wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24338.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24338
poniedziałek, 25 lipiec 2016 00:00

Czechy: Chopin w Mariańskich Łaźniach Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czechy: Chopin w Mariańskich Łaźniach Fot. Cezary Rudziński

11 sierpnia 2016 r. w popularnym czeskim uzdrowisko Mariańskie Łaźnie rozpocznie się 57. już Festiwal Chopinowski 2016. Potrwa on 12 dni, do 21 sierpnia. Jego program będzie, jak zwykle, bogaty.

Obejmie przede wszystkim utwory naszego kompozytora, ale również innych z wybitnych: R. Schumanna, F. Mendelssohna – Bartholdiego, I.J. Paderewskiego, P. Czajkowskiego, A. Dworzaka, H. Wieniawskiego, D. Scarlattiego, F. Liszta, S. Rachmaninowa, B. Smetany, J.A. Bacha, M.M. Ponce i I. Albeniza. Udział w koncertach potwierdzili wykonawcy z Czech, Kanady, Litwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Szwajcarii i Włoch.

Spotkanie z rodzicami w 1835 roku...

Odbywać się one będą w tutejszym Domu Chopina, Teatrze Miejskim, Domu Społecznym Casino, kościołach: anglikańskim i ewangelickim, a także w pobliskim klasztorze Tepla i na zamku Kynžvart. Codziennie przynajmniej jeden, ale np. w soboty 13 i 20 sierpnia oraz w poniedziałek 15 sierpnia po dwa o odmiennych programach w różnych miejscach, a we wtorek 16 sierpnia nawet cztery. Festiwale chopinowskie w Mariańskich Łaźniach organizowane są co roku w sierpniu od 1959 roku. Nawiązują do dwu pobytów naszego geniusza fortepianu w tutejszym uzdrowisku.
W roku 1835 spotkał się w nim z rodzicami oraz swoim pierwszym nauczycielem muzyki, Czechem Wojciechem Żywnym. 25-letni Fryderyk jako emigrant i autor wówczas już „Etiudy Rewolucyjnej" nie mógł przyjechać do Warszawy, gdzie mieszkali rodzice, gdyż znajdowała się ona pod zaborem rosyjskim. Jego ojciec Mikołaj Chopin uzyskał zgodę władz na towarzyszenie żonie Justynie, matce kompozytora, w jej podróży do austriackiego wówczas uzdrowiska pod pretekstem konieczności odbycia w nim kuracji.

... i z Marią Wodzińską w 1836 roku

Natomiast w roku następnym, od 28 lipca do 23 sierpnia, Fryderyk przebywał w Mariańskich Łaźniach, gdyż przyjechała do nich jego ówczesna ukochana Maria Wodzińska. Zamieszkał, tak jak Wodzińscy, w domu „Pod Białym Łabędziem" wybudowanym w roku 1820 w stylu empire jako pensjonat uzdrowiskowy przez Adama Michala. Kompozytor grał w nim wówczas dla rodaków i przyjaciół, a Maria Wodzińska namalowała znany portret akwarelowy Fryderyka. Dom ten w niemal niezmienionej postaci – w roku 1856 dobudowano w nim tylko 3 balkony – od 1952 roku jest Domem Chopina, a od 1957 siedzibą Centrum Kulturalno – Społecznego w Mariańskich Łaźniach.

{gallery}24338{/gallery}
Wcześniej, bo w 1902 roku odsłonięto na nim tablicę w językach: polskim i francuskim upamiętniającą pobyt w tym domu naszego kompozytora. W 1956 r. powstało tu Towarzystwo Chopinowskie. W roku następnym odsłonięto kolejną tablicę poświęconą pamięci Chopina, wykonana przez rzeźbiarza A. Kuchařa. Natomiast w 1960 r. w parku zdrojowym wzniesiony został pomnik, a ścisłej kamień z tablicą pamiątkową z jego popiersiem. Natomiast w Domu Chopina przy ul. Głównej 47 (Hlavni), dawnym pensjonatem „Pod Białym Łabędziem", wyremontowanym w latach 1974-1977, otwarte zostało Muzeum Chopina.

Cztery pobyty Chopina w Czechach

Ekspozycja przedstawia życie i twórczość naszego kompozytora, z uwypukleniem jego wizyt i pobytów w Czechach. A odwiedził on je czterokrotnie, w latach 1829, 1830, 1835 i 1836. Był w Pradze, Teplicach, Duchcove, na zamkach Loket i Děčin, w Karlowych Warach i Mariańskich Łaźniach. Jedna z gablot poświęcona jest Żelazowej Woli i dzieciństwu oraz rodzinie Fryderyka. Rodzicom i siostrom: Ludwice, Izabeli i Emilii. W kolejnych pobytom kompozytora w Czechach. Obejrzeć można odlew gipsowy jego lewej dłoni i maskę pośmiertną oraz wiele innych artefaktów związanych z Fryderykiem.
A także plan miasta wykonany przez jego starostę oraz twórcę parku zdrojowego na wcześniejszym bagnisku Václava Skalnika, widoki Mariańskich Łaźni w XIX w., czy księgę gości pensjonatu „Pod Białym Łabędziem" otwartą na stronie z wpisem czeskiego kompozytora Jana Kubelika, który przyjechał w 1902 r. na uroczystość odsłonięcia na nim tablicy pamiątkowej „W tym domu mieszkał Fryderyk Chopin w roku 1836". Wykonana została ona z granatowego marmuru i nadal znajduje się na ścianie pod oknem na I piętrze, po prawej stronie balkonu nad bramą.

Tablice pamiątkowe i eksponaty w muzeum

Natomiast po prawej strony bramy tablica z roku 1957. Zarówno na parterze, jak i schodach prowadzących do muzeum na górze wystawionych jest wiele innych przedmiotów związanych z kompozytorem: plakatów, książek, broszur itp. Podobnie w gablotach w muzeum. Obejrzeć można m.in. różne medale chopinowskie, stare programy i wydawnictwa, plakietki, rzeźbę – popiersie Chopina itd. Jak również niektóre utwory kompozytora, a ściślej ich kopie. M.in. pieśni „Pierścień" skomponowanej dla Marii Wodzińskiej oraz poświęcony jej walczyk cis moll op. 64 nr 2 i wiele innych.
Z muzeum sąsiaduje sala koncertowa, w której odbywają się imprezy muzyczne, spotkania itp. związane z naszym kompozytorem. Dom Chopina w Mariańskich Łaźniach jest jedną z atrakcji uzdrowiska i licznie odwiedzany przez kuracjuszy oraz turystów z wielu krajów. Czynny jest od kwietnia do października w niedziele, wtorki i czwartki od godziny 14.00 do 17.00. Więcej na temat Domu Chopina i tutejszego muzeum znaleźć można na stronach: www.marianskelazne.cz i www.marienbad.eu.

Autor uczestniczył w międzynarodowym wyjeździe prasowym zorganizowanym przez warszawskie przedstawicielstwo Czech Tourism i kraj karlowarski.

a