poniedziałek, maj 06, 2024
Follow Us
wtorek, 05 maj 2015 11:53

Za co grozić będzie dożywotnia utrata prawa jazdy? Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Za co grozić będzie dożywotnia utrata prawa jazdy? https://msw.gov.pl

Na początku maja 2015 policjanci z podlaskiej drogówki zatrzymali pirata drogowego, który pędził ponad 150 km/h, przekraczając prędkość o 64 km/h. Pędził tak bez prawa jazdy, pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Przyznał, że jeździ tak codziennie, bo szybka jazda sportowymi samochodami to jego hobby. Będzie tłumaczył się przed sądem, ale i tak może mówić o szczęściu. Zgodnie z nowym prawem, które wejdzie w życie 17 maja 2015, mógłby stracić prawo jazdy na dłużej lub na zawsze. Nowe przepisy dotyczą mają za zadanie wyeliminować pijanych kierowców, piratów za kierownicą i nauczyć odpowiedzialności - zarówno kierowców jak i rodziców.

Pijani kierowcy, będący zmorą na polskich drogach, poza utratą prawa jazdy otrzymają od sądu nakaz nawiązki i świadczeń pieniężnych na rzecz poszkodowanych.

Piraci i pijani zabójcy za kierownicą

Złapani po raz pierwszy utracą prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat, natomiast recydywiści, który po alkoholu spowodują wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub przyczynią się do czyjegoś kalectwa, zapłacą nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. złotych i dostaną dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Skazanym za jazdę po pijanem, którzy będą mogli starać się o przywrócenie uprawnień będzie można założyć w samochodzie blokadę alkoholową, tzw. alcolock, który uniemozliwia jazdę przy 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Jeśli chodzi o brawurową, nieodpowiedzialną jazdę, to przekroczenie w terenie zabudowanym prędkości o ponad 50 km/h będzie grozić utratą prawa jazdy na 3 miesiące, pół roku lub na zawsze, a dokument zatrzyma na miejscu kontrolujący policjant. Karą za kierowanie bez prawa jazdy, które zostało odebrane przez sąd, będzie grzywna lub ograniczenie wolności do 2 lat więzienia. Osoby, którym odebrano prawo jazdy w wyniku ponownego przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych będą musiały przejść badania psychologiczne, a kierowca przewożący więcej o dwie osoby niż to zapisano w dowodzie rejestracyjnym straci uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

Foteliki i pasy bezpieczeństwa

Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach (lub innych urządzeniach gwarantujących bezpieczeństwo) będzie dotyczył jedynie dzieci o wzroście poniżej 150 cm. Zmiany zabraniają przewożenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika, ale dopuszczalne będzie przewożenie bez fotelika dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu - w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu - i przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa i bez fotelika, na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci podróżuje w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika. Przewożenie dzieci poniżej 3 lat bez pasów bezpieczeństwa będzie zakazane. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowaniu fotelika. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat 150 zł i 6 punktów karnych.

Dorośli mogą zostać zwolnieni z obowiązku stosowania pasów, gdy mają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący na prawo jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej lub zespoły medyczne. Kierowcy autobusów wyposażonych w pasy będą zobowiązani do poinformowania pasażerów o konieczności korzystania z nich podczas jazdy. Nowe przepisy wejdą w życie 17 maja 2015 roku.

a