piętrze rozciąga się wspaniały widok na okoliczne sady, winnice, odległe Białe Karpaty a przy dobrej widoczności nawet na okolice Bratysławy. Na terenie kompleksu na gości czeka także rustykalny hotel i restauracja z regionalną kuchnią i najlepszymi winami z okolic Kyjova.

Więcej informacji:

www.slovacko.cz

www.slovackyrok.cz

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation