środa, maj 15, 2024
Follow Us
piątek, 08 listopad 2013 14:33

„Sputnik nad Polską" otwarty Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Sputnik nad Polską" otwarty Fot.: Cezary Rudziński

W czwartek 7 listopada wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie otwarty został 7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską". Było to niezwykłe wydarzenie, gdyż po raz pierwszy w dziejach impreza ta odbywała się równocześnie na Ziemi i w kosmosie.

Dzięki pomocy Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie sala uzyskała bezpośrednie połączenie z krążącą na orbicie Międzynarodową Stacją Kosmiczną, a dwaj rosyjscy kosmonauci Oleg Kotow i Siergiej Riazański też uczestniczyli w tej ceremonii i życzyli imprezie sukcesu. 7. Festiwal, jak już informowaliśmy, potrwa w Warszawie do 17. listopada, a następnie aż do marca 2014 filmy wyświetlane będą w 40. innych miastach Polski.
W stolicy odbywa się on w trzech kinach: Kinoteka, Kultura i Iluzjon, a ponadto w Wagonie Filmowym Intercity. W sumie widzowie mają do wyboru 148 filmów, z czego 16 zgłoszonych do konkursu w 14 sekcjach. Oceniać je będzie oraz wskaże najlepszy – laureata 7. Festiwalu – jury w składzie: przewodniczący – Andrzej Seweryn, wybitny aktor i reżyser, dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie oraz Xawery Żuławski – reżyser, scenarzysta, aktor i filmoznawca i Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz oraz wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Na ceremonię przybyli przedstawiciele polskiego i rosyjskiego parlamentów, rządów, korpusu dyplomatycznego, władz stolicy, wybitni działacze kultury, twórcy filmowi, przedstawiciele prasy oraz inni zaproszeni goście. Uroczyste otwarcie festiwalu poprzedził, gorąco przyjęty, występ Lidii Kawinej, światowej sławy wirtuozki gry na thereminie, pierwszym w świecie bezdotykowym instrumencie muzycznym wynalezionym przez rosyjskiego muzyka Lwa Theremina, którego uczennicą artystka była od 9 roku życia. Otwierając 7. Festiwal „Sputnik nad Polską" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wyraził radość, że odbywać się on będzie nie tylko w 3 kinach w Warszawie, ale również w 40 innych miastach kraju.
Członek Rady Federacji Rosyjskiej Oleg Kozakowcew odczytał list gratulacyjny od jej przewodniczącej Walerii Matwijenko. Podkreśliła ona w nim, że Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską" stał się ważną częścią rosyjsko – polskiej współpracy kulturalnej. JE Aleksandr Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, odczytał list gratulacyjny skierowany do organizatorów festiwalu przez ministra Spraw Zagranicznych FR Siergieja Ławrowa i przewodniczącego rosyjskiej Dumy Siergieja Naryszkina. Stwierdzili oni w nim m.in., że Festiwal stał się ważnym forum prezentacji filmów rosyjskich zagranicą. Mówiąc już swoim imieniu Ambasador zwrócił uwagę na bliskość naszych kultur.
– Po raz kolejny przekonamy się – powiedział – że te więzy są silniejsze niż sądzimy. Daje to pewność, że zrozumiemy się także w innych sprawach nurtujących nasze wzajemne stosunki, w których kultura zajmuje miejsce szczególne. Wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński zabierając głos w imieniu prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz wyraził radość, że ten Sputnik krąży nad Warszawą, a następnie obejmie cały kraj. Głos zabrali także: Jurij Bondarenko, prezes Fundacji Rosyjsko – polskie Centrum Dialogu i Porozumienia, który przyleciał z Moskwy oraz gospodarz teatru Andrzej Seweryn.
Miłym akcentem uroczystości otwarcia 7. Festiwalu było wręczenie przez jego dyrektor Małgorzatę Skulską statuetek – Nagród Przyjaciela Festiwalu „Sputnik" Marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi oraz ambasadorowi Aleksandrowi Aleksiejewowi – jego honorowym patronom, za wieloletnie wspieranie tej imprezy. Przed wyświetleniem otwierającego „Sputnik nad Polską" filmu „Metro" reż. Antona Miegierdiczewa, głos zabrała znakomita rosyjska aktorka młodego pokolenia Jekaterina Szpica, odtwórczyni w nim jednej z głównych ról. Film, pełen napięcia i efektów specjalnych katastroficzny dramat – historia pasażerów uczestniczących w awarii moskiewskiego metra, przyjęty został przez widownię oklaskami. Po nim przyszła pora na tradycyjny bankiet w kuluarach teatru.

{jumi [*7]}

a