Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/4717.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/4717
updated 4:34 PM CEST, May 23, 2019
A+ A A-

Ice, ice Austria!

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Austria
Wyróżniony Bajeczne lodowce w Austrii Fot.mat.prom. Bajeczne lodowce w Austrii

Tradycyjnie już, jeden z najpopularniejszych austriackich regionów narciarskich: 5 Tyrolskich Lodowców, przedstawił swoją ofertę na sezon zimowy 2011/2012 w końcu sierpnia. Do Warszawy na spotkanie z polskimi dziennikarzami turystycznymi przylecieli: Stefan Richter – reprezentant lodowców Kaunertal i Pitztal, Christian Schöller – Sölden – Őtztal, Catherine Propst – lodowiec Stubai i Sarah Moser – lodowiec Hinterlux.

W trakcie prezentacji zorganizowanej przez Austriacki OIT – Austria Info w Polsce, którą {jumi [*4]}otworzyła i zamknęła jego szefowa Franca Maria Kobentner, tyrolscy goście poinformowali o nowościach nadchodzącego sezonu zimowego w ich regionie i miejscowościach, odpowiadali też na pytania zaproszonych dziennikarzy, wśród których, jak zwykle, był przedstawiciel naszego portalu.
Zaprzyjaźniona zaś od lat z dziennikarzami i popularna wśród nich Franka poinformowała o sukcesie, jakim był 20% wzrost liczby turystów polskich, którzy odwiedzili Austrię w tegorocznym sezonie letnim. Najważniejszą informacją dla zastanawiających się, dokąd w nadchodzącym sezonie wybrać się na narty, lub aby uprawiać inne sporty zimowe czy po prostu dobrze odpocząć w Alpach, to tylko 2% wzrost cen w porównaniu z rokiem ubiegłym, przy 3% inflacji w Austrii.
Większość informacji ogólnych o regionie 5 Tyrolskich Lodowców promującym się hasłem: „Im wyżej tym lepiej", gdyż na tamtejszych wysokościach sezon rozpoczyna się najwcześniej i kończy najpóźniej, a na lodowcu Hinterluxer Gletscher, jako jedynym w Austrii, trwa przez 365 dni w roku, jest amatorom sportów zimowych znana. Pisałem na te tematy już parokrotnie. Przypomnę więc tylko, że we wszystkich uczestniczących w warszawskiej prezentacji tyrolskich regionach można zjeżdżać na podstawie jednego karnetu „White5".
Jest on 10-dniowy, kosztuje 325 € i obowiązywać będzie od 1 października 2011 r. do 15 maja 2012 r. na trasach o łącznej długości 314 km. Przy czym nie trzeba wykorzystywać go od razu, lecz w różnych kombinacjach. Np. przez 5 weekendów testować kolejno każdy z lodowców. Lub spędzić tydzień w jednym, a następnie któryś z weekendów w innym. Czy wykorzystać 5 dni jesienią, a następne 5 wiosną. Karnety te nabyć można będzie nabywać od 1 października we wszystkich kasach stacji kolejki lodowcowej.

