czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 53.
czwartek, 23 październik 2014 13:14

Nowoczesne metody leczenia uzależnień Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Leczeni z alkoholizmu popadają w depresję albo uzależniają się od psychotropów, LSD, kokainy lub dopalaczy. Uzależnienia prowadzą do wzrostu problemów psychiatrycznych. Alkoholizm i uzależnienia krzyżowe były tematem konferencji naukowej w Klinice Wolmed.

„Nowoczesne metody leczenia uzależnień i zaburzeń psychicznych. Alkoholizm i uzależnienia krzyżowe" to temat ósmej Ogólnopolskiej Konferencji naukowej Kliniki Wolmed. Wśród prelegentów znaleźli się prof. Lucyna Golińska, prof. Jerzy Vetulani, psychiatra Sławomir Jakima, Andrzej Komorowski, terapeuta i seksuolog kliniczny oraz terapeuta uzależnień Karina Stasiak.

Skutki picia wódki

„Z epidemiologicznego punktu widzenia siła działania uzależniającego alkoholu jest umiarkowana - uzależnia 15% używających - jednakże z medycznego i społecznego punktu widzenia alkohol jest najszkodliwszą substancją uzależniającą w krajach cywilizacji Zachodu" – zauważa profesor Jerzy Vetulani. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest przyzwolenie społeczne i powszechny pogląd, że plusy spożywania alkoholu przeważają nad efektami negatywnymi.

Raczej nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć, że alkoholizm to swoista brama do zaburzeń osobowości. „W świetle badań okazuje się, że zaburzenia osobowości dotyczą około 6% ogółu populacji natomiast w grupie osób dotkniętych problemem alkoholowym aż 40%." - mówiła na wykładzie prof. dr hab. Lucyna Golińska. Kolejnym ważnym aspektem alkoholizmu jest tzw syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) i szerzej nasilenie konfliktów w rodzinie osoby uzależnionej. „Dostrzegamy wpływ dziedziczenia przez kilka pokoleń partnerskich postaw osób współuzależnionych, głównie o cechach DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). - Zwróciłem uwagę na ich rodziców, którzy także ujawnili ten sam syndrom, poprzez indukcję uzależnień własnych rodziców lub opiekunów – mówi Andrzej Komorowski terapeuta, doradca rodzinny i seksuolog kliniczny."

Wyjść z nałogu i nie popaść w kłopoty

Jest duże zapotrzebowanie na działania lecznicze i profilaktyczne, wynika ono z częstości występowania problemu alkoholowego. Trzeźwienie powinno być skorelowane z terapią która sprzyja rozwojowi osobowości, poznaniu siebie i określeniu tła na którym doszło do uzależnienia. Wreszcie – co niezwykle ważne – potrzebne jest budowanie trwałych relacji w rodzinie i grupie. Dotyczy to wszystkich uzależnień w tym uzależnień krzyżowych. Należy zwrócić uwagę że nawet kilka lat abstynencji może zakończyć się powrotem do nałogu jeśli pacjent nie zmieni w sposób pozytywny swoich relacji i priorytetów życiowych. „Mam pacjentów, którzy poza alkoholem leczą się z uzależnienia od hazardu, leków czy narkotyków – mówi Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa. - Bardzo często osoba uzależniona od alkoholu, już po zakończonej terapii odwykowej, zachowuje abstynencję przez dłuższy czas, nawet kilka lat. Później jednak okazuje się, że uzależniła się od innych środków zmieniających świadomość, substancji psychoaktywnych. Nadużywa leków z grupy benzodiazepin, bierze narkotyki, jak marihuana, LSD, czy kokaina, nierzadko także dopalacze.

W dorocznej konferencji organizowanej przez Klinikę Uzależnień Wolmed wzięło udział ponad 100 specjalistów, lekarzy, psychologów i terapeutów. To ważne forum wymiany informacji o uzależnieniach. Patronatem honorowym wydarzenie objął starosta bełchatowski Szczepan Chrzęst oraz Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

a