niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
czwartek, 04 luty 2016 00:00

Śliwkowy pączek w Gminie Lipowa Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Warto w tłusty czwartek wybrać się do Urzędu Gminy w miejscowości Lipowa na Żywiecczyźnie. Tego dnia wójt Lipowej -słynącej z największego w Polsce pomnika śliwki - zaprasza na "Śliwkowego pączka", którego można otrzymać podając hasło: Śliwkowa Gmina Lipowa.

Podczas "Śliwkowego tłustego czwartku w Lipowej" - kolejnej już edycji tej akcji - 4 lutego 2016 od godz. 7.30 w Urzędzie Gminy w Lipowej będzie można odebrać wyjątkowego śliwkowego pączka, do którego dołączona będzie pocztówka i quest zachęcający do poznania gminy. Wszystko do odebrania w czwartek w punkcie obsługi klienta urzędu gminy na hasło "Śliwkowa Gmina Lipowa".

W Gminie Lipowa, położonej na obszarze Beskidu Śląskiego i Kotliny Żywieckiej - poza śliwkową tradycją - są tak unikatowe zabytki jak kościół parafialny z XIX w. i Tryptyk Świętej Rodziny z XVI w., kaplica z 1862 roku z późnorenesansowym ołtarzykiem, a także przydrożne kapliczki. Święto Śliwki, od roku połączone z Dniami Gminy, odbywa się w Gminie Lipowa w sierpniu.

"Śliwkowa Lipowa"

Urząd Gminy Lipowa i Stowarzyszenie Ziemi Lipowskiej, postanowiły stworzyć własną markę "Śliwkowa Lipowa", związaną z produktem lokalnym, czyli śliwką. Logo nawiązuje do sześciu sołectw gminy, jak również żółtej i tradycyjnej, fioletowej śliwki węgierki, z których gmina niegdyś słynęła. Na "Święcie śliwki" i podczas "Dni Lipowej" można tam spróbować śliwkowych burgerów lub skosztować śliwkowych powideł smażonych na miejscu w wielkim kotle.

Dlaczego Śliwkowa Lipowa?

W 2011 r Fundacja Wspomagania Wsi ogłosiła konkurs „Ochrona bioróżnorodności naszą szansą" w którym stowarzyszenie wystartowało z projektem pt „Śliwkowe sady u stóp Skrzycznego". Celem projektu było przywrócenie w Lipowej tradycyjnych sadów śliwkowych ze śliwką żniwką (żółtą śliwką). Jest to średnio-wczesna odmiana śliwy, często mylona z Mirabelką. Śliwki dojrzewają od połowy sierpnia. Owoce są małe, owalne żółte a miąższ dobrze odchodzi od pestki. Żniwka wyróżnia się słodkim, winnym smakiem i aromatem. Śliwka żniwka była na terenie gminy Lipowa bardzo popularna, szczególnie w wyżej położonych miejscowościach (Ostre, Słotwina, Twardorzeczka). Jej popularność potwierdzają opowieści mieszkańców, którzy z jednego sadu w ciągu roku sprzedawali do 5 t śliwek.
Więcej na: http://www.lipowa.pl.

a