poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
wtorek, 02 maj 2017 15:43

Wkrótce wszyscy będą z niego korzystać

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wkrótce wszyscy będą z niego korzystać https://pixabay.com

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad usprawnieniem profilu zaufanego, z którego wkrótce wszyscy będą korzystać. Możemy go założyć za pośrednictwem czterech banków, a wkrótce dojdą kolejne. Profil zaufany pozwoli m.in. sprawdzić punkty karne przez internet. Profil zaufany pozwala na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Od kwietnia możemy sprawdzić punkty karne za pośrednictwem internetu. To kolejny powód, dla którego warto założyć tzw. profil zaufany, czyli narzędzie do potwierdzania tożsamości przy wypełnianiu elektronicznych wniosków czy urzędowej korespondencji. Bez profilu zaufanego ta, jak i wiele innych operacji, będą niemożliwe.

Od 7 kwietnia 2017 r. autoryzacja w systemie ePUAP możliwa będzie wyłącznie za pośrednictwem haseł jednorazowych przesyłanych na wskazany przez użytkownika numer telefonu komórkowego albo za pomocą środków identyfikacji elektronicznej stosowanych do uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym podmiotu niepublicznego. By nadal mieć możliwość korzystania z profilu zaufanego ePUAP, należy uzupełnić numer telefonu komórkowego oraz zmienić metodę autoryzacji na jednorazowe kody sms. W tym celu należy zalogować się w serwisie www.pz.gov.pl, z menu bocznego wybrać "Mój profil zaufany", a następnie opcję „Przedłuż ważność” oraz podać numer telefonu komórkowego. W celu zmiany sposobu autoryzacji użytkownik Profilu Zaufanego ePUAP będzie musiał udać się do punktu potwierdzającego Profile Zaufane ePUAP.

Czym jest i do czego służy profil zaufany

Moduł profilu zaufanego został wydzielony z systemu ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Dzięki profilowi zaufanemu można m.in. składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i urzędzie skarbowym, składać wnioski o rejestrację działalności gospodarczej, zgłaszać utratę dokumentu tożsamości czy wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponadto można załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny albo Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym.

Jak założyć profil zaufany

Najłatwiejsze jest założenie profilu zaufanego przez bank - za pośrednictwem PKO BP, Inteligo, ING i Millennium (niedługo mają dołączyć BZ WBK i Pekao). Formularz do profilu zaufanego powinien być widoczny po zalogowaniu się na konto. Należy go wypełnić i przesłać. Druga metoda to zarejestrowanie się na stronie profilu zaufanego (www.pz.gov.pl) za pomocą elektronicznego podpisu (tzw. certyfikat kwalifikowany). Trzecia droga to wypełnienie formularza na stronie profilu zaufanego, a następnie potwierdzenie założenie profilu w wybranym urzędzie (lista na https://epuap.gov.pl/wps/portal/punkty-potwierdzenia-pz).

Co zmieni się w profilu zaufanym?

Za pośrednictwem profilu zaufanego będziemy mogli dokonać zapisów on-line do szkół i przedszkoli albo wysłać PIT. Serwis ma też udostępniać usługi z zakresu mDokumentów, czyli dowody osobiste, prawa jazdy i dowody rejestracyjne przez telefon komórkowy. Za pośrednictwem elektronicznego formularza uzyskamy odpis aktu stanu cywilnego, zgłosimy zbycie pojazdu czy zarejestrujemy narodziny dziecka. Wszystkie usługi na stronie www.gov.pl mają być dostępne w 2018 roku.

a