czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
piątek, 15 czerwiec 2012 11:31

Sztuka malowania sportu Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Eugeniusz Gerlach, "Salto" Eugeniusz Gerlach, "Salto"

O tym, że sport nie ogranicza się do obecnych mistrzostw i może być szalenie inspirujący dla artysty opowiadał 14 czerwca malarz Eugeniusz Gerlach. Był on bohaterem spotkania z cyklu „Zmysły Sztuki" w Królewskiej Cukierni na Wilanowie.

Powiązania między sztuką a sportem nie są oczywiste. Okazuje się jednak, że rywalizacja, poświęcenie sportowców, a także wygląd ich ciał od dawna inspirowały twórców. Dla Eugeniusza Gerlacha różne dyscypliny sportu stały się pretekstem do tego, aby pokazać na obrazie ruch. Prowadzący artystyczno-edukacyjne spotkania Andrzej S. Grabowski podkreślał ekspresjonistyczny charakter obrazów, które można było podziwiać na ścianach Królewskiej Cukierni na Wilanowie.
Wielkim nieobecnym tego spotkania poświęconego tematyce sportu i sztuki był dziennikarz, komentator sportowy i senator Andrzej Person. Jego opowieści o świecie sportu byłyby doskonałym uzupełnieniem tego wieczoru. Jednak Person poinformował organizatorów, że tego dnia odbywa się głosowanie w senacie dotyczące ustawy emerytalnej.
Na scenie poza Eugeniuszem Gerlachem pojawili się dziennikarz i twórca filmów Stanisław Gorący oraz fotograf Czesław Czapliński. Obaj z uznaniem wypowiadali się o obrazach Gerlacha, przedstawiając je w kontekście historycznym. Malarstwo Gerlacha nie ogranicza się bowiem do obrazów o tematyce sportowej. Jakkolwiek artysta chętnie wraca do przedstawień sportowych zmagań, jego podstawowymi tematami są portret i pejzaż. W albumie, który o Gerlachu stworzył Czesław Czapliński można było zobaczyć, jak rok po roku zmieniała się twórczość artysty.

Eugeniusz Gerlach z chęcią nawiązuje do wielkich mistrzów: Cezanne'a, van Gogha, Moneta, Picassa. Od wielu już lat prowadzi z nimi dyskurs, zachowując jednocześnie swój własny styl.
Gerlachowi daleko do realistycznych przedstawień postaci. Podczas spotkania zorganizowanego przez Muzeum Pałac w Wilanowie stwierdził, że realistyczne odzwierciedlenie rzeczywistości pozostaje w gestii fotografii. Jednak malarz niemal zawsze inspiruje się konkretnymi wydarzeniami bądź osobami. Tak też jest w przypadku serii obrazów o tematyce sportowej, którą na warszawskim Wilanowie możemy podziwiać do 17 lipca. Znajdziemy tu dzieła, których pierwowzorami byli znani polscy sportowcy, np. Otylia Jędrzejczak.
- W przypadku malowania obrazów o tematyce sportowej łatwo otrzeć się o kicz – opowiadał o swoich początkowych wątpliwościach Eugeniusz Gerlach. Jednak w jego ekspresjonistycznych wizjach nie znajdziemy banału. Połaczenie żywiołu i precyzji, dbałość o niezwykły kolor i ruch na obrazie to cechy, które wyróżniają malarstwo Gerlacha.

Wieczór 14 czerwca w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej zakończył się degustacją ciastka zaprojektowanego przez Eugeniusza Gerlacha i Andrzeja Persona. Goście mogli więc nie tylko dowiedzieć się więcej o sztuce współczesnej, ale również spróbować czegoś słodkiego. Na spotkaniu można było również otrzymać najświeższy numer czasopisma „Enigma. Ludzie*Sztuka*Myśli".
Spotkania z cyklu „Zmysły Sztuki" to niezwykły projekt, dzięki któremu można poznać źródła inspiracji i motywację artystów podczas bezpośrednich spotkań z twórcami. Uczestnicy spotkań objętych patronatem przez portal Kurier365.pl, dowiadują się, jak wygląda warsztat twórczy i jaki był twórczy rozwój artysty. Spotkania charakteryzują się swobodną atmosferą, podczas której każdy sam może zadać frapujące go pytania zaproszonym artystom.

{jumi [*7]}

a