poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
piątek, 24 styczeń 2014 12:04

Zakazany pisarz Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ZDZIERAMY MASKI Z POETÓW, to nazwa czatu, organizowanego przez portal „Książka zamiast kwiatka", którego gościem będzie Juliusz Erazm Bolek.

Jeden z najbardziej intrygujących poetów, o którym w polskich mediach panuje kompletne milczenie, tak jakby istniała w dalszym ciągu komunistyczna cenzura i był zapis na to nazwisko.

Dziś, w piątek, 24 stycznia 2014 roku, o godz. 21.00 pod adresem https://www.facebook.com/ksiazkazamiastkwiatka będzie można porozmawiać na czacie z Juliuszem Erazmem Bolkiem – pisarzem, głównie jednak poetą, laureatem „Złotego Pióra" - Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. Od kilkunastu lat media takie jak „Rzeczpospolita", „Gazeta Wyborcza", „Wprost", „Polityka" itd. konsekwentnie starają się nie widzieć tego pisarza, wszystko jedno w pozytywnym, czy negatywnym świetle, mimo że jest on jednym z kilkunastu polskich autorów, z pośród kilku tysięcy, wyróżnionych Nagrodą UNESCO. Uznany za Autora roku 2010. Ustanowił rekord Guinnessa na największą książkę poetycką, a jego twórczość została przełożona na ponad 30 języków. Prawdopodobnie tylko z nim, jako jedynym polskim pisarzem, w ciągu ostatnich kilku lat, rosyjska „Niezawisimaja gazieta" przeprowadziła wywiad, przedrukowany następnie przez tygodnik „Forum". Miał spotkanie z Georgijem Pyrwanowem Prezydentem Bułgarii. Jest on prawdopodobnie bardziej znany na świecie, niż w swojej ojczyźnie. Ciekawe, dlaczego tak się dzieje?

Juliusz Erazm Bolek uprawia poezję miłosną, filozoficzną, refleksyjną, oraz satyryczną. Zasłynął niekonwencjonalnymi sposobami prezentowania poezji: plakaty poetyckie, wiersze na serwetkach, kaflach, koszulkach, pokazy mody literackiej, naklejki (vlepki), poezja na przystankach komunikacyjnych, wyświetlanie wierszy przy użyciu laserów. Jest twórcą nowego gatunku literackiego EFP - tzw. „emaliowanego felietonu poetyckiego" - ponieważ uważa i udowadnia, że e-mail jako nowa forma zmienia jakość wypowiedzi. Wynalazł nową formę książki bodybook, która umożliwia zawieszenie książki na szyi. Interesuje się zarówno poszukiwaniami znaczenia słów jak i rozwiązaniami formalnymi, jak choćby w opowiadaniu Serpentyna, napisanym w drugiej osobie liczby pojedynczej. Zajmuje się poezją konkretną. Miał kilkanaście indywidualnych wystaw, również poza granicami Polski. Pomimo różnorodności zainteresowań i form wypowiedzi jego twórczość jest koherentna i przesycona treścią. Nawet z banału i absurdu tworzy rzeczy skłaniające do refleksji. Właśnie dlatego jest on tak interesującym twórcą i być może właśnie dlatego trwa o nim zmowa milczenia? Może jakąś odpowiedź uda się uzyskać podczas dzisiejszego czatu.

Więcej w tej kategorii: « Wileńszczyzna '44 Tytan etnografii »

a