poniedziałek, maj 06, 2024
Follow Us
czwartek, 21 marzec 2013 17:50

Co wiemy o energooszczędności?

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tylko 19 proc. ankietowanych wskazało ogrzewanie pomieszczeń jako główne źródło utraty energii w badaniu "Energooszczędność w moim domu". W rzeczywistości ogrzewanie pochłania ponad 70 proc. energii zużywanej w polskich budynkach mieszkalnych.

Badanie przeprowadziła pod koniec stycznia 2013 roku firma Millward Brown SMG/KRC, na zlecenie przedstawicieli branży budownictwa zrównoważonego. Firmy te zainicjowały też kampanię o tej samej nazwie, która ma podnieść świadomość społeczną w zakresie metod ograniczenia energochłonności budynków oraz stosowania rozwiązań zmniejszających zużycie energii i ciepła w mieszkaniach i domach.

Energooszczędny dom i mieszkanie kojarzy się nam przede wszystkim z oszczędnością na kosztach eksploatacji (47 proc.). Mniejsze znaczenie ma ochrona środowiska naturalnego (22 proc.), poprawa jakości i komfortu życia (16 proc.) oraz pozytywny wpływ na zdrowie (12 proc.). Tylko 19 proc. proc. zapytanych, co zużywa najwięcej energii w gospodarstwie domowym wskazuje na ogrzewanie pomieszczeń, podczas gdy faktycznie przypada na nie ponad 70 proc. energii zużywanej w polskich budynkach. Do ogrzania zużywają one znacznie więcej energii cieplnej niż budynki w pozostałych krajach UE. Na różnicę wpływa grubość izolacji cieplnej ścian. Opłacalna ekonomicznie grubość izolacji jest zdecydowanie większa niż wymagana przepisami, a w przypadku budynków powstałych w naszym kraju przed 2000 r. często jest niewielka.

Program dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne wprowadzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  ma być impulsem do zmiany sposobu wznoszenia budynków w Polsce. „Zachęcamy Polaków planujących budowę domu lub kupujących mieszkanie od dewelopera, by zwracali uwagę również na zużycie energii cieplnej. Udzielane przez nas dofinansowanie powinno skłonić do inwestowania w energooszczędne rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzimy na bieżących rachunkach. Zwiększymy też wartość rynkową nieruchomości i przygotujemy się do zmian, które nastąpią po 2020 r., kiedy to wszystkie nowopowstające budynki będą energooszczędne" – powiedział Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW, patrona merytorycznego kampanii "Energooszczędność w moim domu".

W związku z trwającymi pracami nad procedurami udzielania kredytów z dotacją na budowę domów energooszczędnych, w tym nad procesem weryfikacji projektów budowlanych i budynków, NFOŚiGW przewiduje rozpoczęcie udzielania kredytów z dotacją w bankach w II kwartale 2013 roku.
www.nfosigw.gov.pl

www.effectivepr.pl
http://chronmyklimat.pl

{jumi [*9]}

a