czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
środa, 10 kwiecień 2013 13:34

Hołd Pruski

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hołd Pruski Hołd Pruski Jan Matejo

10 kwietnia 1525 roku, w Krakowie, odbył się Hołd Pruski. Złożył go, po zawarciu traktatu z królem polskim Zygmuntem I Starym, ostatni w Prusach wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, Albrecht Hohenzollern.

W ten sposób sprawujący władzę świecką nad państwem zakonnym wielki mistrz, przekształcił je w państwo świeckie „Prusy Książęce", stając się jednocześnie ich księciem i władcą. W wyniku traktatu zawartego z Zygmuntem Starym, Albrecht otrzymał prawo dziedziczenia tytułu dla wszystkich swoich męskich potomków. Ponadto, traktat ten zezwalał na wprowadzenie na terenie Prus Książęcych, religii protestanckiej. Traktat krakowski z 8 kwietnia, był pierwszą umowa międzynarodowa zawarta pomiędzy władcą katolickim i protestanckim.

Podczas ceremonii składania hołdu, na rynku w Krakowie obecna była delegacja stanów pruskich. Elektor Albrecht, odebrał wtedy z rąk króla proporzec z herbem Prus Książęcych, który był symbolem lenna wobec króla Polski.

Hołd Pruski spowodował, że w historii Polski zakończył się kilkusetletni okres wojen z państwem zakonnym. Powstało nowe państwo w Europie – Prusy Książęce całkowicie zależne od króla polskiego, co miało wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa północnych granic Polski. Praktycznie, aż do czasów panowania dysnasti Wazów i wojen szwedzkich, Polska odnosiła bezpośrednie korzyści z uspokojenia sytuacji w tym rejonie. Po śmierci ostatniego z rodu Hohenzollernów w 1619 roku, władzę elektorską w Prusach przejęli spadkobiercy książęcy z Branderburgii. Od tego czasu rozpoczął się ich marsz w kierunku oddzielenia się i usamodzielnienia od Polski i utworzenia królestwa Pruskiego. Późniejsze wydarzenia historyczne, pośrednio, doprowadziły do rozbiorów Polski, w którym czynny udział brali prusacy.

{jumi [*7]}

a