wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14059.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14059
poniedziałek, 15 lipiec 2013 11:09

Najnowsze pomniki historii Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Meczet w Kruszynianach Meczet w Kruszynianach www.nid.pl

Od końca ubiegłego roku mamy w Polsce pięć nowych pomników historii. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 54 zabytkom.

Za pomniki historii uznane zostały: Łowicz – Bazylika Katedralna (dawna Kolegiata Prymasowska) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Paczków – zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji, Sulejów – zespół opactwa cystersów, Strzegom - kościół pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła, Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary i Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego.

{gallery}14059{/gallery}

Pomniki historii ustanawiane są od 1994 roku. Realizację procedury występowania z wnioskiem do ministra o uznanie przez Prezydenta RP zabytku nieruchomego za pomnik historii koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. To jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu. Narodowy Instytut Dziedzictw monitoruje także stan obiektów uznanych za pomnik historii oraz dba o ich markę.
www.nid.pl

{jumi [*6]}

a