środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 01 lipiec 2015 00:00

Apteczka na wakacje Wyróżniony

Napisane przez www.rynekzdrowia.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Apteczka na wakacje http://cdn.morguefile.com

Przygotowując wakacyjną apteczkę szczególną uwagę należy zwrócić na niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze z chorobami przewlekłymi. Leki przyjmowane stale zabieramy w ilości wystarczającej na cały wyjazd, a w przypadku pacjentów z cukrzycą warto mieć ze sobą np. glukometr.

Leki zabierane na wakacje mogą pochodzić z domowych zapasów, należy tylko sprawdzić terminy ich przydatności. W apteczce samochodowej powinny znajdować się jedynie środki pierwszej pomocy, pozostałe medykamenty pakujemy do bagażu.

- Powinny być to środki opatrunkowe (gazy, plastry, opaski i bandaże elastyczne) i dezynfekcyjne (najwygodniejsze będą te w formie żelu). W przypadku aktywnych form wypoczynku lub wakacji z dziećmi przydatne będą także zimne kompresy i żele na stłuczenia - mówi dr Irena Białokoz-Kalinowska z Medicover Białystok.

Powinniśmy pamietać o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, preparatach na ból gardła, katar i kaszel oraz o termometrze. Niezbędne mogą okazać się również środki: przeciwsłoneczne (z wysokim filtrem UV) oraz łagodzące oparzenia słoneczne (z d-pantenolem) czy plastry lub tabletki na chorobę lokomocyjną.

Nad jeziorami i na obszarach leśnych z całą pewnością przydadzą się repelenty (w postaci spray'u, płynu czy kremu) na komary, meszki i inne owady, urządzenia pozwalające na usuwanie kleszczy oraz preparaty łagodzące skutki ukąszeń - w formie żelu lub leków antyhistaminowych.

Podczas wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza poza Europę,  podstawą w profilaktyce zapobiegającej infekcjom przewodu pokarmowego jest zaopatrzenie się w płyny dezynfekcyjne do mycia rąk przed posiłkami. Oprócz tego warto ze sobą zabrać preparaty pozwalające na doustne uzupełnienie elektrolitów w razie wstąpienia wymiotów lub biegunki. Przydatne mogą być również środki osłaniające śluzówkę jelita i pochłaniające substancje toksyczne (np. węgiel leczniczy, diosmektyn i białczan taniny) oraz synbiotyki (probiotyki i prebiotyki) pomagające przywrócić równowagę bakteryjną jelit po zaburzeniach żołądkowych.

- Objawowe stosowanie leków hamujących perystaltykę jelit (loperamid) powinno być wyłącznie doraźne i krótkie - jedynie w celu opanowania gwałtownych objawów biegunkowych np. podczas podróży, gdy mamy ograniczony dostęp do toalety - dodaje na koniec specjalista.
Więcej na: www.rynekzdrowia.pl.

a