poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
poniedziałek, 22 lipiec 2013 16:05

Japońskie Noble rozdane Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Cecil Taylor Cecil Taylor http://upload.wikimedia.org

Tegorocznymi laureatami Kyoto Prize zostali inżynier elektronik Robert Heath Dennard, genetyk Masatohi Nei oraz muzyk jazzowy Cecil Taylor. Kyoto Prize, to najbardziej prestiżowa nagroda zwana Japońskim Noblem.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: nauka, technologia oraz sztuka i filozofia. Laureatów wybiera komitet złożony z czołowych japońskich naukowców i twórców.

Robert Heath Dennard został uhonorowany za stworzenie pamięci DRAM (półprzewodnikowej pamięci ulotnej). Jego wynalazek, opracowany w drugiej połowie lat 60., zrewolucjonizował współczesną elektronikę użytkową i umożliwił dynamiczny rozwój informatyki i telekomunikacji.

Profesor Masatoshi Nei otrzymał nagrodę za stworzenie zróżnicowanych metod statystycznych, które pozwalają na analizę danych genetycznych w kontekście teorii ewolucji. Jego badania przyczyniły się do rozwoju ewolucyjnej biologii molekularnej, jak również innych obszarów nauki, m.in. ekologii.

Komitet docenił także 84-letniego muzyka, kompozytora i poetę Cecila Taylora – innowacyjnego jazzmana, który rozwinął możliwości improwizacji fortepianowej. Jest pierwszym jazzmanem wśród kilkudziesięciu nagrodzonych tym prestiżowym laurem od 1985 r. Także pierwszym od 2009 r. muzykiem, kiedy wyróżniono francuskiego kompozytora i dyrygenta Pierre'a Bouleza. Taylor traktuje klawiaturę fortepianu jak zestaw instrumentów perkusyjnych. W orkiestrze pianisty występował niegdyś Tomasz Stańko. W 2011 r. zaprosił go na swój festiwal Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Podczas tego występu struktura improwizacji Taylora opierała się na zmiennym rytmie, to przyspieszającym do zawrotnych prędkości, to spowalniających tempo w bezładnie rozrzuconych dźwiękach. Podobne wrażenie wywołują abstrakcyjne obrazy, w których każdy widzi to co chce, a domyślanie się intencji twórcy w pewnym sensie rozwija wyobraźnię. Dziś pianistyka Taylora jest wyjątkowo nastrojowa i pozbawiona niepotrzebnych ozdobników, wnika w istotę muzyki.

 

10 listopada 2013 roku, na uroczystej gali w Kioto, laureaci otrzymają medale wykonane z 20-karatowego złota oraz czeki opiewające na 50 milionów jenów (ok. 511 tys. dolarów) plus akcje firmy Kyocera.

Nagroda Kyoto Prize została ufundowana w 1984 roku przez Kazuo Inamori – twórcę i wieloletniego prezesa zarządu Kyocera Corporation – wiodącego producenta nowoczesnej ceramiki, komponentów elektronicznych, ogniw słonecznych i elektronicznego sprzętu biurowego. W przyszłym roku Kyocera będzie świętować 55. urodziny.

Wolą fundatora Kyoto Prize jest uhonorowanie osób, których osiągnięcia znacząco przyczyniają się do kulturalnego, naukowego i duchowego rozwoju ludzkości. W gronie „japońskich noblistów" znalazło się dwóch Polaków: reżyser Andrzej Wajda (laureat z 1987 roku) oraz kompozytor Witold Lutosławski, który otrzymał Kyoto Prize w 1993 roku. Andrzej Wajda był pierwszym nagrodzonym w dziedzinie „Teatr i kino". Później uhonorowano także: Akira Kurosawę, Maurice'a Béjarta i Pinę Bausch.

Przedstawicielem Kyocera w Polsce jest ARCUS SA – jeden z największych na polskim rynku dostawców zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem i korespondencją masową.

{jumi [*9]}

 

 

 

a