wtorek, maj 14, 2024
Follow Us
piątek, 02 wrzesień 2016 00:00

Od września do szkół wracają drożdżówki Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od września uczniowie będą już mogli kupić w szkole drożdżówki, jednak nie zbyt słodkie i nie takie, które zostały przygotowane z głęboko mrożonego ciasta. Do sklepików wróci kawa. Nadal ważnym elementem żywienia uczniów będą kanapki.

Przepisy wprowadzone przez poprzedni rząd od początku budziły wiele kontrowersji. Protestowali właściciele sklepików szkolnych, a rodzice skarżyli się, że dzieci nie chcą jeść posiłków przygotowanych według nowych zasad. Wskazywano, że przepisy są zbyt restrykcyjne, zabraniały np. kanapek z białego pieczywa i słodzenia herbaty cukrem.

Dr Beata Przygoda z Instytutu Żywności i Żywienia ocenia, że zapisy nowego rozporządzenia są łagodniejsze, ale jego celem nadal jest to, by dzieci w szkołach mogły jeść żywność o wysokiej jakości i wartości odżywczej.

Podkreśliła, że w kwestii żywienia dzieci niezbędna jest współpraca szkoły z rodzicami. - Prawidłowe żywienie w szkole to tylko jeden posiłek, czasami dwa. Ważne jest natomiast, aby dzieci prawidłowo żywiły się także w domach - zaznaczyła ekspertka.

Przygoda przypomniała, że bardzo ważne jest pierwsze śniadanie, które dzieci powinny zjeść przed wyjściem do szkoły. Uczniowie powinni zabrać ze sobą do szkoły także drugie śniadanie, które poprawia koncentrację, kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim dostarcza energię.

Drugie śniadanie może składać się np. z pieczywa pełnoziarnistego, białego sera, jogurtu, chudej wędliny, warzyw lub owoców. Ekspertka przypomina, że ważne są także napoje - najlepszym napojem do szkoły jest woda.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w szkolnych sklepikach uczniowie będą mogli kupić pieczywo, które ma być bazą do przygotowywania kanapek. Nie będzie jednak można sprzedawać pieczywa z ciasta głęboko mrożonego - dotyczy to również pieczywa półcukierniczego i cukierniczego.

Poza tym w ofercie sklepików znajdą się kanapki, sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko (np. sojowe i kokosowe), produkty mleczne (np. jogurty i serki homogenizowane) oraz produkty zastępujące mleczne (na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów). Sprzedawane będą także zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa i owoce. Uczniowie będą też mogli kupić suszone warzywa i owoce oraz nasiona bez dodatku cukrów, substancji słodzących i soli.

Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl/.

a