niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
wtorek, 12 kwiecień 2016 00:00

Polacy wśród pionierów telemedycyny w psychiatrii Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polacy wśród pionierów telemedycyny w psychiatrii http://www.morguefile.com

Badanie kliniczne dowiodło, że platforma telemedyczna może być pomocna w leczeniu tak ciężkiej choroby jak schizofrenia paranoidalna.

Wyniki pierwszego w Polsce, i jednego z nielicznych na świecie przeprowadzonych na tak dużej grupie pacjentów (300 zakwalifikowanych, 248 ukończyło), badania klinicznego zaprezentowano podczas konferencji w SPSK nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach 31 marca 2016. Pomysłodawcy projektu uzyskali finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 8 mln złotych.

- Na przeprowadzenie badania klinicznego w dziedzinie psychiatrii i jednej z najtrudniejszych do leczenia chorób - schizofrenii paranoidalnej - zdecydowaliśmy się nie bez powodu. Chcieliśmy pokazać, że skoro potrafimy w ten sposób radzić sobie z tak trudną chorobą, to z powodzeniem takie rozwiązanie możemy stosować w innych schorzeniach, nie tylko w psychiatrii - mówił prowadzący badanie dr. hab. Marek Krzystanek, szef oddziału dziennego rehabilitacji psychiatrycznej SPSK nr 7 SUM w Katowicach.

W badaniu klinicznym, które trwało rok, wzięło udział 50 lekarzy z całej Polski. W porównaniu do grupy placebo, pacjenci objęci badaniem wykazali znaczące zmniejszenie objawów schizofrenii, podobnie jak stanów depresyjnych.

Platforma to dwie aplikacje - jedna zainstalowana w urządzeniu pacjenta, którym może być smartfon, druga - w tablecie czy komputerze lekarza. Za pośrednictwem aplikacji pacjent może rozmawiać ze specjalistą, otrzymać od niego szczegółowe powiadomienia, zamówić u lekarza prowadzącego wizytę, korzystać z materiałów edukacyjnych, pozwalających nabyć niezbędną wiedzę na temat swojej choroby oraz z aplikacji dotyczącej leków. Na 2 godziny przed terminem zażycia specyfiku system przypomina o tym pacjentowi; wysyłany jest także komunikat, oczekujący na informację zwrotną o zażyciu leku.

Pacjenci raz w miesiącu uczestniczyli w wideokonsultacjach z lekarzem za pośrednictwem smartfonu, potwierdzając w nim także przyjmowanie leków. Wykonywali też, z zastosowanie platformy, ćwiczenia mające poprawić ich umiejętności poznawcze (gry) oraz mieli dostęp do 50 filmów edukacyjnych z odpowiedziami na najczęściej zadawane w gabinecie lekarskim pytania.
Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

a