sobota, maj 04, 2024
Follow Us
środa, 30 maj 2012 11:07

Solvay ujawnia słowa w grafikach Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jedna z grafik Luizy Kwiatkowskiej do wiersza Juliusza Erazma Bolka Jedna z grafik Luizy Kwiatkowskiej do wiersza Juliusza Erazma Bolka

W ramach Festiwalu Literatury Niezależnej w krakowskim Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY zostanie otwarta wystawa plastyczno-literacka „Staccato", której autorami są Luiza Kwiatkowska i Juliusz Erazm Bolek. To niezwykłe połączenie grafik i wierszy pokazuje nowy sposób opisu świata.

 - Do odliczania i wyodrębniania kropel służy kroplomierz. Do odnajdywania prawdziwych słów służy staccato – technika oddzielana wyrazów od siebie tak, aby sprawdzić brzmienie i sens każdego z osobna. W ten sposób można znaleźć słowa prawdziwe, które mają rzeczywistą Siłę i Moc. Oznacza to, że poza epigramatami jest jeszcze mniejsza, a jednocześnie bardziej treściwa forma literacka, która w zaskakujący sposób pomaga odkrywać otaczający świat - mówi poeta Juliusz Erazm Bolek o artystycznej koncepcji wystawy „Staccato".

Ekspozycję, na której znajdziemy grafiki Luizy Kwiatkowskiej i wiersze Juliusza Erazma Bolka będzie można zwiedzać i czytać od 2 do 30 czerwca 2012 roku w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY przy ul. Zakopiańskiej 62 w Krakowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 czerwca o godz. 16.30.

Luiza Kwiatkowska zajmuje się formami wizualnymi. Jest absolwentką Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę dyplomową obroniła w pracowni plakatu u profesora Mieczysława Wasilewskiego. Forma jest dla niej materiałem, z którym można robić prawie wszystko. Zajmuje się między innymi malarstwem, grafiką, rysunkiem, projektowaniem graficznym, fotografią i montażem wideo.

Podczas powstawania obrazów ruchomych, głównie wideoklipów oraz krótkich form filmowych zajmuje się całością danego tworu, od scenariusza poprzez statystowanie, montaż, produkcję i reżyserię. Zrobiła kilka teledysków, dla zespołu Komety – m.in. „W dżinsach i swetrze", „To samo miejsce", „Kieszonkowiec. Darek 2006", „Blue Moon", „Nuda, nuda, nuda" i „Wyglądasz źle". Stworzyła również teledysk do piosenki „Different" z repertuaru Indii Czajkowskiej.

Juliusz Erazm Bolek uprawia poezję miłosną, filozoficzną, refleksyjną, oraz satyryczną. Jest autorem kilku tomów poezji i laureatem Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. Na podstawie jego wierszy skomponowano kilka piosenek i nakręcono parę teledysków poetyckich. Jego twórczość została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków.

Bolek zasłynął niekonwencjonalnymi sposobami prezentowania poezji. Były to między innymi: plakaty poetyckie, wiersze na serwetkach, naklejki, pokazy typu dźwięk i światło, poezja na przystankach komunikacyjnych, wyświetlanie wierszy przy użyciu laserów. Jednym z wydań książki „Sekrety życia" pobił rekord Guinnessa na największy tom wierszy.

Juliusz Erazm Bolek jest też twórcą nowych gatunków literackich: wiersza dialogowego i EFP - tzw. e-mailiowych felietonów poetyckich. Wynalazł również nową, opatentowaną, formę książki bodybook, która umożliwia zawieszenie jej na szyi. Interesuje się zarówno poszukiwaniami w treści i znaczeniu słów jak i rozwiązaniami formalnymi, jak choćby w opowiadaniu „Serpentyna", napisanym w drugiej osobie liczby pojedynczej.

Organizatorzy Festiwalu Literatury Niezależnej chcą zwrócić uwagę na to, że książki niszowe bardzo często nie znajdują swojego miejsca na listach bestsellerów, pomijane są w recenzjach oraz opracowaniach mainstreamowych krytyków, teoretyków i historyków literatury współczesnej. Podczas festiwalu odbędzie się szereg konkursów, wykładów, spotkań autorskich i wernisaży. Podczas tej imprezy nastąpi kulminacja kampanii społecznej „Warto czytać". Jej uzupełnieniem będzie akcja „Warto pisać" – skierowana do środowiska literackiego. Ten element Festiwalu polegać będzie m.in. na stworzeniu listy wszystkich małopolskich literatów. Festiwal Literatury Niezależnej odbędzie się w Krakowie w dniach 2-3 czerwca.

{jumi [*7]}

a