poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24808.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24808
poniedziałek, 03 październik 2016 14:17

Mechanizmy pamięci Wyróżniony

Napisane przez JOL
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Wybrukowane" to nowa wystawa prac znanej malarki Joli Grabowskiej jaką będzie można oglądać już od 6 października 2016 roku w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Do tej pory ekspozycje prezentowane publiczności składały się obrazów, teraz, po raz pierwszy, będą to grafiki.

Otwarcie wystawy „Wybrukowane" Joli Grabowskiej zaplanowano na czwartek 6 października 2016 r. o godz. 17 w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach przy ul. E. Plater 33A, w sali im. J. Towarnickiej. W czasie uroczystości przewidziano i spotkanie z artystką, uzupełnione autorskim premierowym pokazem multimedialnym – PAVING YOUR WAY. Podczas spotkania Jola Grabowska opowie o tradycyjnych technikach graficznych wykorzystanych w swoich pracach.

Wystawa „Wybrukowane", której twórcą jest Jola Grabowska to zapis wrażeń, codziennych okruchów rzeczywistości przetworzonych i utrwalonych na kliszy graficznej. Prace wykonano na papierze za pomocą wklęsłodruku (akwaforta/akwatinta). Motywy pochodzą ze spacerów ulicami miasta – są to fragmenty szyldów, znaków, bruku, przejść dla pieszych, bram, murów czy studzienek kanalizacyjnych. Prezentowany zestaw jest  próbą prześledzenia mechanizmów pamięci, operacji postrzegania, odczuwania, zapamiętywania i wreszcie wspominania. Wspomnienia poprzez dokonywaną w umyśle syntezę wrażeń budują obrazy, które pozbawione pierwotnego kontekstu stają się nową, autonomiczną formą, żyjącą częstokroć własnym życiem. Fragmenty ulicy, napisów, aut, przenikające się częstokroć i zarazem zatarte, sąsiadują z czytelnymi motywami, które nie pozwalają jednakże na jednoznaczną identyfikację miejsca i czasu – jak w okruchach pamięci...

„Wybrukowane" to cykl grafik. – Wyjaśnia Olga Pogorzelska. – Są one utkane z fragmentów wspomnień, luźnych skojarzeń, odbitek pamięci Joli Grabowskiej. Chciałoby się powiedzieć, że widzimy tu perspektywę miejskiego flâneura, nieśpiesznie przemierzającego zakamarki kamienic i opuszczone bramy z głową utkwioną w wybetonowane ulice. Zarówno kolorystyka i temat grafik nasuwa też skojarzenia o nastającej jesieni, tutaj znakomicie oddanej w kolażu kolorów i cieni zatrzymanych w geometrycznych, kanciastych i rozmytych kształtach miejskiego krajobrazu.

Projekt PAVING YOUR WAY jest etiudą fotograficzną, skomponowaną z fotografii przedstawiających nastrój wybetonowanych miast, z ulicami  coraz szczelniej pokrytymi asfaltem lub kostką brukową. – Mówi Jola Grabowska. - Miejsc, w których  coraz mniej jest naturalnie wydeptanych ścieżek i nawet woda płynie wytyczonymi kanałami. Nasze otoczenie jest usystematyzowane i zorganizowane – przyzwyczailiśmy się do tego i może nawet czujemy się z tym wygodnie. Są jednak sytuacje, gdy czujemy, że nasza przestrzeń życiowa jest ograniczana, zaczyna nam brakować oddechu, a własne myśli zdają się być zabrukowane jak ziemia, po której chodzimy. Projekt „Paving your way" jest moją formą apelu o torowanie dróg  dla myśli, by mogła wznieść się ponad poziom bruku, który w każdym mieście wygląda jednakowo. W projekcie zawarte jest też odniesienie do praw i wolności obywatelskich, które wyrażają fotografie przedstawiające fragmenty konstytucji niezależnej Republiki Zarzecza. Uroki Zarzecza, nazywanego wileńskim Montmartre pokazała mi Ruta Ostrovskaja – moja przyjaciółka, której dedykuję ten pokaz.

Muzykę wykorzystaną w pokazie skomponował Bartosz Kowalski – wybitny kompozytor, laureat prestiżowych nagród w kraju i za granicą, w tym głównej nagrody Krzysztofa Pendereckiego w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Arboretum". Bartosz Kowalski udziela się również jako multiinstrumentalista, performer i aranżer pod pseudonimem „Bartmuz".

{gallery}24808{/gallery}

Jola Grabowska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z grafiki warsztatowej w 2005 roku). Z urodzenia Suwalczanka, związana również z Podlasiem (ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu). Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. Ilustracje jej autorstwa znajdują się m.in. w tomie poezji Marii Konopnickiej „Przychodzę śpiewać z nimi" (wyd. Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2010 r.), magazynie „Enigma"- ludzie, sztuka, myśli (nr 36, Warszawa 2016 r.), Artystka brała udział w ok. 30 wystawach malarstwa, grafiki oraz fotografii. Od 2007 roku regularnie uczestniczy w międzynarodowych wystawach oraz plenerach na Litwie.

a