niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
czwartek, 29 czerwiec 2017 15:35

Bezpieczne wakacje

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bezpieczne wakacje https://sk.gis.gov.pl/

Ochrona przed kleszczami, korzystanie z bezpiecznych kąpielisk i szczepienia przeciwko egzotycznym chorobom - to główne elementy programu "Patent na bezpieczne wakacje", zaprezentowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak zaznaczył szef GIS Marek Posobkiewicz, wyjeżdżający na zagraniczne wakacje powinni zasięgnąć opinii lekarza, który zwróci uwagę na zagrożenia związane z przebywaniem w innej strefie klimatycznej i poinformuje o dostępnych szczepieniach przeciwko chorobom tropikalnym (www.szczepienia.gis.gov.pl).

W tym roku problemem osób udających się na wakacje na terenie Polski jest

plaga kleszczy, przenoszących takie choroby jak borelioza lub odkleszczowe zapalenie mózgu (przeciwko któremu można się zaszczepić).

- Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Nie zawsze osoba, która choruje na boreliozę pamięta ugryzienie kleszcza. Czasem kleszcz po ugryzieniu zostaje przez tę osobę przypadkiem usunięty, a choroba ujawnia się niespodziewanie po kilku tygodniach. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę - choć nie zawsze występuje - jest tzw. rumień wędrujący, czyli wyglądająca jak obrączka zmiana na skórze. Jeśli zauważymy coś takiego, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem - poinformował Posobkiewicz.

W celu ochrony przed kleszczami osoby przebywające na terenach lasów i parków powinny być ubrane najlepiej w jasną odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz używać środków odstraszających owady).

Czy wyjazd dziecka na wakacje jest zarejestrowany, można sprawdzić na stronie: www.wypoczynek.men.gov.pl. Jeśli ośrodek nie spełnia warunków sanitarnych lub epidemiologicznych, należy sprawę zgłosić GIS.

Osoby planujące wakacje nad wodą powinny odwiedzić serwis www.sk.gis.gov.pl - gdzie znajdą informacje dotyczące 206 kąpielisk, bieżącej oceny i klasyfikacji wody oraz infrastruktury obiektu. Zielona flaga przy kąpielisku oznacza, że woda jest zdatna do kąpieli. Czerwona oznacza skażenie mikrobiologiczne i zakaz kąpieli.

Monika Jarzębska z Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia przypomina, jak

ważne jest przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach i temperaturze, mycie warzyw i owoców oraz własnych rąk - zwłaszcza przed posiłkiem, gotowanie żywności oraz zwracanie uwagi na datę przydatności do spożycia produktów spożywczych.

a