niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
poniedziałek, 28 październik 2013 10:07

Premier Tadeusz Mazowiecki nie żyje Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
24.08.1989 / Tadeusz Mazowiecki zostaje premierem   fot.Tomasz Wierzejski/FOTONOVA 24.08.1989 / Tadeusz Mazowiecki zostaje premierem fot.Tomasz Wierzejski/FOTONOVA www.premiermazowiecki.pl

Zmarł ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1990); współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności; poseł na Sejm PRL III, IV i V kadencji, poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001); od 2010 doradca Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Aktywność polityczną i społeczną zaczął od wstąpienia w 1946 roku do Stronnictwa Pracy. Prócz studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego zangażował się w działalność społeczną. Ważne znaczenie dla określenia drogi życiowej Mazowieckiego miał rok 1956, który przyniósł destalinizację, odwilż, nadzieję na znaczne poszerzenie wolności. Mazowiecki wraz z kręgiem swych współpracowników współtworzył Klub Okrągłego Stołu a w gorących dniach Października Ogólnopolski Klub Postępowej Inteligencji Katolickiej.
W 1958 r. powstał miesięcznik „Więź", którego redaktorem naczelnym był Mazowiecki aż do 1981 roku.
W sierpniu 1980 r. był wśród inicjatorów apelu polskich intelektualistów wspierających strajkujących w Gdańsku robotników i wraz z Bronisławem Geremkiem zawiózł ten apel do Stoczni. Poproszeni przez Lecha Wałęsę o pomoc doradczą utworzyli Komisję Ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Mazowiecki został jej przewodniczącym. Współtworzył „Solidarność". Internowany 13 grudnia po posiedzeniu Komisji Krajowej w Gdańsku był przetrzymywany w obozach w Jaworzu i Darłówku. Został zwolniony jako jeden z ostatnich internowanych w dniu 23 grudnia 1982 roku.
Uczestniczył w negocjacjach poprzedzających Okrągły Stół, bronił zwłaszcza zasady, że zalegalizowanie NSZZ „Solidarność" jest warunkiem porozumienia w innych sprawach. Ostatecznie władze ten warunek przyjęły. Przy Okrągłym Stole był współprzewodniczącym zespołu do spraw pluralizmu związkowego i koordynatorem pracy zespołów negocjacyjnych opozycji.
24 sierpnia 1989 roku został przez Sejm powołany na urząd premiera, a 12 września został powołany pierwszy rząd po tej stronie żelaznej kurtyny, którym kierował polityk niekomunistyczny, a większość ministrów była związanych z dotychczasową opozycją.
Rząd Mazowieckiego kładł fundamenty pod budowę demokratycznego państwa. Reformował gospodarkę, przywrócił niezależność polskiej polityce zagranicznej, doprowadził do uznania polskiej granicy zachodniej przez jednoczące się Niemcy, przeprowadził zmianę nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska oraz rozpisał wybory samorządowe.
W 1992 r. Tadeusz Mazowiecki został specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii. Próbował alarmować świat o zbrodniach, które się tam dokonywały. Ustąpił w 1995 na znak sprzeciwu wobec bierności społeczności międzynarodowej.

W 1997 r. należał do współautorów Konstytucji RP i był głównym autorem preambuły ją otwierającej. W listopadzie 2002 roku odszedł z partii. W 2010 roku został doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Źródło: http://www.premiermazowiecki.pl i http://pl.wikipedia.org.

{jumi [*8]}

a