sobota, maj 11, 2024
Follow Us
środa, 14 listopad 2012 10:29

Maria Wollenberg-Kluza niepokoi obrazami Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Luxuria", Maria Wollenberg-Kluza "Luxuria", Maria Wollenberg-Kluza mat. organizatora

Od 19 listopada w Galerii Przy Teatrze będzie można podziwiać obrazy Marii Wollenberg-Kluzy – artystki, która zorganizowała już dziesiątki wystaw w kraju i poza nim. Bogate kolorystycznie prace dotyczą aktualnych tematów życia ludzkiego.

Obrazy Marii Wollenberg-Kluzy, które zawisną w Galerii Przy Teatrze w Warszawie wywołują niepokój. Pełno na nich postaci walczących ze światem i próbujących odnaleźć drugiego człowieka – często bezskutecznie. Te metaforyczne prace skłaniają do licznych przemyśleń, pozostawiając pole dla wyobraźni widza. Malarstwo to zakorzenione jest w polskim koloryzmie i symbolizmie. Ekspresja namalowanych postaci niejednokrotnie wywołuje dreszcz.

Artystka, której obrazy do 13 stycznia będzie można podziwiać w Galerii Przy Teatrze, urodziła się w 1945 roku w Puławach. Pochodzi z artystycznej rodziny – jej ojciec również zajmował się malarstwem. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Maria Wollenberg-Kluza odbyła staż asystencki na tej uczelni.
Jej pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1967 roku. Od tego czasu wystaw Marii Wollenberg-Kluzy można było naliczyć ponad 130. Jej prace wisiały m.in. w warszawskiej Zachęcie, w Galerii Kordegarda MKiS, w Galerii Sztuki Współczesnej „Krzywe Koło", Galerii Rzeźby, w Starej Kordegardzie i Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich i Muzeum Niepodległości. Jej obrazy mogli również podziwiać mieszkańcy Krakowa, Lublina, Puław, Nałęczowa, Opola, Łańcuta, Rzeszowa, Słupska, Olsztyna, Płocka i Kozienic. Artystka pokazywała swoje dzieła również poza Polską – w Madrycie, czeskiej Pradze, Karlovych Varach, Sztokholmie, Sofii, Delhi, Stambule, Rzymie, Kijowie, Moskwie, w Kownie, w Wilnie i innych zagranicznych miastach.

Artystka uczestniczyła również w licznych aukcjach charytatywnych. Brała udział w aukcji organizowanej przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Nowym Jorku na rzecz Funduszu Daru Narodowego, aukcji na Zamku Królewskim w Warszawie na rzecz Szkoły Pijarskiej i aukcjach organizowanych przez Wiesława Ochmana w Nowym Jorku i Częstochowie.

Maluje najczęściej monotematyczne cykle po 20-30 prac. Wśród nich znalazły się cykle zatytułowane: "Ludzie w mieście", "Człowiek i maszyna", "Katedry", "Malarstwo inspirowane muzyką", "Impresje poetyckie - Obrazy z Norwida", "Gra wyobraźni", "Impresje z Hiszpanii", "Zwierzenia matki", "Ver sacrum" i "Rozmyślania i modlitwy". Na wystawie w Galerii Przy Teatrze będzie można zobaczyć m.in. obrazy z cyklu „On i ona".

Obrazy Marii Wollenberg-Kluzy znalazły się również w wielu miejscach kultu. Artystka przygotowała wizerunek Matki Bożej w Sanktuarium na warszawskich Siekierkach. Jest również autorką dwóch dzieł z symboliką Objawień na Siekierkach w latach 1943-1949. Namalowała również portret ks. Jerzego Popiełuszki dla komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki, który został przekazany do zbiorów im. Jana Pawła II w Galerii Pp. Porczyńskich. W hołdzie Janowi Pawłowi II artystka stworzyła „Tryptyk Fatimski". A dla kościoła w Duczkach koło Wołomina przygotowała szereg obrazów.

Maria Wollenberg-Kluza za swoją twórczą działalność otrzymała m.in. nagrodę Wojewody Katowickiego, nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości i nagrodę Ministra Kultury- nagrodę Marszałka Województwa PRO MASOVIA.

Artystka jest członkinią Société Européenne de Culture (SEC) w Wenecji. Należy także do Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza oraz Towarzystwa Akademickiego "Fides et Ratio". Oprócz malowania artystka zajmuje się publikacją prasowych wypowiedzi z dziedziny plastyki.

Wernisaż wystawy Marii Wollenberg-Kluzy odbędzie się w poniedziałek 19 listopada o godz. 19 w Galerii Przy Teatrze, która znajduje się na pl. Teatralnym 3. Do galerii wchodzi się wejściem głównym Teatru Narodowego.

{jumi [*7]}

a