wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
sobota, 05 wrzesień 2015 00:00

Co roku 25 mln ptaków ginie w rejonie Morza Śródziemnego Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co roku 25 mln ptaków ginie w rejonie Morza Śródziemnego http://www.ekologia.pl

Nielegalne polowania albo pułapki z klejem lub trucizną powoduję, że co roku 25 mln ptaków ginie w rejonie Morza Śródziemnego. Takie szokujące dane ujawnił BirdLife International. Najczęściej zabijanym ptakiem jest - występująca także w Polsce - zięba. Szacuje się, że rocznie ginie aż 2,9 mln osobników tego gatunku. Na kolejnych miejscach są kapturka: 1,8 mln, przepiórka – 1,6 mln i drozd śpiewak - 1,2 mln.

Ofiarą nielegalnych polowań pada również wiele gatunków ptaków sklasyfikowanych w Czerwonej Księdze IUCN jako „bliskie zagrożenia" (Near Threatened) lub „narażone na wyginięcie" (Vulnerable). – wynika z raportu "The Killing", który został przygotowany we współpracy z partnerami BirdLife International.

W opracowaniu znajduje się lista dziesięciu krajów śródziemnomorskich, które odpowiadają za utratę największej liczby ptaków. Wysoko w rankingu znalazły się kraje dotknięte konfliktem, jak Syria i Libia, ale są tu także państwa europejskie. Na drugim miejscu, za Egiptem, znajdują się Włochy, gdzie zabijanych jest ok. 5,6 miliona ptaków rocznie. Wśród państw europejskich raport wymienia także Grecję, Francję, Chorwację i Albanię. Największe zagęszczenie nielegalnych polowań raportowane jest na Malcie, gdzie aż 343 nielegalnie zabite ptaki przypadają na każdy km² powierzchni kraju.

Poza skalą nielegalnych polowań, raport pokazuje także popularne, czasem okrutne, metody zabijania ptaków używane w basenie Morza Śródziemnego: chwytywanie w sieci, wabienie ptaków nagraniami ptasich głosów, smarowanie gałęzi klejem, do którego ptaki przyklejają się i giną w męczarniach.

Raport pozwala lepiej zrozumieć dlaczego prawo chroniące przyrodę – w tym Dyrektywa ptasia, badana obecnie przez Komisję Europejską w ramach procedury fitness check – powinno być wzmocnione, a nie osłabiane. W zakończonych niedawno konsultacjach społecznych na ten temat ponad pół miliona Europejczyków opowiedziało się po stronie natury.

„Nasze ptaki zasługują na bezpieczne trasy migracji. Chcemy podjęcia odpowiednich działań ochronnych zanim będzie za późno" – mówi Patricia Zurita, kierująca BirdLife International. „Ten raport pokazuje makabryczną skalę nielegalnego zabijania ptaków w basenie Morza Śródziemnego. Obserwujemy spadki populacji nawet tych gatunków, które kiedyś były w Europie pospolite".
Źródło: OTOP. Więcej na: http://www.ekologia.pl/.

a