piątek, maj 10, 2024
Follow Us
sobota, 19 styczeń 2013 00:00

Bezpieczniej na stoku Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bezpieczniej na stoku www.szklarskaporeba.pl

Zgodnie z ustawą dotyczącą bezpieczeństwa w górach, narciarze i snowboardziści mają m.in. obowiązek jazdy w kasku do 16. roku życia. Wprowadzono też kary za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Po raz pierwszy ustawa wprowadziła definicje ratownika narciarskiego i ratownika górskiego. Określono też jakie są obowiązki zarządzających terenami narciarskimi w związku z koniecznością zapewnienia pierwszej pomocy na właściwym poziomie. Ustawa wraz z rozporządzeniami określiła minimalne wymogi związane z zabezpieczeniem i oznaczeniem tras narciarskich, jednak ani goprowcy, ani toprowcy, nie mają możliwości oceny, czy wszystkie stoki narciarskie dysponują odpowiednią obsługą ratowniczą. GOPR i TOPR komercyjnie obsługują wspólnie ok. 10-20 proc. górskich stoków w Polsce.

Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim mają obowiązek prowadzenia rejestru wypadków i przekazywania tych danych w terminie do 31 maja każdego roku do stacji TOPR i GOPR. Ma on zawierać dane osoby, której udzielono pomocy, rodzaj urazu, imiona i nazwiska ratowników. Te informacje mają być przechowywane przez 10 lat.

Aby było bezpieczniej na stokach każdy narciarz powinien przede wszystkim dopasować wybraną trasę do swoich umiejętności i sprawdzić jak trasy są przygotowane. Warto się dowiedzieć kto i w jakim czasie będzie w stanie udzielić pomocy w razie wypadku. Urazy na stoku wynikają głównie głównie z niezachowania ostrożności i rozwagi. Najniebezpieczniejsze powstają najczęściej po zderzeniu narciarzy, a wzrost wypadków wiąże się też ze wzrostem liczby uczestników na stokach narciarskich.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od trzech lat prowadzi akcje „Bezpieczna zima". W każdy weekend w czasie ferii w sześciu największych ośrodkach narciarskich, propaguje bezpieczną jazdę, w kaskach, przedstawia kodeks narciarski, a przy okazji nieodpłatnie rozdaje dzieciom kaski narciarskie. GOPR nadal jest zobowiązane do udzielania pomocy wszystkim poszkodowanym na terenach górskich z wyłączeniem oznakowanych tras narciarskich na których pomocy udzielają ratownicy narciarscy.

Ogólnopolski telefon alarmowy GOPR 601 100 300.
www.rynekzdrowia.pl

a