środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 01 wrzesień 2014 15:32

Podróże ze smakiem. Austriackie wino w kuchni Wyróżniony

Napisane przez Ewelina Chądzyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Między kuchnią i winami danego kraju zawsze istnieje szczególny związek. Być może przyczyną jest fakt, iż winna latorośl i inne produkty rolne, kształtujące charakter miejscowej kuchni, dojrzewają na tej samej ziemi i w tych samych warunkach klimatycznych.

A może chodzi o pokrewną mentalność tych, którzy uprawiają wino i tych, którzy wymyślają i przygotowują potrawy, aby je spożyć z odpowiednio dobranym trunkiem? Można snuć różne teorie, ale jedno jest pewne: wino i kuchnia danego kraju żyją w pełnej symbiozie.

Czy do pożywnego podwieczorku z tatarem, smalcem lub pieczonym kurczakiem serwowanym w gospodzie w Styrii może coś lepiej pasować niż kieliszek miejscowego Schilchera? Dzięki wyraźnej kwaskowości genialnie komponuje się on z pożywną strawą. A kiedy podczas podwieczorku można spojrzeć na wzgórza, na których dojrzewa ów Schilcher, to właściwie można się już poczuć jak w niebie.
Słodkie knedle, kluseczki i racuchy nie mogą się obejść bez szlachetnie owocowych, słodkich win z najbardziej dojrzałych gron. Eleganckiego i owocowego, wybornego Rieslinga z doliny Wachau, pachnącego różami Traminera ze Styrii czy też aksamitnie egzotycznego Zierfandlera i Rotgipflera z regionu term.

Polecane wina

Aperitif - Przed jedzeniem warto sięgnąć po świeży, porywający Welschriesling, aromatyczny Muskateller lub wino musujące, takie jak Sekt czy Frizzante z Schilchera.

Ryby słodkowodne - Pstrągi, pstrągi złociste & spółka najchętniej pływają w eleganckim Rieslingu, korzennym Grüner Veltliner lub owocowym Weißburgunder.

Dziczyzna & dzikie ptactwo - Delikatna dziczyzna, np. sarnina lub dzikie ptactwo takie jak bażanty najlepiej spożywać popijając subtelne i eleganckie wina czerwone, np. Pinot noir lub St. Laurent. Mięso z jelenia, dzika i zająca wymaga mocniejszych, rustykalnych win, takich jak Blaufränkisch lub cuvée z kilku odmian.

Drób - Do kurczaka, indyka, perliczki czy kuropatwy najlepiej pasuje mocne wino białe, Weißburgunder, Chardonnay, Zierfandler i Rotgipfler lub dojrzały Weißburgunder i Grüner Veltliner.

Gęś & kaczka - Klasyczna pieczona gęś na św. Marcina („Martini-Gansl") podawana jest tradycyjnie wraz z młodym winem, tzw. „Staubigen", ale pasują do niej także lekkie wina czerwone, jak Blauer Zweigelt czy Blauer Portugieser. Do kaczki pasują ciężkie wina czerwone Blaufränkisch lub czerwone cuvée.

Duszona wołowina - Łopatka, Tafelspitz & spółka to arcytypowe dania austriackie. Dlatego nie dziwi, że najlepiej wypadają w towarzystwie średnio mocnych, korzennych win białych jak Grüner Veltliner lub Weißburgunder.

Desery owocowe - Do deserów z jagodami i owocami nie należy podawać win słodkich – zabijają one subtelne aromaty. Lepiej nadają się do tego typu dań owocowe wina musujące jak Frizzante z Schilchera lub Sekt z Muskatellera.

Dania mączne - Do tego typu potraw najlepiej pasuje filiżanka dobrej kawy lub niezbyt słodkie wina Auslese lub Spätlese (późnego zbioru) Rieslinga, Traminera i innych odmian.

Słownik austriackich potraw

Krótka podróż po austriackiej kuchni pomoże w rozszyfrowaniu kart dań. Większość austriackich dań nosi również austriackie nazwy, w związku z czym często nawet dobra znajomość języka niemieckiego nie wystarczy, aby rozszyfrować składniki regionalnych przysmaków.

