niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
poniedziałek, 23 listopad 2020 21:35

Sens promocji kultury - debata w Galerii Delfiny Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Po co nam kultura… “A po co my jesteśmy potrzebni kulturze?” Po co nam kultura… “A po co my jesteśmy potrzebni kulturze?” mat.pras

Do czego potrzebna nam kultura polska? Po co w ogóle istnieje? Co jest ważne dla Polaków? Jak odbierają nas mieszkańcy innych państw? Nad tymi i wieloma innymi kwestami podczas trwania bloku online “Promocja kultury polskiej i samej Polski poprzez książkę” debatowali, w Galerii Delfiny, czterej panowie: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Michał Kleiber, Bogdan Szymanik i Michał Ogórek.

Po co nam kultura… “A po co my jesteśmy potrzebni kulturze?” Zastanawiał się podczas debaty profesor Jerzy Bralczyk, językoznawca, gramatyk normatywny i pisarz. “Kultura to my. To coś co tworzy świat sensownym.” – Stwierdził. “Odczuwamy autostereotyp, że kultura w naszym życiu odgrywa nieco mniejszą rolę. W Stanach Zjednoczonych ukazała się książka “Historia polskiej kultury”, w której zawarte były jedynie puste strony. A nam zależy tylko na tym, aby zachód nas uznawał, także w aspekcie kultury. Cieszymy się z polskości wielu artystów, którzy z niej się nie cieszyli wcale.” – Dodał prof. Jerzy Bralczyk. – “My postrzegamy się tak, jak inni nas postrzegają. Dla nas najważniejsze jest to, co o nas myślą choćby gardzący nami Amerykanie”. – Wyjaśnił.

Profesor Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, Minister Nauki, wielokrotnie należał do kapituły konkursów związanych z promocją Polski. Przyznał, że jednym z elementów promocji kraju jest kultura. Niestety nie jest ona prawidłowo doceniana jako narzędzie w budowaniu atrakcyjności polskiego państwa. “Promocja przez osiągnięcia jest kluczem do tego, abyśmy jako polska wspólnota mogli demonstrować satysfakcję i poczucie, że stanowimy silny element na mapie świata. Mamy tu dużo do zrobienia.” – Podsumował prof. Michał Kleiber.

Czy kiedyś kultura znaczyła więcej dla polskości? Prof. Jerzy Bralczyk podkreślił, że kiedy traci się podmiotowość międzynarodową można zauważyć wynarodowienie. “Inteligencja zaczynała wówczas działać w obszarze niemieckim. Może zdarzyć się też tak, że Polacy nie działają wtedy politycznie, ale tworzą rozpoznawalne dzieła. Może jednak lepiej funkcjonować w kulturze niż w obrzydliwej polityce?” -Zastanawiał się prof. Jerzy Bralczyk.

Prof. Jerzy Bralczyk uwydatnił też potrzebę wsparcia instytucjonalnej kultury. Ma to związek z władzą dysponującą finansami. I tak na przykład książka “Polska 100 lat”, której autorami byli między innymi panowie: Jerzy Bralczyk i Michał Kleiber, nie spotkała się z aprobatą instytucji kultury. Nie było takiego zainteresowania, na jakie ta pozycja zasługiwała. “Eksponując niepodległość Polski powinno się bardziej zwracać uwagę na to, co się stało z Polską po odzyskaniu niepodległości, niż podkreślać to, co zdarzyło się wcześniej.” Powiedział prof. Jerzy Bralczyk.

Dziennikarz, prezenter telewizyjny, satyryk i krytyk filmowy Michał Ogórek nie zapomniał wspomnieć o ostatnim skandalu, gdy dofinansowanie otrzymali artyści, którzy według niego powinni w ogóle zaprzestać swojej działalności.

Bogdan Szymanik, założyciel Wydawnictwa Bosz zauważył, że żyjemy w kraju o stosunkowo niskim zainteresowaniu kulturą. Intencją wydawnictwa jest zaciekawienie kulturą Polaków. Drugim zaś działaniem jest kwestia promocji Polski na świecie. Najsilniejszą stroną jest właśnie kultura. “W Polsce mamy wybitnych pisarzy, poetów, twórców muzyki poważnej. Mamy silny polski plakat oraz świetny film.” – Uważa Bogdan Szymanik. – “Mam przekonanie, że dzięki temu możemy poprawić wizerunek Polski”. – Dodał Wydawca.

Profesor Jerzy Bralczyk jest słynnym językoznawcą i specjalistą w zakresie reklamy, mediów i polityki. Od 1996 roku należy do Rady Języka Polskiego, a od 2003 roku zasiada w jej prezydium. Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile.

Profesor doktor habilitowany Michał Kleiber to członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Profesor zwyczajny nauk technicznych. Prezes Polskiej Akademii Nauk od 2007 roku do 2015 roku. W latach 2001-2005 minister nauki i informatyzacji oraz przewodniczący Komitetu Badań Naukowych. W roku 2005 został wybrany członkiem Europejskiej Rady Nauki w Brukseli. W latach 2006–2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Bogdan Szymanik jest założycielem wydawnictwa BOSZ, specjalizującym się w edycji albumów o sztuce, krajobrazie, przyrodzie i dziedzictwie kulturowym.

Michał Ogórek to popularny dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy. Studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim.

 

a