sobota, maj 11, 2024
Follow Us
piątek, 26 lipiec 2013 13:53

Pierwsza pomoc Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Większość sytuacji, w których musimy udzielić pierwszej pomocy, dzieje się nagle. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować właściwie, gdy dojdzie do wypadku lub urazu. Samo wezwanie pogotowia często nie wystarczy. Na początku trzeba ocenić stan osoby poszkodowanej.

Polega to na sprawdzeniu czynności życiowych: oddechu, tętna i stanu świadomości (kontaktu z otoczeniem).

1. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdź, czy oddycha. Przyłóż policzek do jego ust. Jeśli nie poczujesz lub nie usłyszysz oddechu, a klatka piersiowa nie unosi się i nie opada, możesz uznać, że poszkodowany nie oddycha.

2. Tętno sprawdzaj zawsze na tętnicach szyjnych. Niewłaściwe jest kontrolowanie funkcji tętna na tętnicach kończyn górnych. Tętnica szyjna znajduje się w zagłębieniu między chrząstkami krtani (z przodu) a mięśniami szyi (z tylu). Tętno badaj całą ręką (palcami drugim, trzecim i czwartym), a nie kciukiem - kolejno na jednej, a potem na drugiej tętnicy szyjnej, nigdy na obu jednocześnie. Gdy wyczujesz tętno, na chociaż jednej z tętnic szyjnych, to znak, że serce pracuje i zachowane jest krążenie krwi. Gdy tętno jest niewyczuwalne i poszkodowany nie oddycha, konieczna jest reanimacja.

Gdy chcesz ocenić stopień świadomości poszkodowanego, sprawdź czy:

• Osoba reaguje na głos, udziela poprawnych i logicznych odpowiedzi (dzień tygodnia, miesiąc, swoje imię i nazwisko, czy pamięta, co się stało przed wypadkiem),
• Reaguje na ból (lekkie uszczypnięcie),
• Poszkodowany jest spokojny czy agresywny,
• Chory cierpi na cukrzycę, padaczkę, hemofilię, ma wszczepiony rozrusznik serca (są to istotne informacje dla lekarzy, którzy będą opiekować się poszkodowanym). Nie daj się zwieźć pozorom – osoba z cukrzycą przy wystąpieniu śpiączki może być splątana lub nieprzytomna, wyczuwamy u niej zapach alkoholu z ust.

 

Sztuczne oddychanie i masaż serca (reanimacja):

• Brak tętna i oddechu to znak, aby natychmiast przeprowadzić reanimację.

• Akcję reanimacyjną prowadź według zasady ABC (z ang. Airway – udrożnij drogi oddechowe, Breath – oddech, w przypadku braku rozpocznij sztuczne oddychanie, Circulation – krążenie, w przypadku braku akcji serca rozpocznij masaż). Przed rozpoczęciem reanimacji zawsze wezwij zespół Pogotowia Ratunkowego, poproś kogoś o pomoc. Nie mów: „Czy ktoś mógłby mi pomóc?", wskaż kogoś palcem i zawołaj: „Wezwij pogotowie!". Jeśli jesteś sam, pamiętaj najpierw wezwij karetkę. Akcję reanimacyjną będziesz mógł przeprowadzać przez około 10 – 15 min., później nie starczy Ci sił, a zespół Pogotowia przez ten czas zdąży przybyć.

• Ułóż osobę poszkodowaną na twardym podłożu. Udrożnij drogi oddechowe (sprawdź, czy nie zalega jakieś ciało obce, w razie konieczności wyjmij protezy zębowe), ostrożnie odchyl głowę chorego do tyłu, aby zapadający się język nie zablokował oddychania. Nigdy nie wolno udrażniać dróg oddechowych poprzez odchylanie głowy do tyłu u żadnej osoby, u której podejrzewamy uraz kręgosłupa szyjnego, np. u uczestnika wypadku komunikacyjnego. W takich przypadkach udrażniamy drogi oddechowe poprzez wysunięcie żuchwy. Gdy drogi oddechowe są drożne, możesz rozpocząć reanimację.

• Jeśli poszkodowany ma akcję serca, a nie oddycha, wykonuj tylko sztuczne oddychanie. Gdy oddech jest zachowany, a brak jest tętna, rozpocznij masaż serca. Dopuszczalne jest w czasie reanimacji przeprowadzanie samego masażu serca. W trakcie reanimacji sprawdzaj, czy nie powrócił oddech i/lub tętno.


Reanimację u niemowląt do 1 roku życia rozpocznij od: 5 wdechów, a następnie 30 uciśnięć mostka (miejsce ucisku - jeden palec poniżej linii sutkowej). Głębokość ucisku (średnio 1/3 mostka) 1,5-2,5 cm. Reanimację prowadź dwoma palcami. Wdechy/Uciski 2:30.

Od niedawna w miejscach użytku publicznego zamontowane zostały defibrylatory. Nie bój się tego urządzenia. Jest zaprogramowane automatycznie i dosłownie mówi Ci, co masz zrobić.

Jeśli osoba, której udzielamy pomocy jest przytomna, a podejrzewamy u niej uraz kręgosłupa, np. po wypadku samochodowym, nie wyjmuj jej z samochodu, zaczekaj lepiej na przyjazd Pogotowia lub Straży Pożarnej. Jeśli podejrzewasz, że pozostawienie jej w samochodzie grozi utratą życia, np. wskutek wybuchu samochodu lub gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, nie oddycha, zawsze wybieraj życie! Postaraj się wydostać ją z samochodu i przeprowadź akcję reanimacyjną. Jeśli chory ma drgawki, przytrzymaj jego kończyny i zabezpiecz język przed przygryzieniem.

Pamiętaj, aby nieprzytomnemu choremu nie podawać żadnych tabletek lub płynów do picia. W przypadku omdlenia, ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli chory ma drgawki, staraj się przytrzymać jego kończyny i zabezpiecz język przed przygryzieniem.
http://skaleczenia.pl/pierwsza-pomoc/

{jumi [*9]}

 

Więcej w tej kategorii: « Nadchodzi fala upałów Naciągacze! »

a