czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23991.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23991
sobota, 04 czerwiec 2016 00:00

Wystawa Muzeum Historii Polski w Berlinie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wystawę „Polacy i Niemcy. Historie dialogu" w siedzibie niemieckiego parlamentu w Berlinie ukazującą relacje polsko-niemieckie w dwudziestym stuleciu otworzyli 31 maja 2016 Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Ekspozycję zorganizowało Muzeum Historii Polski.

Wystawa została przygotowana z okazji 25. rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Jej autorzy pokazali skomplikowane relacje polsko-niemieckie od wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 roku do dnia dzisiejszego.

Ekspozycja rozpoczyna się od ilustrowanej zdjęciami informacji o traktacie z 17 czerwca 1991 roku. Następnie omawia atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 r., który zapoczątkował okres eksterminacji polskiej elity, cierpienia i upokorzenia wielu milionów Polaków i polskich Żydów. Jałtańskie i poczdamskie decyzje o zmianie granic powojennej Polski i Niemiec pogłębiły i umocniły wzajemną wrogość i nieufność, a sprawa granicy na Odrze i Nysie stała się na lata przedmiotem polsko-niemieckiego sporu.

{gallery}23991{/gallery}

W dalszej części pokazano pierwsze próby budowania w latach 60. dróg porozumienia Polaków i Niemców. Ten dialog rozpoczął się poza oficjalnymi strukturami państwowymi, zainicjowały go grupy odważnych Polaków i Niemców, zarówno z NRD, jak i z RFN. Szczególne znaczenie miał dialog środowisk chrześcijańskich.

Bez listu polskich biskupów i zdania „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", bez Memorandum Wschodniego niemieckiego Kościoła ewangelickiego i układu o podstawach normalizacji stosunków między Polską a RFN z 1970 r. oraz symbolicznego uklęknięcia Willy'ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta, które uznane zostało za publiczne wyznanie winy Niemiec za Holokaust i inne zbrodnie popełnione przez Niemcy podczas II wojny światowej, nie byłyby możliwe Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989, Traktat graniczny w 1990 oraz podpisany w 1991 r. Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Ekspozycja powstała na podstawie stałej wystawy plenerowej "Odwaga i pojednanie", znajdującej się w Krzyżowej k. Świdnicy, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego z okazji 25-lecia Mszy Pojednania. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej na: http://muzhp.pl.

a