piątek, maj 03, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13910.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13910
poniedziałek, 01 lipiec 2013 14:00

Ruszył Redyk Karpacki Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uroczystą inaugurację Redyku Karpackiego w Polsce zaplanowano na 1 lipca w Ustrzykach Górnych. Polskę redyk przemierzał będzie od 1 lipca do 29 sierpnia trasą: Bieszczady, Beskid Niski, Pieniny, Gorce, Tatry, Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Na terenie województwa małopolskiego będzie od 15 lipca do 11 sierpnia 2013 roku.

W nasz region pieniński dotrze około 1 sierpnia, najpierw w Ochotnicy Górnej organizowana będzie Ochotnicka Watra, 4 sierpnia Redyk w Jaworkach, 6 sierpnia Msza na Błyszczku w Tylmanowej a 7 sierpnia Spotkanie Baców Podhalańskich w Łapszach Wyżnych.

Redyk to wędrówka pasterzy z owcami przez tereny państw Karpackich; Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Jest on Międzynarodowym Projektem Kulturowym trwającym w tym roku od 11 maja do 14 września. W ponad 100 dni wędrówki pasterze pokonają trasę 1200 kilometrów.

Redyk organizowany jest dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Redyk przeszedł już Karpaty Rumuńskie - od Braszowa po Satu Mare - pasterze gościli też na Ukrainie - w Rachowie i Wierchowinie. Teraz rozpoczynają wędrówkę po Karpatach Polskich. Celem Redyku jest integracja ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich. Wydarzeniu towarzyszą m.in. festiwale i lokalne imprezy prezentujące tradycje pasterskie, występy kapel i zespołów regionalnych, prezentacja kuchni i produktów regionalnych.
{gallery}13910{/gallery}

Pasterze wołoscy w XIV i XV w. zasiedlali góry na ziemiach polskich. Byli to ludzie wolni – "ślebodni", otwarci na spotkanie, na drugiego człowieka, gościnni, ale też twardzi jak skała, zalubieni w tradycji ludowej i pasterstwie w górach. To dziedzictwo kultury pasterskiej jest ciągle bijącym źródłem kultury ludzi gór. Redyk, sałasz - to nie relikt przeszłości to symbol tożsamości, która buduje przyszłość, daje moc i wiarę, że w życiowej drodze człowiek musi mieć cel i otwartość na spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Redyk to również więź pokoleniowa, góralski honor i tradycja, gościnność i radość bycia razem w drodze, to wyciszenie i zauroczenie krajobrazem. By góry ciągle Nas urzekały, zadziwiały, ubogacały trzeba przywrócić godne miejsce dla polskiego pasterstwa, dla hodowli owiec - to zadanie dla rządu, dla samorządów, to wyzwanie dla Unii, gdyż Europa kulturą się tworzy. Karpaty są naszym bogactwem natury i kultury. Wierzymy, że Redyk Karpacki obudzi społeczności je zamieszkujące do lepszej współpracy, da impuls do godnych spotkań i działań - da nową szansę pasterstwu.

I Ty możesz być współczesnym pasterzem Karpat, docenić piękno krajobrazu górskiego! Do zobaczenia na szlaku Redyku Karpackiego! Zapraszamy szczególnie tych, co z dawna wędrowali od Bieszczad w Tatry czy Beskidy w latach 60. i 70. – opowiedzcie swoją historię, obudźcie wspomnienia, bo życie jest drogą – wędrówką, która ma wielki cel. Panie Boże prowadź!

www.redykkarpacki.pl

{jumi [*7]}

a