Backhendl - Austriacy uwielbiają kurczaki krojone w kawałki, panierowane w bułce tartej i jajku, a na koniec idealnie wysmażane. Do tego sałata roszponka lub sałata mieszana z sałatką ziemniaczaną, prażone pestki dyni, ocet balsamiczny, oliwa i olej z pestek dyni. Doskonała sałatka prosto ze Styrii.

Erdäpfel - Pierwsze ziemniaki przybyły do Wiednia w 1588 roku i opanowały austriacką kuchnię: od puree, przez knedle, placki ziemniaczane, aż po słynną sałatkę ziemniaczaną.

Krapfen - Dawniej pączki piekło się jedynie w ostatki. Dziś kupić je można wszędzie – koniecznie z dżemem morelowym.

Frankfurter - Wiedeńska kiełbaska obecna wszędzie: od Wurstlstandów (budek z kiełbaskami) po karty dań najlepszych hoteli (Cafe Sacher).

Guglhupf - Babka, czyli matka wszystkich ciast. Nieodłączny dodatek do kawy, np. Wiener Melange.

Wiener Melange - Melanż wiedeński to kawa złożona z 3 składników, dodanych do siebie w tych samych proporcjach: lekko przedłużona mokka, gorące mleko i spienione mleko. Melange może przypominać cappuccino, różnic między tymi dwoma jest jednak wiele: do cappuccino używa się mocniejszej mokki i jedynie spienionego mleka, którego w Melange jest dużo więcej.

Grammelschmalz - Zdziwi się, kto myślał, że tylko Polacy zajadają się smalcem ze skwarkami. Austriacy też go uwielbiają!

Kaiserschmarren - Jeden z najsłynniejszych deserów kojarzonych z Wiedniem. Jego historia sięga czasów Cesarstwa Austrowęgierskiego, a potrawa ta była przysmakiem cesarza Franciszka Józefa. Kaiserschmarren to lekkie, puszyste kawałki naleśników (lub, jak kto woli omletów), podawane z powidłami śliwkowymi i cukrem pudrem. Deser może być serwowany z innymi konfiturami, naleśniczki mogą być dodatkowo karmelizowane i doprawione rodzynkami.

Knödel - Flagowa potrawa Górnej Austrii – na słodko z morelami, jako danie główne z mięsem lub jako dodatek do zupy.

Lungenbraten - Znającym język niemiecki, może niesłusznie kojarzyć się z płucami. Chodzi tu jednak o najlepszą część wołowiny, czyli filet. W dodatku pięknie opiekany.

Nockerln - Austriacko-węgiersko-czeski odpowiednich włoskich gnocchi, czyli kluski ziemniaczano-serowe, wypełnione na słodko lub mięsem, serem czy warzywami.

Paradeiser - Czyli rajskie jabłka. Inaczej... pomidory.

Apfelstrudel - Kawałki jabłek przyprawione cynamonem i rodzynkami, zawinięte w cieniutkie płatki ciasta. Nie mylić z szarlotką ani ciastem francuskim.

Powidl - Powidła śliwkowe.

Rostbraten - Plaster wołowiny serwowany na setki sposobów. Najpopularniejszy, to ten z cebulą.

Tafelspitz - Kawałki wołowiny o najwyższej jakości, gotowane w specjalnym wywarze warzywnym. Podawane z gotowanymi warzywami, sosem szczypiorkowym i chrzanem z jabłkami.

Tiroler Gröstl - Resztki pieczeni, cebuli i ziemniaków zapiekane z majerankiem. Prawdziwy tyrolski przysmak.

Wiener Schnitzel - Cieniutko rozbity kotlet cielęcy, wieprzowy lub drobiowy, frytowany w panierce, przy czym panierka nie może przylegać do mięsa – powinna falować. Sznycel podawany jest tradycyjnie z sałatką kartoflaną lub ziemniakami z pietruszką, a do tego cytryna i borówki.

Topfengolatschen - Tradycyjny wypiek kuchni alpejskiej – słodkie kieszonki wypełnione serem.

Vanillekipferl - Kruche półksiężyce o intensywnym aromacie waniliowym. Ciasteczka te je się jedynie w czasie adwentu.

Zirbenschnaps - Schnaps produkowany z szyszek sosny limby, która rośnie tylko w regionach położonych powyżej 1500 m n.p.m. Destylat produkuje się z czerwonych, niedojrzałych szyszek, które wydzielają sok i nie obrosły jeszcze w korę.
http://www.austria.info

a