{gallery}4717{/gallery}

Raj dla miłśników freestyl'u
Poza zjazdami na nartach wytyczonymi trasami czy slalomów na puszystym śniegu, uprawianiem carvingu, snowboardu i freestyl'u, 5 Lodowców proponuje różnorodne formy relaksu i odprężenia, znakomitą ofertę gastronomiczną, a także hotele dostosowane do każdych wymagań i zasobów portfeli. Noclegi razem z karnetem narciarskim można zarezerwować na stronie internetowej: www.gletscherhotels.at. Goście podkreślali, że każdy z reprezentowanych przez nich regionów lodowcowych jest na swój sposób wyjątkowy. Zachwycając co sezon narciarzy, snowboardzistów, amatorów słońca i zdobywców alpejskich szczytów. I ma własne atrakcje oraz stałe imprezy.
Kaunertal ( 1.273 – 3.108 m n.p.m. ) nazywany jest najmłodszym lodowcem Tyrolu. Nie ze względu na okres, w którym powstał, lecz dominujących w nim gości. Młodzi miłośnicy freski i snowboardu co roku spotykają się na legendarnym już Kaunertal Opening w „Snowpark Kaunertal" z konkursami i zabawami. W br. od 14 do 16 października. Ale sezon narciarski rozpoczyna się tam już w końcu września. Na początku listopada można zjeżdżać do wysokości 1000 m szerokimi trasami z naturalnym śniegiem, podziwiając przepiękne krajobrazy.
Niezwykłe wrażenia oraz widoki na 3 spotykające się w tym miejscu kraje: Austrię, Szwajcarię i Włochy, zapewnia platforma widokowa Karlesjochbahn na wysokości 3.108 m n.p.m. Dla freeriderów jest tam 30 km tras wycieczkowych na otaczających platformę 3-tysięcznikach. Hitem wiosny będzie, w 2012 roku od 14 kwietnia do 28 maja, „Spring Classics Kaunertal" z konkursami, meczami piłki nożnej i wieloma zabawami we wspomnianym już „Snowpark Kaunertal. Dzieci do lat 10 jeżdżą tam pod opieką osoby dorosłej gratis.
Pitztal ( 1.680 – 3440 m n.p.m. ) jest najwyższym lodowcem Tyrolu. Na Pitztaler Gletscher prowadzi najwyżej docierająca kolejka linowa Austrii. Jest tam też najwyżej położona platforma widokowa i... cukiernia. Na 3.440 m n.p.m. wjeżdża kolejka widokowa „Pitz Panoramabahn". Zaś z góry można oglądać szczyty aż 50 trzytysięczników. Po jej zboczach można będzie szusować już od 17 września. Zapewnia to zarówno wysokość, jak i nowoczesny system naśnieżania „Snowmarker". Gdy parę tygodni później śnieg spadnie także w niższych partiach gór, na 85 ha będzie 68 km doskonale przygotowanych tras zjazdowych.
29 i 30 października odbędzie się wielki festyn na lodowcu – „Gletscherfest". W pobliżu kolejki „Mittelbergbahn" znajduje się nowy tor do biegów narciarskich z klasycznymi szlakami dla narciarzy i torami dla łyżwiarzy. Trasa biegowa na tym lodowcu ma długość 7 km i położona jest na wysokości od 2.690 do 2.740 m n.p.m. Jak zapewniają gospodarze, jest to idealne miejsce treningowe dla biegaczy wyczynowych, ale przystosowanym także do potrzeb amatorów. Sezon biegów otwarty zostanie 5 i 6 listopada. Zaś w grudniu atrakcją będzie górski adwent w wiosce Plangeroß. M.in. z nocnymi jasełkami w lesie.
Atrakcyjnie zapowiada się również początek marca 2012 r. Podczas 3. Pitztal Wildface odważni freeriderzy po 30 minutowym podejściu na Mittagskogel ( 3.162 m n.p.m. ) zjeżdżać będą do Mandarfen na hali Pitz walcząc o tytuły Mister i Miss Wildface. W Pitztal można zarezerwować trzy noclegi z karnetem narciarskim już od 155 €. Również i tam dzieci do 10 lat jeździć mogą pod opieką osoby dorosłej bezpłatnie. Są również inne atrakcyjne oferty dla rodzin.

