poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
czwartek, 09 styczeń 2014 11:08

Zabójcze słodziki Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue przeprowadzili analizę wyników szeregu najnowszych badań naukowych i potwierdzają, że tak popularne w napojach sztuczne słodziki nie tylko nie poprawiają stanu naszego zdrowia, ale mogą nam zaszkodzić.

Artykuł, opublikowany na łamach czasopisma „Trends in Endocrinology & Metabolism" zwraca uwagę na mechanizm, który za tym stoi i ostrzega także przed słodzikami, które nie zawierają żadnych kalorii. Słodzone nimi „dietetyczne" napoje są wśród osób dbających o linię niezmiernie popularne, jednak wiązane z nimi nadzieję wyglądają na nieuzasadnione. Moda na słodziki pojawiła się wtedy, gdy badania naukowe pokazały, że nadmiar spożywanego przez nas cukru przyczynia się do rosnącej plagi otyłości, cukrzycy typu drugiego i tak zwanego zespołu metabolicznego, czyli grupy czynników zwiększających ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Jako lekarstwo zaproponowano sztuczne słodziki, wywołujące intensywniejsze wrażenie słodyczy przy znacznie mniejszych dawkach i zawierające nieliczne – jeśli w ogóle jakieś – kalorie.
I tak, od jednej skrajności, napojów gazowanych przeładowanych choćby bogatym we fruktozę syropem kukurydzianym, przeszliśmy do innej, napojów dietetycznych z aspartamem, sukralozą, sacharyną, czy czymkolwiek tam jeszcze. Zapanowała wręcz moda na takie, pozbawione kalorii napoje. Wydawało się, że jeśli nie zawierają cukru, to są zdrowe.

Wyniki badań naukowych od lat pokazują już, że jest inaczej. Naukowcy z Uniwersytetu Purdue podsumowali te doniesienia i ich wnioski są przygnębiające. Napoje ze sztucznymi słodzikami nie tylko nie łagodzą naszych problemów zdrowotnych, ale je zaostrzają. Zaburzając mechanizm kontroli bodźców płynących do centrów przyjemności w naszym mózgu, zakłócają naturalną fizjologiczna reakcję na słodycz, sprawiają, że mamy ochotę na więcej i więcej.
Badania pokazują, że nawet jedna porcja napoju ze słodzikiem dziennie może zaostrzać szkodliwe działanie cukrów spożywanych w innych potrawach. Nasz organizm, przyzwyczajony do reakcji z zwykły cukier, po prostu głupieje. To nie następuje natychmiast, z dnia na dzień. Skutki przychodzą po latach. Źródło: http://losyziemi.pl.

a