poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13834.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13834
środa, 26 czerwiec 2013 10:59

Aukcja statuetki Wyróżniony

Napisane przez Mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aukcja statuetki © Michał Dagajew, Mirosław Stelmach

Poczuj się jak mistrz fantastyki! Rozpoczęła się aukcja, której zwycięzca stanie się posiadaczem statuetki Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Wolą darczyńcy – Wita Szostaka – całkowity dochód z aukcji zostanie przeznaczony na fundusz tej najważniejszej dla polskiej fantastyki Nagrody.

Statuetki towarzyszą nagrodzie im. Janusza A. Zajdla od 1991 roku. Otrzymują je, wybierani w corocznym głosowaniu miłośników fantastyki, laureaci Nagrody. Przedmiotem aukcji jest statuetka, którą w 2008 r. został uhonorowany Wit Szostak za opowiadanie Miasto grobów. Uwertura. Aukcja będzie trwała przez dwa tygodnie, zaczynając od 25 czerwca od godziny 19, na platformie handlowej Allegro.pl.

{gallery}13834{/gallery}

Wit Szostak, który przeznaczył na aukcję swoją statuetkę, zachęca do wzięcia udziału w walce o nią: Nagroda Zajdla jest w polskiej fantastyce nagrodą najważniejszą, a towarzysząca jej statuetka – statuetką najcięższą. Wymaga uwagi, bo jest mało stabilna, potrzebuje ciągłego adorowania i troski. Za poświęcony jej czas odpłaca sowicie, przecierana regularnie welurową szmatką lśni na półce, rozjaśniając życiowe ciemności. Jest jeszcze młoda, w tym roku kończy 5 lat, więc nie pojawiają się u niej problemy wieku starczego – pęknięcia, zaśniedzenia czy ubytki. Niestety, nie mogę dłużej zapewnić jej należytej opieki. Dlatego chętnie oddam ją w dobre ręce, by komu innemu sprawiała radość nie mniejszą niż mnie. A ponieważ dobrych rąk jest wiele, dlatego postanowiłem wystawić ją na aukcję, z której dochód ma wesprzeć fundusz Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Całkowity dochód z aukcji zasili fundusz Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Od prawie 30 lat Nagroda (w roku 1984 pod nazwą Sfinks, od roku 1985 pod obecną nazwą) jest przyznawana przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich tekstów fantastycznych w kategoriach: opowiadanie i powieść. Więcej informacji o Nagrodzie na stronach http://zajdel.art.pl, zaś aukcje znajdują się pod adresem: http://allegro.pl/statuetka-nagrody-zajdla-i3352712475.html.

Wit Szostak to piszący pod pseudonimem doktor filozofii, członek Towarzystwa Tischnerowskiego i miłośnik twórczości Tolkiena, a także znawca i zbieracz muzyki ludowej. Od kilku lat zapisuje nuty ostatnich skrzypków ludowych, gra na skrzypcach, gęślach i dudach. Debiutował opowiadaniem Kłopoty z błaznem („Nowa Fantastyka" 9/1999). Kilka swoich opowiadań zebrał w zbiór Ględźby Ropucha. Nominacje do Nagrody otrzymywał ośmiokrotnie - po raz pierwszy w roku 2004 za powieść Wichry Smoczogór, która jest niezwykłą historią o muzyce i poszukiwaniu prawdziwej, pierwotnej nuty, która może uratować choć cząstkę ginących gór. Kontynuacją smoczogórskich wątków była, również nominowana do Zajdla, powieść Poszarpane granie. Kolejne nominacje otrzymywał za: opowiadania Miasto grobów. Uwertura (w 2008 roku to za ten utwór Wit Szostak otrzymał licytowaną statuetkę) i Podworzec (w roku 2009) i za powieści: Oberki do końca świata (w roku 2008), Chochoły (w roku 2011) i Dumanowski (w ubiegłym roku).

Związek Stowarzyszeń FANDOM POLSKI jest instytucją typu non-profit, zrzeszającą największe polskie stowarzyszenia miłośników fantastyki. Celem statutowym Związku jest promowanie polskiej fantastyki, a w szczególności koordynacja prac związanych z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla (http://www.zajdel.art.pl) i organizacją Ogólnopolskich Konwentów Miłośników Fantastyki POLCON (http://www.polcon.pl). W organizowanych przez Związek aukcjach można było dotąd wygrać m.in.: pojawienie się na kartach książek znanych polskich autorów (Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Pilipiuka, Anny Brzezińskiej), wystąpienie w filmie u boku Jeża Jerzego, czy też w komiksie belgijskiego rysownika Marvano.

http://zajdel.art.pl/historia.html
www.polcon.waw.pl
{jumi [*7]}

 

a