piątek, maj 10, 2024
Follow Us
poniedziałek, 16 grudzień 2013 11:43

Dlaczego dzieci unikają WF-u? Wyróżniony

Napisane przez Przedruk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lekarze rodzinni z PPOZ wystąpili do ministra edukacji z prośbą o przyjrzenie się przyczynom unikania przez dzieci i młodzież lekcji wychowania fizycznego.

Lekarze rodzinni uważają, że problem jest dużo poważniejszy, niż sprowadzanie go do kwestii bezzasadnego wystawiania zwolnień z zajęć WF przez lekarzy POZ.

W liście skierowanym 10. grudnia do ministra edukacji proponują, aby Ministerstwo Edukacji zbadało, co jest prawdziwą przyczyną takiego stanu i jakie konsekwencje w związku z tym zagrażają dzieciom i młodzieży.

Jak twierdzą lekarze POZ, z ich obserwacji wynika, że dzieci i młodzież unikają lekcji WF z kilku powodów. Jednym z nich - z którym przychodzą do gabinetów lekarskich najczęściej w asyście rodziców - jest wpływ oceny z wychowania fizycznego na średnią ocen na świadectwie.

- Jest to poważny dylemat, który trzeba jak najszybciej rozwiązać. Dokonać zmian, może tych zaproponowanych przez posłów w czasie debat sejmowej w ubiegłym tygodniu? - komentuje Bożena Janicka prezes PPOZ.

Następnym problemem zgłaszanym przez dzieci i młodzież to wymogi nauczycieli. Często są ponadstandardowe, a co za tym idzie sprostanie im przez wielu uczniów staje się niemożliwe; zniechęcają do udziału w zajęciach wychowania fizycznego.

Iwona May, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przytacza prosty przykład jednej z młodych, otyłych pacjentek, która nie chciała uczestniczyć w zajęciach WF. Ponieważ w planie lekcji zajęcia przypadały w poniedziałek na godzinę 8., po ćwiczeniach otyła dziewczynka była wycieńczona i przepocona – a w perspektywie miała przed sobą kolejne 6 godzin w szkole. Zdaniem lekarki, jeżeli w ten sposób kadra nauczycielska organizuje plan lekcyjny, to może dobrym rozwiązaniem byłoby zapewnić uczniom zaplecze sanitarne, żeby mogli się odświeżyć.

Lekarze z PPOZ uważają też, że szkoła nie podejmuje odpowiednich kroków dla urozmaicenia zajęć wychowania fizycznego, dopasowania ich do różnych predyspozycji uczniów. Lekarze przekonują, że do programu lekcji z wf-u można wprowadzić aerobik, pływanie, elementy tańca, baletu. Dopracowanie oferty skierowanej do uczniów miałoby na celu wyrobienie nawyku codziennego ruszania się, dbania o linię, o estetykę wyglądu zewnętrznego - co wprost przekłada się na zdrowie.

Zdaniem PPOZ głównym przesłaniem lekcji wychowania fizycznego powinna być edukacja ruchowa i zapobieganie chorobom. Wyuczenie nawyków codziennego ruchu, tak jak uczymy i wyrabiamy sobie nawyk mycia rąk, mycie zębów przed czy po jedzeniu, załatwi wiele z w/w bolączek, a już na pewno zmniejszy odsetek dzieci zmagających się z „wadami postawy", otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem.

- Epidemia otyłości, cukrzycy, wad postawy rozwija się w Polsce znacznie szybciej niż w większości państw UE. Rośnie nam pokolenie już chorych młodych ludzi, unikających ruchu, wysiłku. Dlatego trzeba pamiętać, że wartością tej edukacji ruchowej nie jest bynajmniej ocena na świadectwie, ale zdrowie obecnych i przyszłych Polaków - puentuje doktor Janicka.
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl

Według Światowej Organizacji Zdrowia dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest 60 minut ćwiczeń dziennie. Dlatego Ministerstwo Sportu postanowiło powiedzieć 'nie' zwolnieniom z WFu. "Dzień dobry panowie, pana Zdzisława dzisiaj nie będzie. Ja go zastępuję!" - tak do chodzenia na WF zachęca Marcin Gortat w oficjalnych spotach Ministerstwa Sportu, które walczy z plagą zwolnień z WF-u. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Powodem nie jest tylko zła dieta – dzieci i młodzież coraz częściej unikają zajęć na sali gimnastycznej. Tymczasem na zajęciach WFu zaczynały największe gwiazdy polskiego sportu, m. in. tarnowianka Edyta Ropek. - Rodzice chcieli bym została sportowcem, dlatego tata zapisał mnie do klasy pływackiej. Bardzo mi się spodobało i te ukryte talenty sportowe później się rozwinęły - przyznaje wielokrotna medalistka pucharów i mistrzostw Polski, wicemistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy i kilkukrotna zdobywczyni pucharu świata we wspinaczce sportowej. Źródło: http://www.rdnns.pl

a