wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
środa, 03 grudzień 2014 12:38

W tegorocznej edycji konkursu "Człowiek bez barier" zwyciężył Janusz Świtaj Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W tegorocznej edycji konkursu "Człowiek bez barier" zwyciężył Janusz Świtaj www.switaj.eu

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w tegorocznej, XII edycji konkursu tytuł "Człowieka Bez Barier" przyznało Januszowi Świtajowi. Tytuł ten jest przyznawany osobom z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym.

Laureat tegorocznej nagrody "Człowiek bez barier" uległ wypadkowi komunikacyjnemu, na skutek którego nie porusza żadną kończyną i nie oddycha samodzielnie. W 2007 r. domagał się zgody na zaprzestanie uporczywej terapii utrzymującej go przy życiu. Obecnie porusza się na wózku z przenośnym respiratorem. Pracuje w fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" - jest analitykiem internetowym rynku osób niepełnosprawnych.

- Warto żyć, ponieważ życie mamy tylko jedno i, pomimo tak znacznego stopnia niepełnosprawności, nie polega ono na tym, żeby przeleżeć je w łóżku, czekając na obrócenie z boku na bok - powiedział, odbierając 2 grudnia nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie.

Historię Janusza Świtaja opowiedziała Brygida Frosztęga-Kmiecik dziennikarka TVP Katowice, wydawca Magazynu Reporterów emitowanego na antenie katowickiego ośrodka i autorka wielu reportaży dla telewizji publicznej. Reportaż "Uporczywe pragnienie życia" Brygidy Frosztęgi-Kmiecik wyróżniono w kategorii "Autor najlepszego reportażu" podczas Przeglądu i Konkursu Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej w 2012 roku w Krakowie.

Janusz Świtaj - jako pierwszy złożył w polskim sądzie wniosek o zaprzestanie uporczywej terapii - prosił o śmierć dostał lepsze życie. Przykuty do łóżka mężczyzna wywołał ogólnopolską dyskusję, a jego historia poruszyła wiele osób. Autorka reportażu Brygida Frosztęga-Kmiecik przez siedem lat przyglądała się zmianom jakie zaszły w życiu Janusza Świtaja. Uporczywe pragnienie życia to reportaż optymistyczny, pokazujący niemal banalną prawdę, że z każdej życiowej opresji wyjść można jeśli jest ktoś na kogo można liczyć. Janusz spotkał na swej drodze wiele osób, które chciały wnieść radość do jego monotonnej codzienności. Pierwszy raz, po piętnastu latach, zobaczył świat dzięki specjalistycznemu wózkowi, który sprezentowali mu Polacy. Wraz z rodzicami pojechał na pierwsze po kilkunastu latach wakacje, rozpoczął naukę, odzyskał wiarę.

Autorka reportażu uważała, że: „największe zawodowe wyzwanie to udowodnianie, że media mogą zmienić życie człowieka, jeśli tylko ten jest na to gotowy". Dziennikarka, jej mąż oraz ich dziecko zginęli w 2014 roku w katastrofie kamienicy w centrum Katowic.
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl i http://www.tvp.info.

a