Kolejka Gaislachkoglbahn i ine atrakcje
Sölden ( 1.350 – 3.340 m n.p.m. ) to najlepszy hotspot Austrii. Tamtejsza kolejka Gaislachkoglbahn zaprojektowana przez biuro projektowe Johann Obermoser z Innsbrucku dla trzech stacji, posiada imponujące konstrukcje opakowane w niezniszczalną, przeźroczystą folię. Narciarzom nic nie przesłania widoku na panoramę gór. Czas oczekiwania na przejazd nową kolejką został znacznie skrócony. 8 – osobowe gondole pokonują dystans ze stacji dolnej na wysokości 1.363 m do pośredniej na 2.147 m w niecałe 7 minut. W ciągu godziny można nią przetransportować 3600 osób.
Ze stacji pośredniej odchodzi 11 gondol mieszczących do 28 osób każda do stacji górnej na wysokości 3.040 m pokonując tę trasę w 5,5 minuty. Na stacji górnej znajduje się platforma widokowa BIG3 oraz restauracja TreMilla. Trzy 3–tysięczniki: Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneid w dolinie Őtztal wchodzą w skład sieci 150 km tras narciarskich tego regionu. Najdłuższy zjazd ma 15 km, a różnica wysokości sięga prawie 2 tys. m. Sezon rozpocznie się tam 7-9 października imprezą „Maxxx Mountain Gletscherstart" dla narciarzy i snowboardzistów. Zapowiedziano też inne imprezy, w tym zawody Pucharu Świata.
Stubai ( 1.000 – 3.210 m n.p.m. ) jest lodowcowym regionem narciarskim Austrii i całych Alp najbardziej przyjaznym rodzinom. Już po raz drugi otrzymał on ten tytuł w rankingu ADAC SkiGuide 2011. Zdecydowała o tym znakomita opieka nad dziećmi od lat 3 w szkółce BIG Family Ski-Camp połączonej z przedszkolem i restauracją dla maluchów, szerokie, bezpieczne trasy narciarskie i cena karnetu. I tam dzieci do 10 lat jeżdżą pod opieką dorosłych za frico. Ten największy region narciarski koło Innsbrucku oferuje na 700 ha 110 km tras zjazdowych o wszystkich stopniach trudności. M.in. szczególnie szeroką „Comfortpiste" przeznaczoną dla rodzin oraz narciarzy po 50-tce.

Impreza na maxxa
Do tamtejszych atrakcji należy również znakomita kuchnia oraz seria imprez w stylu bawarskiego Oktoberfestu. 15 i 16 października podczas „O'zapft is" ( nabijania beczki ) gastronomia na lodowcu przybiera kolor niebieski. Nabicie beczki piwa odbywa się na wysokości 2.900 m przy akompaniamencie zespołów muzycznych. Ponadto od 21 do 23.10. po raz trzeci odbędzie się Snowpark-Opening „Moreboards Stupai Premiere" – barwny konkurs snowboardowy w ZOO Stubai. Zaś od 3 do 6.11. największa alpejska wystawa sprzętu narciarskiego z 3.600 różnych artykułów. Zapowiedziano też inne atrakcje.
Hinterluxer Gletscher ( 1.500 – 3.250 m n.p.m. ) jest, jak już wspomniałem, jedynym całorocznym lodowcem Austrii, ze 100% gwarancją śniegu. Na 18 km tras można tam jeździć nawet w szczycie lata. Trasy zjazdowe z puszystym śniegiem otwarte są od października do maja. W zimie zaś 86 km tras z naturalnym śniegiem. Od grudnia do kwietnia Hinterluxer Gletscher wraz z Rastkogel, Penken i Ahorn tworzą tzw. Ski&Gletscherwelt Zillertal 300 obejmujący łącznie 245 km tras narciarskich. Jest to zarazem ulubiony teren przygotowań do zimy zespołów narciarskich i snowboardowych z 50 krajów świata.
Oferuje on wiele atrakcji. M.in. Natur Eis Palast – Pałac Lodowy w szczelinie lodowca. Można do niej wejść, podziwiać ogromne sople lodowe, turkusowo mieniące się formacje lodowe oraz błyszczące kryształy. Do dyspozycji narciarzy jest wypożyczalnia kamer filmowych montowanych na kasku i rejestrujących zjazdy narciarskie. Ich dokumentację zapisuje się następnie na płytach DVD. Tamtejszą nowością jest 10 osobowa kolejka Gefrorene Wand, która zastąpiła stary, 2–osobowy wyciąg krzesełkowy. Nowa kolejka, która ruszy w grudniu br. ze stacji Tuner Fernerhaus na wysokości 2.660 m n.p.m.,w ciągu zaledwie 5 minut przewiezie narciarzy na wysokość 3.033 m n.p.m. W ciągu godziny – do 2.800 osób.
Nowości i atrakcji w regionie 5 Tyrolskich Lodowców w nadchodzącym sezonie zimowym nie zabraknie. A już zapraszają na prezentacje swoich walorów i inne austriackie tereny narciarskie. Ale o nich – we właściwym czasie.

Zdjęcia, kolejno: Hinterlux – fot. Zilertaler Gletscherbahn. Kaunertal – fot. Kaunertaler Gletscherbahn. Pitztal – fot. Pitztaler Gletscherbahn. Sölden – fot. Oetztaler Tourismus. Stubai – fot. Stubaier Gletscher.{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation